Halka açık blok zincirleri için ölçeklendirme tartışması, son birkaç yıldır kripto para birimi tartışma forumlarına hakim oldu. Akıllı sözleşme platformlarının ölçeklenen sıkıntıları, daha genel kabul görmeyi çekmede birincil sınırlayıcı faktör olarak sıklıkla bahsedilir, ancak diğer birkaç faktör de önemli ölçüde katkıda bulunur..

Fluence vurgulanmış dapp geliştirmedeki ve kullanıcıları onlara çekmedeki başlıca problemler, kripto kullanıcılarının az sayıda olması, kötü kripto UX’i, finansman sorunları ve ölçeklenebilirliktir. Küçük kripto kullanıcıları alt kümesi, çoğunlukla sınırlı kripto bilgisi, kötü UX ve zayıf ölçeklenebilirliğin bir ürünüdür ve bu genellikle yüksek gaz maliyetleri ve dapps ile etkileşimde gecikmeler gibi farklı sürtünme noktalarına dönüşür..

Bugün kripto manzarasını incelediğinizde, milyonlarca (bazen milyarlarca) kullanıcıya ölçeklenebilen ve kitlesel olarak benimsenmeyi tetikleyebilen “yeni nesil” blok zinciri olma sözü veren çok sayıda proje bulacaksınız. Bu platformların birçoğu ihtiyatlı bir mercekle görülmeli ve birçoğu, daha yüksek verim için parçalama veya PoS konsensüsü gibi birinci katman ölçeklendirmeye odaklanıyor ve henüz canlı bile değil. Ancak diğerleri, Bitcoin’in Lightning Network (LN) gibi ikinci katman yaklaşımını benimsiyor.

Ölçeklendirme yarışının gözden kaçan yönlerinden biri, büyük platformları ikinci katman çözümleriyle tamamlayan projelerdir. Matic Ağı. Sektörde her şeyi kapsayan bir bakış açısıyla devrim yapmaya çalışmak yerine, Matic ve Tezgahlar dappchains, mevcut bir ağı tamamlamaya odaklanır.

Matic durumunda, bu ağ Ethereum’dur. Matic’in Plasma ve PoS yan zincirleriyle uğraştığı ölçeklenebilirliği yalnızca vurgulamak yerine, proje aynı zamanda geleneksel uygulamaların en incelikli cazip özelliklerinden biri olan ve halka açık blok zincirlerinde ölçeklenebilirlikle ilişkilendirilen UX’e odaklanıyor..

Ethereum Ölçeklendirmeyle Mücadele

İlk büyük Turing eksiksiz akıllı sözleşmeler platformu olarak, Ethereum, en hızlı büyüyen projeler Github’da ve ölçeklenebilirlik tartışması için paratoner oldu.

Ethereum’un ölçeklenen sıkıntıları iyi belgelenmiştir ve GAS ücretlerinde işlem maliyetleri yükseldiğinde ve birçok dapp’ın kullanımı engelleyici bir şekilde hantal hale geldiğinde zirveye ulaşmıştır – ve bugün öyle kal. Ethereum topluluğunun daha geniş girişimi, protokol katmanında ölçeklendirmek ve ölçeklenebilir, parçalanmış bir PoS blok zinciri ağı olan Serenity’yi yavaşça yaymak olmuştur..

Etheruem’in zincir üzerinde ölçeklendirme çabasının nasıl sonuç vereceğini kesin olarak tahmin etmek imkansız, ancak bu, diğer projelerin ağ için tamamlayıcı çözümler üzerinde çalışmasını engellemedi. Genellikle oyun, DeFi veya daha iyi UX gibi niş alanlara odaklanan bu projeler, bir sonraki ‘blockchain 5.0’dan daha fazla dikkat çekmesi gereken projelerdir.

Bu projelerden biri, yalnızca Ethereum’un ölçeklendirmesini tamamlamakla kalmayıp aynı zamanda dapp UX’lerini ana akım kullanıcıların alıştıkları noktaya yaklaştıran ölçeklenebilir Plazma ve PoS yan zincirlerine odaklanan Matic Network’dür..

Matic – Plazma ve PoS Yan Zincirleri

Matic Ethereum’u ikinci katmanında ölçeklendirmek için temelde bir alt zincir tasarımı olan optimize edilmiş bir Plazma formu kullanır. Kavramsal olarak, Plazma bir ağaçtaki dallar olarak düşünmek kolaydır, ağaç gövdesi birincil zincirdir – Ethereum – ve dallar, kendi fikir birliğini kullanan ve birincil zincire bağlanan alt zincirler olarak kabul edilir..

Bu nedenle, kök zincire bağlı olan her bir alt zincir, Matic Network’ün bir parçasıdır ve kendi fikir birliği şemsiyesi altında çalışır. Matic, ikili bir PoS ve blok üreticisi “kontrol noktası” sistemi uygulayarak Plazma yaklaşımını biraz değiştirdi. Blok üreticileri, PoS stakerları tarafından seçilir ve Matic alt zincirlerinin temel katmanını kapsar.

Blok üreticileri sayıca azdır, bu da yerleşimi hızlandırmak ve üretim hızlarını bloke etmek için tasarlanmıştır. Üreticiler tarafından sağlanan bloklar, PoS doğrulayıcılarının üretilen rastgele blok gruplarını onayladığı bloğun Merkle kökü aracılığıyla kontrol noktası mekanizmasına bağlanır..

Matik Özellikler

PoS kontrol noktası doğrulamasına katılmak için herkes Matic token’ları paylaşabilir ve doğrulayıcılar, blok üreticilerinin blok alt kümesinin Merkle kökünü imzalar. Doğrulayıcılar ayrıca önerilen bloğun onaylanmasından önce blokların kanıtını doğrular. Matic’e göre, mekanizma Ethereum zincirine şu şekilde sabitlenmiştir:

“Sistemin, kök sözleşmeye bir” başlık bloğu “önermek için paydaşların ⅔ onayına ihtiyacı var. Ana zincirde kontrol noktası önerildikten sonra, Ethereum ana zincirindeki herhangi biri önerilen kontrol noktasına belirli bir süre içinde meydan okuyabilir. Hiç kimse buna meydan okumazsa ve zorluk dönemi sona ermezse, kontrol noktası resmi olarak ana zincirde geçerli bir kontrol noktası olarak dahil edilir. “

Kontrol noktası belirleme sistemi ayrıca, tokenlerin geri çekilmesinin kök zincir üzerindeki akıllı sözleşme olan Ethereum ile çapraz referans alınmasında kritik bir rol sağlar. Kullanıcıların Matic’in bu yönüyle nasıl etkileşimde bulunduğunu daha iyi anlamak için, kullanıcı deneyimini yinelemek en iyisidir.

Alice, Matic Network’te bir oyun dapp ABC kullanmak istiyor. ABC’nin kendi jetonu Game Coin vardır. Alice, ERC-20 token Game Coins’i, istediği Game Coin miktarına karşılık gelen Ethereum mainchain Matic sözleşmesine yatırır. Game Coin jetonları Matic zincirinde yayınlanır ve Alice’in Oyun Paraları Ethereum zincirinde kilitlenir..

Bu süreç, Matic’in tescilli aracını kullanır Hançer Ethereum blok zinciri tarafından tetiklenen Ethereum işlemlerini, sözleşmeleri, blokları ve olayları okumak için. Dagger, kullanıcıların Matic zincirinde sonuç olarak kilidi açılan Ethereum blockchain varlıklarına kilitlendiği Matic “Deposit Bridge” içinde işlev görür..

Matic, hibrit Plazma / PoS yan zinciri tasarımından önemli ölçüde daha hızlı bloklara ve daha düşük ücretlere sahip olduğu için, Alice Oyun Paralarını diğer kullanıcılarla çok hızlı bir şekilde değiştirebilir veya bunları dapp’ta daha düşük işlem maliyetleriyle harcayabilir – mevcut dapp deneyimindeki sürtünmenin çoğunu ortadan kaldırır. . Alice ayrıca, Etheruem zinciri Matic sözleşmesinde “kalan kanıtı” jetonlarını kullanarak ana Ethereum zincirindeki Oyun Paralarını istediği zaman kullanabilir. Süreç, herhangi bir ERC-20 uyumlu token için çalışır.

Ethereum’un blok zinciri, Matic Network’e giren ve çıkan işlemler için son yerleşim katmanı görevi görür..

Avantajlar ve Gelecek Planları

Plasma ve Matic’in ikili PoS kontrol noktası tasarımının avantajları, öncelikle dapp’lerin çıkış kapasitesi ve UX’inin genel gereksinimlere çok daha uygun olmasıdır. Geliştiriciler, daha yüksek işlem maliyetleri ile Ethereum ana zincirine yerleşmek için işlemlere güvenmek yerine, gecikme süreleri olmayan daha sorunsuz dapp deneyimleri veya kullanıcının her etkileşimi için ortaya çıkan MetaMask işlemleri oluşturabilirler..

Matic, bu yeteneği ana zincirden Matic Chain’e kadar UX soyutlamasını yumuşatmak, genel karmaşıklığı azaltmak ve dapps ile etkileşimi daha kolay hale getirmek olarak belirtiyor. Matic, geliştiricilere Matic üzerinde dapp’ler oluşturmaları için SDK’lar, API’ler ve belgeler sağlayacak ve Dagger, Ethereum blok zincirinden gerçek zamanlı olayları almak için oldukça pratik bir araçtır..

Matic ekibi, P2P ödemeleri, likidite havuzları, DEX’ler, borç verme ve kredi platformları, kimlik doğrulama ve oyunlar dahil olmak üzere çok sayıda potansiyel kullanım durumundan bahsediyor..

Özellikle, NFT’lerin kullanımı ve yan zincirlerde oyun oynama içindeki potansiyeli önemli bir husustur. İşlevsel oyun dapp’leri, çeşitli nedenlerden ötürü yan zincirlere zincir üzerinde işlemeye göre çok daha uygundur; en önemlisi, Ethereum kök zincirinin tutarlı işlem kesinliğine ihtiyaç duymamalarıdır. Ancak Matic, Plasma’nın tasarımının aşağı yönlü bir etkisi olan ilerlemeyi (yani oyun durumu) kaydetme konusunda oyunlara yetki verir..

Yine de Plasma ve Matic’in karşı karşıya olduğu birkaç engel var. En iyi uygulama bekleme süresi – zincir dışı hesaplamaların tamamlanması – yaklaşık yedi gündür ve kötü kullanıcı deneyimlerine neden olur. Matic, Nuo ile bu sorunu ele alıyor. çıkış sürelerini kısaltın, ancak Plazma’nın karmaşıklığı başka sorunları da doğurur.

Matic, Mainnet Beta ile hala Mainnet Alpha aşamasında planlanmış Temmuz 2019 için.

Decentraland ve MakerDAO dahil olmak üzere birçok Ethereum projesi zaten Matic ile ortaktır. CryptoSaw – dapp’ler için bir P2P ödeme uygulaması – aynı zamanda Matic ile entegrasyon.

Matic, ileriye dönük olarak, genelleştirilmiş durum ölçeklendirmesini bir sonraki büyük kalkınma sınırı olarak ele almaya çalışıyor. Bununla birlikte, konu çok sayıda geliştirme yolu ile oldukça karmaşık ve Plasma eleştiriler aldı hatta bazı çekirdek geliştiricilerinden karmaşıklığını UX / UI ile uzlaştırmada.

Plasma geliştiricileri arasında büyüyen bir düşünce, genelleştirilmiş durum geçişlerinin işlemleri gruplar halinde bir araya toplayabilen gizliliği koruyan teknoloji olan zk-SNARKs kullanılarak doğrulanabileceğidir..

Her yerde ortaya çıkan ‘blockchain 4.0 veya 5.0’ platformlarının yeni ortaya çıkmasıyla birlikte, hepsinin kriptoyu ana akıma iten her yerde bulunan benimseme veya meşruiyet kazanması pek olası değil. Nihayetinde, daha fazla kullanıcının kademeli olarak, ölçeklenebilirliklerini ve UX’lerini tamamlayan Matic gibi büyük geliştirici topluluklarına ve projelerine sahip birkaç platforma yönelmesi muhtemeldir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me