V-ID nedir?

Bitcoin’in temelini oluşturan teknoloji olan blok zinciri, teknolojinin eski kripto para birimine sağladığı değer türünü yakalama çabasıyla son birkaç yılda çok sayıda endüstri ve pazara uygulanmıştır. Bu girişimlerin çoğu hala erken aşamalarındadır ve sonuçlarının meşru olup olmadığı ortaya çıkmadan önce tamamen sona ermesi biraz zaman alırken, diğerleri geleneksel sistemlere göre bazı acil iyileştirmeler sunar..

Örneğin, sözleşme yaşam döngüsü yönetimi, sağlık hizmetleri sektörlerinden büyük teknolojiye kadar modern işletmelerin temelini oluşturuyor ve blok zincirler, pazarın gelecekteki gelişiminde önemli bir rol oynayabilir.

Belge yönetimiyle ilgili sorunlar, öncelikle, aksi takdirde değiştirilmeden kalması gereken veya en azından değiştiğini belirten bir tür yıldız işareti içeren materyalin yerel sahtekarlık ve manipülasyonuna odaklanır. Belge yaşam döngüsü yönetiminin doğruluğuna bağlı olarak daha büyük işletmeler için potansiyel olarak milyonlarca dolar veya hastalar için bekleyen tıbbi tedavilerle, riskler açıkça yüksek..

V-ID nedir?

Blok zincirleri, özellikle de halka açık blok zincirleri, sansüre direnç kavramına dayandıkları için bu tür bilgilerin endekslenmesi ve depolanması için benzersiz bir ortam sağlar. Bu alan projeleri şuna benzer: V-ID bir dizi uygulamada bilginin gerçekliğini hızlı bir şekilde doğrulamak için uygun bir araç olarak hedefliyorlar.

Blockchain Tabanlı Doğrulama Nasıl Çalışır?

Blok zincirlerine paralel olarak öne çıkan teknolojilerden biri, blok zincirleriyle doğal olarak uyumlu bir P2P hiper ortam protokolü olan IPFS’dir. Uyumluluk, bitcoin’in OP_RETURN işlevini kullanmak veya Ethereum’daki akıllı sözleşmelerde verileri indekslemek gibi önemsiz bir şekilde bir blok zincirinde saklanabilen IPFS ile karma tabanlı veri parmak izi kullanımından kaynaklanmaktadır..

IPFS, verinin çoğunu blok zincirinin kendisinden boşaltmaya yardımcı olurken, yine de kamuya açık blok zincirlerinin doğal bir avantajı olan verilerin (yani içeriğin) zaman damgasını ve güvenliğini sağlar. Karma tabanlı tanımlayıcılar kullanıldığında, veri dosyalarında yapılan herhangi bir değişiklik, veri kümesine karşılık gelen karma orijinalinden tamamen farklı olduğundan hemen fark edilir..

V-ID, parmak izlerini 5 farklı blok zincirine yerleştirmeye odaklanarak, belge yönetimi ve doğrulama hizmetlerine benzer bir konsept uygular:

  1. Bitcoin
  2. Ethereum
  3. DigiByte
  4. IBM’in HyperLedger’ı
  5. LTO Ağı

Maksimum güvenlik için, blok zincirleri tarafından doğrulanan ve güvence altına alınan belge yönetiminin, halka açık bir blok zinciri ile en iyi şekilde gerçekleştirildiğini tekrarlamakta fayda var. Aksi takdirde, bu tür durumlarda bir blok zincirinin gerekliliğine dair eleştiriler ve daha ziyade bir veritabanının basit gerekliliği, sağlam temellere dayanmaktadır..

İdeal olarak, bitcoin veya ethereum, halka açık blok zincirleriyle ilgili belge yönetimi için en iyi kalıba uyacaktır, ancak bitcoin’in blok zincirinde keyfi veri depolama kavramı şudur: zaten kutuplaşıyor.

V-ID’nin blok zinciri tabanlı belge doğrulama uygulamasının ilgi çekici avantajlarından biri, mevcut iş akışlarıyla, özellikle de CRM’lerle uyumudur. Blok zincirlerinin kullanıcı deneyimi gözle görülür derecede eksiktir ve popüler CRM’lerle uyumlu entegre ürün türü sağlamak, bugün var olan blok zincirlerinin temel sınırlamalarından birinin üstesinden gelmeye yardımcı olur..

V-ID, CRM’lere bağlanabilen ve KYC işlemeyi kullanarak kayıtlı varlıklar (yani çalışanlar) tarafından kendi kendine doğrulanabilen bir API bile dağıtır.

Veri güvenliği ve gizliliğin günümüzün dijital çağında birinci sınıf olmasıyla, kritik bilgiler içeren belgeleri verimli bir şekilde doğrulama becerisinin birçok olumlu aşağı akış sonucu vardır.

Uygulamalar ve Kullanım Durumları

Blockchain tabanlı doğrulama kavramı, bir süredir, özellikle tedarik zinciri takibi ve lojistik alanındaki uygulaması, ürünlerin koşulları ve konumunun RFID etiketleri gibi teknolojiler kullanılarak bir blok zincirine yüklenebildiği bir süredir var..

Belgelerin, dahili verilerin ve üst düzey sözleşmelerin yönetimine çevrildiğinde, blok zinciri doğrulaması, risk yönetimi ve birden çok sektördeki firmaların alt düzeyi üzerinde zorlayıcı bir etkiye sahip olabilir..

Örneğin, V-ID, bir belgenin verilerinin (örneğin bir diploma) gömülü parmak izlerinin hızlı bir şekilde doğrulanabildiği, bilgi sertifikalarında sahtekarlığı önlemede ürününün kullanıldığından bahsediyor. Benzer şekilde, faturalar müşteriler tarafından gönderilip alındıklarında ilk mali durumlarına göre çapraz kontrol edilebilir, bu da herhangi bir sahtekarlık işleminin veya eksik ödemelerin önlenmesine yardımcı olur..

Kullanım Durumları

Son olarak, tıbbi belgeler gibi hassas bilgilerin paylaşılması, HIPAA yasaları ve hastalarla ilgili diğer risk yönetimi endişeleri nedeniyle son derece kısıtlanmıştır. Çoğu zaman, bu tür bir paylaşım yalnızca salt okunurdur, ancak çevrimiçi belgelerin işlenmesi, örneğin bir Google Dokümanı birden çok taraf arasında paylaşıldığında ve hiçbir özel bilginin değiştirilmemesi için güven gerekli olduğunda karmaşık bir süreç haline gelebilir. Değiştirilse bile, bu tür hasta verilerinin karmaşıklığı, sıradan hatalar yapabilir ve doğru şekilde raporlanmayabilir..

Bu tür durumlarda, V-ID, verilerdeki değişikliklerin yanlış veya eksik raporlanmasına karşı kritik bir koruma sağlayabilir..

Yüksek düzeyde, V-ID gibi projelerle belge doğrulama, genellikle külfetli ve sakıncalı olan geleneksel noter sistemlerine uygun ikameler olarak işlev görebilir. Kimlik doğrulama verileriyle ilgili genel maliyetler, büyük veri kümeleri, özellikle de tıbbi verilerle fırlayıp fırlayabilir ve daha mobil odaklı, dijital bir çağa doğru ilerledikçe, blok zinciri doğrulama çözümleri, belge yaşam döngüsü yönetiminde kaçınılmaz bir gelecek gibi görünüyor..

Bazı projeler, yapay zekayı (AI) sözleşme ve belge yönetimine bile dahil ediyor. Örneğin, AI tabanlı bir sözleşme analizi ürünü olan LawGeex, daha iyi performans gösteren avukatlar bir dizi metrikte ifşa etmeme anlaşmalarının (NDA’lar) risklerini belirlemede ve birçok kategoride kolayca kazanılmış.

AI analizi gerçekleşmeden belgelerin gerçekliğini doğrulamak için blok zincirlerle entegrasyon projelendirme ve iki yenilikçi teknolojinin otomatikleştirilmiş potansiyelini ve yakınsamasını görebilirsiniz..

Sonuç

V-ID’nin girişimi, blok zincirlerinin avantajlarından yararlanan daha pratik, acil çözümlere yönelik bazı ilk adımların bir temsilcisidir. Ek avantaj, CRM’lerle uyumlu basit ve sezgisel kullanıcı arayüzünün, kullanıcı deneyimindeki karmaşıklık ve sürtünmeye bağlı olarak diğer blok zinciri tabanlı çözümleri kullanmakta tereddütlü olabilecek daha fazla kullanıcıya yardımcı olabilmesidir..

Sabit para politikasını ve bitcoin’in fikir birliği kurallarını korumak dışında blok zinciri uygulamasına yönelik eleştirilerin arkasında meşru kanıtlar ve momentum vardır. Bununla birlikte, blok zincirlerinin bazı ikincil avantajlarından kalıplama uygulamaları (yani, zaman damgalı veri parmak izlerini bunlara gömmek), mutlaka orijinal, amaçlanan kullanım durumlarından toptan bir sapma değildir – çapalara güven.

V-ID, blockchain teknolojisinin uygulanmasında devrim niteliğinde bir yaklaşım değildir, ancak gelişmiş belge yönetimi yaşam döngüsü arayan işletmelere yönelik acil pratik avantajları, blok zincirlerinin, merkezi olmayan ağlarda belirli fikir birliği kurallarını korumanın dışında kullanım durumlarını genişlettiği fikrine güven vermelidir..

kullanışlı bağlantılar

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me