Polkadot nedir

Puantiye , Cosmos’a benzer şekilde, ‘Relay Chain’e bağlanabilen blok zincirlerinin birlikte çalışabilirliğini ve ölçeklenebilirliğini kolaylaştırmak için tasarlanmış, yakında çıkacak olan çok zincirli bir çerçeve platformudur.Polkadot, bir tür hissenin kanıtı (PoS) konsensüsünden yararlanan iddialı bir projedir ona bağlı olan ve 2019’un 3. çeyreğinde resmi lansmanı planlanan daha geniş blok zincir ekosistemi için.

Daha da önemlisi Polkadot, veri yapılarının – yalnızca blok zincirleri dışında – ağa ‘parachain’ olarak bağlanmasına izin verir. Aslen Solidity programlama dilinin yaratıcısı Gavin Wood tarafından tasarlanan Polkadot, parachainlerin bir güven aracılığıyla çalıştığı heterojen bir çok zincirli çerçevedir. Minimize edilmiş federasyon yapısı.

Blok zinciri ağlarının ölçeklenebilirlik sorunları iyi belgelenmiştir ve Polkadot gibi platformlar, herkese açık blok zincirlerinin tasarım konseptlerini genişleterek ve veri aktarımını standartlaştırarak gelişmiş ölçeklenebilirliği ve birlikte çalışabilirliği teşvik eden yeni nesil ağlar olmaya çalışmaktadır..

Polkadot nedir

Polkadot Tasarımı

Polkadot, mevcut blok zincirlerinin pratik uygulamalar sağlama konusunda tam potansiyellerini gerçekleştirmek için mücadele ettiği üç ana alanı açıkça tanımlar:

  1. Birlikte çalışabilirlik
  2. Ölçeklenebilirlik
  3. Paylaşılan Güvenlik

Polkadot, paraşütlerin bağlandığı ve fikir birliğini koordine ettiği ve ayrıca parachain’ler arasında mesajların ve verilerin aktarıldığı merkez olarak işlev gören bir röle zinciri kullanır. Özellikle, hem genel hem de izinli blok zincirleri, izin verilen zincirlerin kendilerini sistemin geri kalanından izole etme ve diğer zincirlere veri aktarma ve ağın güvenliğinden yararlanma yeteneğini sürdürme yeteneği ile ağa bağlanabilir..

Parachainler, havuzlanmış güvenlik ve diğer zincirlerle birlikte çalışabilirlik için röle zincirine bağlanan blok zincirleri veya diğer veri yapıları olabilir. Ancak, Polkadot ağıyla uyumlu olmaları için aşağıdaki kriterleri karşılamaları gerekir:

  1. Kompakt ve hızlı hafif müşteri provaları oluşturabilir
  2. Çok sayıda bağımsız yetkilinin bir işlemi yetkilendirmesi için bir yöntem olmalıdır (yani, Schnorr imzası).

Parachain’ler kendi işlemlerini işler, bu da ağın, daha geniş ağ konsensüsü ile güvence altına alınan parachain başına işlemlerin eşzamanlı bağımsız işlenmesine dayalı olarak ölçeklenmesini sağlar.

Polkadot’un fikir birliği, Tendermint ve HoneyBadgerBFT’den büyük ölçüde esinlenmiştir, ancak doğrulayıcıları ağda dürüst olmaya teşvik etmek için birincil yöntem olarak PoS kullanır..

Tendermint nedir

Okuyun: Başlangıç ​​Kılavuzu Tendermint: Bizans Hata Toleranslı Blok Zinciri Motoru

Polkadot, Ethereum gibi kendi fikir birliğine sahip diğer zincirlerle de “köprüler” oluşturabilir..

Polkadot protokolünün alt katmanları şu şekilde bilinir: Polkadot Çalışma Zamanı Ortamı ve ağdaki tüm paraşütlerde yaygındır. Bu 3 katman, Wasm yorumlayıcı, fikir birliği ve ağ iletişiminden oluşur.

Üst katmanlar, bağlı her bir paraşüt için benzersizdir. Substrat – Parity Technologies’den – Polkadot Çalışma Zamanı Ortamı’nın (PRE) ilk uygulamasıdır. Parachainler, üzerine inşa edilen PRE kullanılarak yazılacaktır. Web3 teknoloji yığını.

Polkadot’un önemli bir yönü, Libp2p ağ yığınını kullanması ve Rust uygulamasının ilk gerçek dünyadaki kullanımı olmasıdır..

Polkadot’un çalışma şeklinin dinamikleri karmaşıktır, bu nedenle ekosistemdeki dört ana katılımcı rolü aracılığıyla platformu görselleştirmek en iyisidir.

  1. Doğrulayıcılar
  2. Adaylar
  3. Harmanlayıcılar
  4. Balıkçılar

Doğrulayıcılar

Doğrulayıcılar, Polkadot ağındaki blokları sonlandırır ve ekosistemdeki en kritik rolü oynar. Doğrulayıcıların, tam geçiş zinciri istemcisini çalıştırması ve hak kazanmak için (yerel DOT belirtecinde) önemli bir “tahvil” yatırması gerekir. Bununla birlikte, doğrulayıcılar, kendi yerine hareket etmeleri için diğer onaylayıcıları görevlendirebilir.

Doğrulayıcılar, seçilen blokları parachainlerden doğrulayıcı alt gruplara yayan harmanlayıcılardan aday bloklar alır ve belirleyici bir seçim süreci ve onaylamanın son turu aracılığıyla röle zincirindeki blokları sonlandırır.

Adaylar

Adaylar, ağda bir hisseye sahip olan, ancak seçkin bir doğrulayıcı tahviline bağlarına katkıda bulunarak güvenilir doğrulayıcıları seçme mekanizması olarak işlev gören taraflardır. Rolleri çok basittir ve röle zincirinin havuzlanmış güvenliğini güçlendirmeye yardımcı olur.

Harmanlayıcılar

Harmanlayıcılar, doğrudan röle zincirini sabitlemek yerine paraşüt seviyesinde çalışır. Parachainlerden işlemleri toplarlar, mühürsüz bir blokla birlikte bir kanıt üretirler ve bir parachain bloğunu sonlandırmakla görevli uygun doğrulayıcıya gönderirler. Polkadot teknik raporu, harmanlayıcıların rolünün gelişebileceğini ve nihayetinde belirli paraşütlerden gelen blokları doğrulamak için belirli doğrulayıcılarla yakın çalışmak üzere sözleşme yapılabileceğini belirtiyor..

Harmanlayıcılar, ek bir güvenlik katmanı olarak ağdaki doğrulayıcılara kötü niyetli davranışları kanıtlamak için de çalışabilir. Harmanlayıcıların genel rolü, PoW blok zincirlerinde madencilerin çalışmalarına benzer..

Balıkçılar

Balıkçılar, blok doğrulama sürecinden bağımsızdır ve kötü doğrulayıcılar hakkında doğrulayıcılara bildirdikleri ağdaki kötü niyetli davranışları ararlar. Bağlı bir tarafın (yani doğrulayıcı veya harmanlayıcı) kural kümesinin dışında kötü niyetli davrandığını kanıtlayarak tek seferlik önemli ödüller arayan “ödül avcıları” olarak motive edilirler..

Balıkçılar da ağa küçük bağlar kurarlar. Bu önlemek için Sybil saldırıları, ancak doğrulayıcılar kadar yüksek değildir ve herhangi bir noktada geri çekilebilir.

Görüntü Kredisi – Polkadot Teknik Raporu

Polkadot, zincirler arası iletişim protokolü aracılığıyla ağda standart bir iletişim sağlar. Parachainler arasındaki veya parachain ile aktarım zinciri arasındaki işlemler tamamen asenkrondur ve tüm veri aktarımları (parachainler arasında bile) aktarma zincirinde referans alınır.

Doğrudan bir parachain olarak takılmak yerine Polkadot’a “köprülenen” blok zincirleri, kendi fikir birliklerinden ödün vermeden ağın standartlaştırılmış iç iletişiminden yararlanabilir. Ancak bu zincirler, Polkadot ağının paylaşılan durum ve güvenlik garantilerinden vazgeçer. Ethereum, platformda böyle bir köprünün ilk örneği olacak.

DOT Token Rolü ve Polkadot Yönetişimi

Polkadot, tamamen aktarma zinciri paydaşları tarafından kontrol edilen bir zincir içi yönetişim modeli kullanır. Paydaşlar (yani doğrulayıcılar) yerel DOT belirtecini paylaşır ve doğrudan protokol güncellemelerinden hata düzeltmelerine kadar her şeyi kontrol edebilir.

Diğer PoS fikir birliği modellerinde olduğu gibi, yerel belirteç, bağlanma ve doğrulayıcıları doğrulama sürecinin gerçekliğinde finansal bir pay sahibi olarak dürüst davranmaya teşvik etmek için kullanılır. Ayrıca, paraşütler Polkadot’a bağlanarak bağlanır ve hisselerini ağdan çekerek kaldırılabilir..

Polkadot şu anda, testDOT’un protokolü POC-1 ağından yükseltmek için kullanıldığı ve Libp2p’nin Rust uygulamasını kullanmak da dahil olmak üzere birkaç başka özellik sunduğu testnet POC-2 aşamasındadır..

Zincir içi yönetişim büyüleyici bir kavramdır ve yalnızca Polkadot tarafından değil, aynı zamanda Tezos ve Decred gibi zaten canlı olan diğer ağlar tarafından da kullanılmaktadır..

Polkadot uygulamaları

Polkadot, ağa bağlı paraşütler hakkında varsayımlarda bulunmadığından, geliştiricilere gizlilik odaklı olanlar gibi uygulamaya özel blok zincirleri oluşturmaları için geniş bir esneklik yelpazesi sunar veya bazıları açıkça belirli dapp geliştirmeye odaklanır..

Polkadot ayrıca daha hızlı inovasyon döngülerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bir paraşenin özellikleri, tek bir birlikte çalışabilirlik biçimi olarak yalnızca token transferleri değil, zincirler arasında yenilik paylaşılarak diğerinde kullanılabilir. Parachain’ler ayrıca kendi güvenliklerine odaklanmak yerine uygulama oluşturmaya odaklanma konusunda özgürdür. Polkadot içinde çalışacak şekilde açık bir şekilde tasarlanmış parachain’ler, daha büyük havuzlanmış güvenliğin bir parçasıdır ve geliştiriciler için blockchain ağlarının daha karmaşık bileşenlerinden birinin önemli bir soyutlamasını oluşturur..

Polkadot’un sağlar merkezi olmayan bir borsayı kullananların, bir ZCash parachain kullanarak sıfır bilgi kanıtları (ZKP’ler) kullanarak borsaya BTC yatırma becerisidir.

Çok zincirli çerçevelerin potansiyel uygulamaları çok büyüktür ve birlikte çalışabilirliğin katıksız gücünden doğan yeni teknolojilerle çok daha fazla deney yapmayı teşvik etmelidir. Bununla birlikte, fikir birliği – özellikle PoS – tasarlanması karmaşık ve zordur ve merkezi olmayan bir ağda, özellikle çok zincirli bir ortamda, önemli bir zaman zarfında büyük ölçekte kanıtlanmamıştır..

Polkadot, gelecekteki nesil blok zincirlerinin neye benzeyeceğine dair başka bir umut verici bakış sunuyor ve halka açık ve izinli blok zincirlerinin bir araya gelip karşılıklı olarak birbirlerine fayda sağlamaları için cazip bir ortam oluşturabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me