NFT Rehberi

Ethereum, akıllı sözleşme platformunun yükselen sektörlerinin yükselen başarısı sayesinde 2020’de kripto ekonominin yıldızı olmuştur, örn. merkezi olmayan finans.

DeFi’nin ötesinde, değiştirilebilir olmayan belirteçler (NFT’ler), Ethereum’un en umut verici, ancak nispeten daha az bilinen arenalarından birine hayat verdi. Özellikle, bugüne kadarki NFT faaliyetinin üstünlüğü Ethereum’da gerçekleşti.

DeFi “para lejonları” ndan yapılmışsa, NFT’ler bir şekilde benzer şekilde programlanabilir “medya legoları” olarak anlaşılabilir. Basitçe ifade etmek gerekirse, bu özel tokenlar, kanıtlanabilir şekilde kıt dijital varlıklardır ve bunların kaynağı ve mülkiyeti Ethereum blok zinciri tarafından sürekli olarak garanti edilmektedir..

Bu yeni şifreli yerel belirteç standardı, ister sanatçı, ister geliştirici, isterse ötesinde olsun, içerik oluşturucuları daha önce mümkün olmayan çeşitli şekillerde güçlendirebilir, ör. otomatik telif haklarını doğrudan dijital varlıklara sığdırmak.

Öyleyse bugünkü gönderide NFT’leri parçalayalım: NFT’ler nedir, nasıl yapılır ve satılır, nasıl toplanır ve daha fazlası.

NFT nedir?

Fiat cash değiştirilebilirdir, ör. 5 USD’lik bir fatura, diğer 5 USD’lik banknotlarla tamamen değiştirilebilir. Benzer şekilde, bitcoin ve eter gibi kripto para birimleri değiştirilebilirdir, yani 1 BTC 1 BTC ile değiştirilebilir ve 1 ETH 1 ETH ile değiştirilebilir, vb..

Diğer taraftan, benzersizliği sağlamak için ERC-721 gibi özel token standartlarına dayanan NFT’ler, birbirinin yerine geçemez ve doğrulanabilir şekilde benzersizdir ve blockchain teknolojisinin nadiren izniyle.

Değiştirilemez JetonlarDeğiştirilemez Jetonlar Nedir? Benzersiz & Otantik Dijital Varlıklar

Bu şekilde, NFT’ler, Ethereum gibi bir platformun üzerinde sıvı ve kullanışlı olan 1/1 veya sınırlı sürüm varlıklar oldukları için kesinlikle değerli olan dijital koleksiyonlar veya mülkiyet kanıtları gibidir..

NFT ekosistemi, ilk olarak 2017’de, kolleksiyona yönelik öncü projelerin lansmanı ile başladı CryptoPunks ve CryptoKitties ve o zamandan beri alan çeşitli yeni kullanım durumlarına ve endüstrilere doğru genişledi. Analiz sitesi başına NonFungible.com, NFT ekonomisi bugüne kadar tüm zamanların token satışlarında 109 milyon doların üzerinde görüldü ve bu gelirin 1 milyon doları sadece geçen hafta geliyor!

Farklı NFT Türleri

NFT’ler hemen hemen her şeyi belirtmek için kullanılabilir, çeşitli ortam türleri özellikle düşük asılı meyvelerdir. Şimdiye kadar, en popüler NFT kullanım durumlarından bazıları şunlar olmuştur:

NadirRarible İçinde: Red-Hot Ethereum NFT Pazarı

NFT’ler Oluşturma: Dosyalarla Başlayın

NFT’ler oluşturmakla ilgileniyorsanız, medyanızı sıraya alarak başlayacaksınız. NFT’ler görsel dosyalar (JPG, PNG, GIF, vb.), Müzik dosyaları (MP3, vb.), 3D dosyalar (GLB vb.) Ve daha fazlası gibi bir dizi dosyayı destekleyebilir. 

Bununla birlikte, bilgisayarınıza yüklenen bir JPG fotoğrafı veya müzik yapımcısı yazılımı kullanarak oluşturduğunuz bir disko MP3 parçası olsun, diğer herhangi bir medya dosyası gibi bir NFT oluşturmaya başlayacaksınız. Geleneksel dosyanız hazır olduğunda, onu bir NFT olarak belirtmek için bir basım platformuna yükleme adımını atmanız yeterlidir..

NFT’ler Nasıl Daraltılır

Ethereum ekosistemi etrafında halihazırda bir dizi NFT para basma platformu var ve hepsinin kendi takasları var.

Başlangıç ​​olarak, kendin yap (DIY) basım platformları var. Açık deniz, Rarible, InfiNFT, Mintbase ve Kargo. Bu projeler, içerik oluşturucuların, ister güzel dijital sanat, ister üyelik geçişleri veya benzeri olsun, kendi NFT’lerini kolayca ve izin almadan basmalarına olanak tanır..

Ek olarak ve özellikle dijital sanatlar arenasında, içerik oluşturucuların bu projeler aracılığıyla basmadan önce başvurmaları ve kabul edilmeleri gereken bazı özel üyelere özel NFT basım platformları vardır. Örneğin, bu tür iki proje Aşırı nadir ve Eşzamansız Sanat.

Dosyanızı hazırladıktan ve tercih ettiğiniz para basma platformunuzu sıraladıktan sonra, Ethereum cüzdanınızı bağlayacak, dosyanızı (Imgur veya Flickr gibi ana platformlarda yapacağınız gibi) platformunuza yükleyeceksiniz ve varlığın sonraki açıklaması.

Sürecin bu noktasında, bağımsız mı yoksa sürüm tabanlı bir parça mı oluşturmak istediğinizi, varlığınızın telif yüzdesini, kilidi açılabilir içeriği ve daha fazlasını ayarlayabileceksiniz. Tüm bunlar hazırlandıktan sonra, para basma sürecine başlayabilirsiniz, bu da onay ve para basma işlemleri için bir miktar ETH’nin ödeme yapmasını gerektirir..

Not: Son haftalarda Ethereum gaz fiyatları yüksek olduğundan, birçok NFT oluşturucusu son derece yüksek para basma maliyetleriyle karşı karşıya kaldı. Bunun üstesinden gelmek için, içerik oluşturucular 1) gaz fiyatlarının keskin bir şekilde düşmesini bekleyebilir, 2) ikinci katman ölçeklendirme çözümlerinin daha geniş çapta benimsenmesini bekleyebilir, 3) veya gaz giderlerini telafi etmek için NFT fiyatlarını yükseltebilir. 

NFT Satışı Hakkında

OpenSea ve Rarible gibi açık pazar platformları, ekosistemdeki NFT’leri satışa çıkarmayı kolaylaştırırken, eski açık artırma formatları için özellikle kullanışlıdır..

Bir NFT satmak için Ethereum cüzdanınızı tercih ettiğiniz platforma bağlayacaksınız. NFT’yi zaten oluşturduysanız, üzerine tıklayıp tamamlamak için bir işlemi tıklayıp imzalayabileceğiniz bir “Sat” mesajı görebilmelisiniz. Başka birinin NFT’sini topladıysanız ve satışa çıkarmak istiyorsanız, süreç benzerdir: Varlığa tıklayın ve “Sat” talimatlarını izleyin, altın olursunuz.

Opensea PazaryeriOpensea Pazaryeri

NFT’lerin Değerlendirilmesi ve Toplanması Hakkında

Bir NFT için ne kadar ödemelisiniz ya da ne kadar satmalısınız? Burada doğru veya yanlış cevap yok, ancak akılda tutulması gereken temel genel kavramlar var.

Eğer sadece yaratıcıysanız ve denemek istiyorsanız, fiyatların çok da önemli olmadığı açıktır. Eğer öyleysen YG’yi güvence altına almak isteyen NFT aktivitelerinizde, ne için satın aldığınız veya sattığınız konusunda çok daha titiz olmak isteyeceksiniz. Bu durumda, aklınızda bulundurmanız gerekenler:

  • İtibar, kıtlık ve köken önemlidir, ör. Beğenilen bir sanatçının 1/1 NFT’leri, daha az bilinen bir içerik oluşturucunun baskı tabanlı NFT’lerinden daha değerlidir.
  • NFT projelerinin fiyat tabanları vardır – OpenSea gibi platformları kullanarak bu fiyat tabanlarını ölçebilirsiniz ve bu işarette veya üzerinde teklif vermek isteyebilirsiniz..
  • Hacim ve işlem etkinliğini yakından takip edin – daha fazla etkinliği olan projeler daha fazla kâr fırsatı sunar.
  • “Anahtarlarınız değil, kriptolarınız değil” sloganı, NFT’ler için de aynı derecede geçerlidir. Bu yüzden onları toplamak için ciddi bir güvenlik odaklı yaklaşmak gerçekten önemlidir. En iyi uygulama, NFT’lerinizi kolayca saldırıya uğramayan bir donanım cüzdanında (veya birden fazla cüzdanda) saklamaktır..

Sonuç

Bu alandaki ilgi ve fırsatlar hiç bu kadar yüksek olmadığından, NFT ekonomisinin etrafında olmak ilginç bir zaman. Bu gerçekliği, yakın zamanda birkaç projenin NFT + DeFi meld’lerini denemeye başlaması gerçeğiyle birleştirin ve NFT’lerin kullanımda ve popülerlikte nasıl artış göstermeye devam etmediğini buradan görmek zor..

Tabii ki, NFT sektörü DeFi’ye kıyasla hala nispeten küçük, ancak onların vaatleri, bugün yaratıcıları daha önce hiç mümkün olmayan şekillerde güçlendiriyor..

Zamanla, gittikçe daha fazla sanatçı ve yenilikçi, benzersiz mülkleri için bu jetonları kesinlikle kullanacak ve karşılığında yeni yollarla genişletecek. Dahası, Ethereum dışındaki platformlar, popülaritesi arttıkça NFT’lere daha fazla odaklanacak. Zaten bugün oluyor!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me