Pompa ve Çöpler

Wall Street Journal, 5 Ağustos’ta kripto para birimini yıllardır rahatsız eden kötü şöhretli ve maliyetli pompa ve boşaltma grupları ve stratejileri hakkında bir makale yayınladı. Dergi, araştırmalarıyla Telegram ve Discord gibi sohbet hizmetleri üzerinden çalışan 105’ten fazla grup tespit etti. Bu gruplar, bu eylemlerle 200 milyon doların üzerinde ticaret hacmine neden oldu. Ancak pompa ve boşaltma planlarının gerçek maliyeti nedir? Mağdurlar kimlerdir ve kendinizi mağdur olmaktan nasıl koruyabilirsiniz??

Pompa ve Çöpler

Pompa ve Boşaltmanın Anatomisi

Çok derine inmeden önce, pompanın ve boşaltmanın ne olduğuna dair temel bilgilere geçelim. Pump and dump, borsanın ilk günlerinden beri var olan bir tür finansal dolandırıcılıktır. Temel olarak konuşursak, bir grup insan, genellikle düşük sayıda ödenmemiş hisse, madeni para veya token içeren büyük miktarda hisse senedi veya kripto para satın almak için birlikte çalışacaktır. Planın ayrıca, özellikle düşük varlık fiyatlarına sahip varlıkları hedeflediği de bilinmektedir..

Genel olarak, planın mimarı hedeflenecek bir varlığa karar verecektir. Bu kişi daha sonra eşzamanlı olarak kendileri için büyük bir satın alma emri verecek ve hedefi bir Telegram veya Discord grubunda (kripto para pompaları için) ilan edecek. Grubun geri kalan üyelerine, hedef açıklandıktan sonra varlığın mümkün olduğunca çoğunu satın almaları ve sözde “hedef fiyat” elde edilene kadar elinde tutmaları söylenecektir. Hedef fiyata ulaşıldığında, grup üyelerine hepsini yeni şişirilmiş fiyattan satmaları talimatı verilir..

Wall Street Journal’ın haberine göre, kripto para birimi pompası ve döküm alım satımları, pompa sinyalinin yayınlanmasından sonraki ilk dakika içinde tamamlandığında en karlı olanıdır. Ek olarak, pompa ve boşaltma döngüsü genellikle birkaç dakika içinde tamamlanır, ancak bazı durumlarda birkaç saat hatta birkaç gün sürebilir, eğer halkın yeterli sayıda üyesi de şişirilmiş fiyatı sürdürmek için satın alırsa.

Bir pompa ve döküme son bir örnek, geçen ay Bitcoin Diamond’a olanlardır..

Arada yaklaşık 2 gün ara ile iki pompa oluştu. Her durumda, fiyatlar iki katından fazla arttı ve benzer şekilde hızlı bir şekilde normal fiyatlarına geri döndü.

Bir Pompa ve Boşaltmanın Gerçek Maliyeti

Bazılarınız merak ediyor olabilir, bir pompanın ve çöplüğün kurbanı kim? Ayrıca, neden en başta suç bile? Bunu anlamak için, bu tür planların kurbanlarının kim olduğunu anlamamız gerekiyor. Genel olarak iki farklı kurban türü vardır, biri masum, diğeri de bunu ister..

En temel kurban türü, bir varlığın fiyatının aniden yükseldiğini gören ve varlık daha fazla yükselmeden ve kar elde etmeden önce kapabileceğini düşünen kişidir. Örneğin, Bitcoin Diamond fiyatı birkaç dakika içinde% 50’den fazla arttığında, çizelgeleri izleyen biri bunu görebilir ve Bitcoin Diamond’ın “dolmak üzere” olduğunu düşünebilir ve bu nedenle fiyatlar da yükselmeden ona girmek isterler. kontrol dışı. Bu kişi daha sonra varlığı yapay olarak şişirilmiş fiyattan satın alır ve ardından fiyatın yükselmeye devam etmesini bekleyerek elinde tutar ki bunu pek iyi yapmayabilir..

Ancak varlığı hızlı bir şekilde satmazlarsa, yatırdıkları değerin önemli bir kısmını kaybetmeleri muhtemeldir. Bazı pompalar ve dökümler o kadar etkili olabilir ki, bir varlığın fiyatının sadece birkaç yüzde puanı yerine birkaç kat artmasına neden olabilir. Birisi zirveye satın alırsa, şüphesiz yatırım değerinin neredeyse tamamını kaybedecek.

Wall Street Journal, ikinci bir kurban türü hakkında bilgiler içeriyordu. Bu durumda mağdur, katılarak pompa ve boşaltma grubundan yararlanabileceğini düşünen kişidir. Gizli bir manevraya karışıyormuşsunuz gibi hissetmenize rağmen, gerçek şu ki, pompa gruplarına katılanlar genellikle piyonlardan başka bir şey değildir..

WSJ makalesine göre, röportaj yaptıkları bir kurban, bu grupların “yoksul takipçileri, çoğu zaman ulaşmadığı [hedef] fiyata ulaşılana kadar satın almaya devam etmeleri için [teşvik ettiklerini]” ve “yaklaşık 30’da anında 5.000 dolar kaybettiklerini” söyledi. saniye. “

Düzenleme Kolay Değil

Normal borsalarda hala pompa ve düşüşler oluyor, ancak inanılmaz derecede nadirdir. Bunun nedeni, hisse senedi alıp satmak için ya kayıtlı bir komisyoncu olmanız ya da doğrulanmış kimlik bilgilerine sahip kayıtlı bir aracı kurum hesabına sahip olmanızdır. Bu, bir pompaya ve boşaltmaya katılan veya düzenleyen herkesin kolayca yakalanıp cezalandırılabileceği anlamına gelir..

Kripto para birimi pompaları, çoğu yasal yargı tarafından daha az yasa dışı değildir. Bununla birlikte, kripto para birimleri doğaları gereği anonimdir ve borsalar genellikle birkaç istisna dışında (Coinbase ve fiat çifti sunan diğerleri gibi) KYC kaydı gerektirmez. Bu, planların arkasındakilerin izini sürmenin ve cezalandırmanın, tamamen imkansız değilse, çok daha zor olduğu anlamına gelir..

Kendinizi Korumak

Kendinize şu soruyu da soruyor olabilirsiniz: Kendimi pompalardan ve çöplüklerden korumanın en iyi yolu nedir? Cevap iki yönlüdür ve oldukça basittir.

İlk olarak, belli ki bir pompa grubuna katılmayın veya katılmayın. Kendilerine bir sinyal grubu veya ticaret bilgi grubu diyebilirler, ancak hepsi aynıdır. Sadece bu grupların genellikle yeni üyeler aradıklarını unutmayın, çünkü ileri bilgiye sahip olan programı işletenlerin sizi kullanabilmesi ve paranızı etkili bir şekilde çalabilmesi için ek para dökülmesini istiyorlar. Pompadan kar etme şansınız varken, kayıp riskiniz daha da yüksek ve tabii ki neredeyse hiç şüphesiz yaşadığınız yasayı çiğniyorsunuz..

İkincisi, eğer küçük bir altcoinin çok kısa bir zaman aralığında, görünüşte hiçbir sebep olmaksızın aniden fiyatta patladığını görürseniz, neredeyse kesinlikle devam eden bir pompaya şahit olursunuz. Yapmanız gereken en iyi şey, onu görmezden gelmek ve yolunuza devam etmektir. Özellikle pompalar konusunda endişeleriniz varsa, o zaman en iyi seçeneğiniz, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük piyasa değeri varlıklarına bağlı kalmak olabilir, çünkü bu varlıkların manipüle edilmesi çok daha zordur (ancak hiçbir şey manipülasyona tamamen bağışık değildir) çünkü çok daha büyük. Bir pompanın meydana gelmesi için gerekli olan para miktarı, dünyadaki en zenginler dışında herkes için ulaşılamaz. Ve bu insanlar kanunları çiğnememeleri akıllıca olacaktır çünkü ne kadar zengin olursanız, hükümetiniz tarafından o kadar yakından izleneceksiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me