Ayna Protokolü

DeFi’nin ve kripto topluluğunun temel inançlarından biri, dünyanın finansal olarak yetersiz hizmet alan bölgelerinin çoğuna daha geniş finansal erişim sağlamaktır..

Mevcut makroekonomik ortam, küresel piyasaların ve büyük varlık sınıflarının servet yaratımını, küçük bir dizi etkili, coğrafi olarak sınırlı ekonomik liderlerle sınırlamaktadır. Daha sonraki servet eşitsizliği, hisse senetlerinden emtialara ve gayrimenkule kadar değişen varlık sınıfları için finansal araçlara, hizmetlere ve sermaye-verimli modellere temel erişim eksikliğinden kaynaklanmaktadır..

İzinsiz blok zinciri ağlarında varlık tokenleştirmesi, küresel pazarlara giriş engellerini azaltmak, verimliliği artırmak ve başka faydalar sağlamak için bir yol olarak önerildi. Bununla birlikte, varlık tokenleştirme, tezahürünü sınırlayan hem düzenleyici hem de teknik engellerle geniş bir konudur..

Güvenlik belirteci teklifleri (STO’lar) gibi orijinal belirteçlere ayırma fikirlerinin çoğu, yanlış tasarlanmış ve uyumsuz teknolojiyle düzenleyici sorunları harmanlamıştır. Fiziksel varlıklara odaklanan ilk başarılı tokenize varlık fikirlerinden bazıları. Bunlar, sanat eserleri için NFT’leri, ticari gayrimenkulün bölünmüş hisselerini ve saygın emanetçilerle mevduatları taklit eden tokenize edilmiş IOU’lar gibi altın gibi değerli metalleri içerir..

Daha yakın zamanlarda ve son DeFi patlamasıyla eşzamanlı olarak, hisse senetleri, tahviller, türevler ve ETF’ler gibi soyut varlık sınıflarının tokenleştirilmesinde bir patlama gördük. Ethereum gibi izinsiz ağlardaki DeFi ürünlerinin akışı, tokenize edilmiş varlıkların iki ana kategoriye ayrılmasına neden oldu:

  1. Varlık Destekli Jetonlar
  2. Sentetik Varlıklar

Varlık destekli belirteçler, temsil ettikleri fiziksel veya soyut varlıkla bire bir desteklenir. Örneğin, Ethereum üzerinde Sarılmış Bitcoin (WBTC), Ethereum’daki BTC’nin bire bir temsilidir, ancak dolaşımdaki ERC-20 jetonları yalnızca BitGo’nun gözetiminde olan BTC’nin bir yansımasıdır. Tasarımın basitliği, WBTC’nin özellikle düzenleyici bir bakış açısından anlaşılmasını sezgisel hale getirir.

Bununla birlikte, varlığa dayalı modeller de TradFi’de yaşanan bazı sürtünme noktalarından muzdariptir. Yani, ihraççılar için merkezi gözaltı riski, ücretleri ve KYC / AML engelleri. Sentetik varlıkları ve Ayna Protokolünü girin.

Ayna Protokolü – Motivasyon & Avantajlar

Ayna Protokolü üzerine kurulmuş bir DeFi protokolüdür Terra’nın Yansıtılmış Varlıklar (mAssets) adı verilen sentetik varlıkların çıkarılması ve ticareti için blok zinciri. Ayna kullanıcılarına, önceki engellemelerinin hükümetin belirlediği kısıtlamalara veya katılım için sermaye eksikliğine bağlı olup olmadığına bakılmaksızın, daha önce erişilemeyen pazarlara katılma fırsatı verilir..

Varlık destekli jeton modelinin aksine, Mirror’daki sentetik varlıklar, bir varlığın bire bir desteklenmesini gerektirmez (fiziksel veya soyut). Bunun yerine, dayanak varlığın fiyatını izleyen ve sağlam bir teşvik tasarımıyla birleştirilen bir fiyat oracle aracılığıyla sentetik maruziyet sağlarlar..

Ayna ProtokolüAyna Protokolü

Sentetik varlıkların birincil avantajı erişilebilirliktir – tüccarlar, ihraççılar, pay sahipleri ve yönetişim katılımcıları için.

Mirror’da yansıtılan sentetik varlıkların türüne ilişkin herhangi bir kısıtlama yoktur. Dünyada internet bağlantısı olan herkes Mirror’a bağlanabilir ve başlıca küresel varlık sınıflarına maruz kalmaya katılabilir. Sentetik mAssets de bölümlere ayrılmıştır, yani sınırlı sermayeye sahip insanlar için sermaye gereksinimlerinin azalması, büyük varlıklara daha fazla maruz kalma ve likidite biriktirmek için kullanıcı havuzunun derinleştirilmesi anlamına gelir..

Bu, zahmetli sermaye kontrolleri, enflasyona eğilimli fiat para birimleri, yüksek işlem maliyetleri, aşırı düzenleyici engeller, sermaye kısıtlamaları ve modern finansal araçlara sınırlı erişim olan ülkelerdeki haklarından mahrum edilmiş kişileri içerir..

Mirror’ın erişilebilirliği, sansüre dayanıklılık ve sentetik varlıkların azaltılmış maliyetleri ile vurgulanmaktadır. Üçüncü taraf saklama riski yoktur ve mAssets’in verilmesi dünyanın farklı bölgelerindeki değişken KYC / AML kısıtlamaları tarafından yüklenmez. Bu avantajları, Mirror’ın topluluk odaklı yönetişim modeliyle eşleştirin ve sentetik varlıkların finansal hizmetlere erişimi demokratikleştirmenin ve servet yaratmanın değerli bir yolu olmasının nedeni kristalleşmeye başlıyor..

Ayna Protokolüne Genel Bakış

Mirror’ın mAssets’i, gerçek dünyadaki varlıkların fiyatını taklit eder. MAssets, Terra’nın AMM Terraswap’ı ve Ethereum’un Uniswap’ı dahil olmak üzere ikincil piyasalarda işlem görebilir. Şu anda Mirror’ın mAssets menüsü, büyük ABD teknoloji hisse senetleri ve ETF’lerin bir kombinasyonunu ve takip edilecek daha fazla varlığın bir kombinasyonunu içeriyor. MIR belirteci Ayna ekosisteminin yönetişim belirtecidir ve aynı zamanda stake etme için bir teşvik akışı olarak kullanılır.

Mevcut ölçümleri ve takas edilebilir mAssets listesini Ayna Web Cüzdanı.

Mirror ekosisteminde beş ana katılımcı etkileşimde bulunur:

  1. Tüccarlar
  2. Darphane
  3. Likidite Sağlayıcıları
  4. Stakers
  5. Oracle Besleyici

Yatırımcılar, DEX’lerde olduğu gibi ticaret çifti olarak Terra’nın UST stabilcoinini kullanarak Mirror üzerinde mAssets alıp satarlar. Terraswap. Bunun, ABD borsası gibi dış pazarlara erişimi genişletmek için önemli sonuçları var. Örneğin, Güneydoğu Asya’dan Alice, pahalı uluslararası komisyonculardan, zahmetli KYC / AML süreçlerinden geçmeden veya sıkı sermaye kontrollerinin bir yan ürünü olan yabancı hisse senetleri için aşırı sermaye kazancı vergileri ödemeden Google hisselerine maruz kalabilir..

Alice’in yalnızca birkaç tıklama ile Mirror’daki synth yansıması olan mGOOGL’yi satın alması gerekiyor.

Mirror Web UygulamasıMirror Web Uygulaması

Minters, Mirror yönetişim parametreleri tarafından belirlenen minimum fazla teminatlandırma oranında teminatları kilitleyerek mAssets oluşturur ve yayınlar. Bir mAsset basmak için, bir madenci, Maker’ın Dai’yi vermesine benzer şekilde teminatlandırılmış bir borç pozisyonuna (CDP) girer. CDP’ler, UST veya diğer mAssets’te teminat kabul edebilir. Teminat oranının önceden belirlenmiş minimumun altına düşmesi durumunda, darphane şirketlerinin daha fazla teminat göndererek pozisyonlarının tasfiyesini önlemesi gerekir..

Darphane şirketleri, teminatlandırma oranları yeterli olduğu sürece herhangi bir anda pozisyonlarını geri çekebilirler – ilgili verilen mAsset, CDP teminatı karşılığında yakılır (ör. UST).

Ayna Likidite Sağlayıcıları (LP’ler), TerraSwap gibi AMM havuzlarına likidite sağlar. Uniswap’e benzer şekilde, LP’ler, havuzun işlem ücretleri üzerinden ödül olarak tahakkuk eden LP jetonlarını kazanmak için AMM çiftine mAsset ve UST’nin eşdeğer bir değerini sağlar..

Ayna üzerindeki Stakers iki şekilde bulunur. Birincisi, LP’ler kendi LP token’larını stake edebilir, bu da yerel MIR tokenindeki stake ödüllerini kendi emisyon çizelgesi. İkincisi, MIR token sahipleri, CDP’den para çekme ücretlerini kazanmak için MIR hisselerini paylaşabilir..

Son olarak, Oracle Feeder, mAssets’in yansıtılan varlıklarıyla korelasyonunu koruduğu birincil mekanizmadır. Oracle Feeder, yönetişim yoluyla seçilir ve şu anda Band Protokolü tarafından işletilmektedir. MAssets fiyatıyla ilgili dikkate değer bir teşvik yapısı, oracle fiyatı ile döviz fiyatı arasındaki arbitraj fırsatlarının (ör. TerraSwap’ta) mAsset fiyatını gerçek varlığın fiyatı etrafında dar bir aralıkta tutmasıdır..

Örneğin, mAsset mAAPL için TerraSwap fiyatı, oracle fiyatına göre bir prim üzerinden işlem yapıyorsa, piyasa katılımcıları bir kar elde etmek için Terraswap’ta mAAPL’yi basmaya ve satmaya teşvik edilir – kehanet ve süreçte döviz fiyatı. Bunun tersi de doğrudur, burada mAAPL’nin TerraSwap fiyatı oracle fiyatının altında işlem görüyorsa, darphane sahipleri mAAPL satın almaya ve yakmaya teşvik edilir – CDP’lerindeki azalan ödemeden yararlanarak.

Genel olarak, Mirror’daki katılımcıların teşvikleri, değer yaratmaya, sansüre dirençli yayınlama / TradFi varlıklarına maruz kalma ve yaygın olarak benimsenmeye yardımcı olacak şekilde dengelenmiştir. MIR belirteci, Mirror ekosisteminde net pozitif davranışı zorlamak için bir ödül olarak dağıtılır ve MIR, mAssets’i beyaz listeye eklemek ve Mirror’ın minimum teminat oranları gibi parametrelerini değiştirmek için anketlerde yer alır..

Benimseme & İlerlemek

Yansıtma Protokolü şu anda hem web uygulaması hem de mobil formda yayında. Web uygulaması, tüm ticaret, para basma, stake etme ve yönetişim özellikleri dahil olmak üzere protokol için tam işlevsellik içerir. Ek olarak, Mirror’ın Ethereum’a bir köprüsü var. Servis aracı, Bu, kullanıcıların mAssets’i Terra’dan Ethereum’a taşımasını sağlar. Sonuç, daha derin likidite ve sentetik varlıklar için ilk çapraz zincir köprüsüdür.

Şu anda bitti 72 milyon $ (UST), çıkarılan mAssetlerin piyasa değeri 36 milyon doları aşan Ayna Protokolüne kilitlendi.

Mobil uygulama, Ayna Cüzdan, ATQ Capital tarafından işletilmektedir. Şu anda yalnızca ticaret özelliğini etkinleştirse de, Mirror Wallet açık kaynaktır ve bu özellik setinin daha da genişlemesini teşvik edecek ve hatta Terra Kurucu Ortağı ve CEO’su Do Kwon’un ortaya attığı yeni bir DeFi konseptini “kullanıcı çiftçiliği.”

Ayna CüzdanAyna Cüzdan

İleriye dönük olarak, Mirror’daki yönetişim önerileri, TradFi piyasalarında bulunan hemen hemen her varlığı beyaz listeye almakta serbesttir ve şu anda dünyanın birçok bölgesinde bulunmayan küresel servet yaratmaya basit bir maruz kalma türü sağlar.

Nihayetinde amaç, Robinhood’a ve türevler gibi daha karmaşık araçlara rakip olan şık kullanıcı arayüzleriyle entegre, gelişen bir sıvı mAssets listesini sürdürmektir. Mirror’ın Robinhood’a göre birincil avantajı? Küresel potansiyel kullanıcı havuzu, erişilebilirliği ve sansüre karşı direnci nedeniyle çok daha geniştir..

Terra bildirildiğine göre bir plan hazırlıyor mAssets’e bir getiri sağlar yaklaşan Çapa Protokolü ürün.

Şu anda mAsset sahipleri, ilişkili varlığın yalnızca fiyata dayalı sentetik bir maruziyetine sahip oldukları için mAssets’lerinden temettü veya nakit akışı almazlar. Bununla birlikte, Anchor ve Mirror’ın entegrasyonu, mAssets sahipleri için sanki sulu temettü ödeyen bir hisse senedi tutuyormuş gibi yüksek getiri, düşük volatilite oranı sağlayacaktır..

Sentetik varlıklar güçlüdür. Oluşturulabilir, sansüre dayanıklı ve erişilebilirdirler.

Altta yatan mekanizmaları karmaşık olabilir, ancak ön uçtaki kullanıcı deneyimini basitleştirmek, servet yaratmaya erişimi demokratikleştirmede muazzam bir değişikliği teşvik edebilir. Sonuçta, DeFi’yi çok iyi tanımlayan daha kapsayıcı bir finansal sisteme doğru itmenin altını çizen amaç budur. Kim bilir, belki Robinhood’ın Gen Z arasındaki kültürel hakimiyetinin bir sonraki yinelemesi bile, DeFi’nin mAssets’i her gün milyarlarca işlem yapan AMM’lerde yüksek getirilerle değiştirmesiyle ortaya çıkacaktır..

Yansıtma Protokolü’nün ilerleyişinden haberdar olabilirsiniz. internet uygulaması ve Onun Twitter hesap ve Telgraf grup.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me