Ethereum Kılavuzu

Bitcoin, blockchain teknolojisine ve ona eşlik eden teknik ve ekonomik mekaniklere dayanan bütün bir inovasyon endüstrisini başlatan eski, orijinal kripto para birimidir..

Öncelikle hükümetlerin veya üçüncü şahısların yetki alanı dışında bir değer deposu ve değer alışverişi aracı olarak tasarlanan Bitcoin’in uygulaması, yeni bir finansal teknoloji yaratarak bireysel ekonomik özgürlük sağlamaya odaklanır..

Bununla birlikte, Bitcoin gibi bir sistemde blockchain teknolojisi, kriptografi, dağıtılmış hesaplama ve ekonominin uygulanması, büyük potansiyele sahip gelecekteki bir endüstri için buzdağının görünen kısmıydı. Ethereum, çok çeşitli uygulamalar için blockchain teknolojisini kullanma potansiyelinin kapısını açtı.

Ethereum nedir?

Dağıtılmış bir dünya bilgisayarı olarak tanımlanan Ethereum, açık kaynaklı, halka açık bir blok zinciri ve merkezi olmayan bir bilgi işlem platformudur. turing-tamamlandı akıllı sözleşme işlevi.

2013 yılının sonlarında, 19 yaşındaki Vitalik Buterin tarafından, bilgisayar programlarını uluslararası bir dağıtılmış düğüm ağında depolamak ve yürütmek için varsayımsal olarak yararlanabilecek bir platform olarak önerilen Ethereum, dışında en tanınmış ve yerleşik kripto para birimi haline geldi. Bitcoin.

Ethereum Kılavuzu

Ethereum’un Tarihi

Ethereum, modern kripto para birimi alanını şekillendirmede büyük etkisi olan uzun, tartışmalı ve oldukça önemli bir geçmişe sahiptir. Beyaz kağıt Vitalik tarafından 2013’ün sonlarında önerilen Ethereum döneminin başlangıcıydı.

Bilgisayar programlarını yürütmek ve depolamak için dağıtılmış bir dünya bilgisayarı olarak özetlenen amaç, blockchain teknolojisinin sağladığı potansiyelden tam olarak yararlanan dağıtılmış bir bilgi işlem platformu oluşturmaktı. Vitalik’in makalesinin girişinde belirttiği gibi:

“Ethereum’un sağlamayı amaçladığı şey, isteğe bağlı durum geçiş işlevlerini kodlamak için kullanılabilen ve kullanıcıların açıklanan sistemlerden herhangi birini oluşturmasına olanak tanıyan” sözleşmeler “oluşturmak için kullanılabilen, yerleşik tam teşekküllü bir Turing-complete programlama diline sahip bir blok zinciridir. yukarıdaki ve henüz hayal etmediğimiz diğer pek çoklarının yanı sıra, mantığı birkaç satır kodla yazarak “

Teklifte “yukarıda tarif ettiği” sistemler, bugün Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilen zincir üzerinde dijital varlıklar (ERC-20 tokenleri), fungible olmayan varlıklar, merkezi olmayan borsalar gibi ortak uygulamalara (dapps) atıfta bulunur. zincir kimliği ve itibar sistemleri, eşler arası kumar, merkezi olmayan otonom organizasyonlar (DAO’lar) ve en önemlisi akıllı sözleşmeler.

Akıllı sözleşmeler, Ethereum’un temel özelliğidir ve temelde, blok zincirinde değişmez bir şekilde saklanan ağdaki değerli herhangi bir şeyin değişimini kolaylaştıran kendi kendini yürüten programlardır. Ethereum ağı çalıştığı sürece, belirli koşullar karşılandığında ve üçüncü tarafların veya sansürün etkisi dışında kaldığında ve kesinti süresi olmadığında çalışırlar..

Beyaz bültende özetlenen projenin genel hırsı ve genç kurucusunun teknik uzmanlığı, kripto para birimi alanındaki pek çok kişinin dikkatini çekti. Platformun temel yeniliği “Ethereum Sanal Makinesi” (EVM) olarak bilinmeye başlandı ve Ethereum ağında çalışan, herhangi birinin Ethereum blok zincirinde programlama dilinden bağımsız olarak herhangi bir programı çalıştırmasını sağlayan eksiksiz bir yazılım. Sonuç, hepsi tek bir platformda çok sayıda merkezi olmayan uygulama yaratma potansiyeli..

Ethereum’un erken gelişimi 2014’ün başlarında Vitalik ve Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson ve Mihai Alisie’den oluşan küçük bir ekip ile başladı. Proje, İsviçre şirketi Ethereum Switzerland GmbH ve ardından İsviçre kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı aracılığıyla başladı..

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin Profilimizi Okuyun

Joseph Lubin o sırada Switzerland GmbH’da COO idi ve Ethereum Vakfı’nın kurulmasına yardım etti. Kripto para topluluğunun kurucusu olarak öne çıkan bir figür olmaya devam ediyor. ConsenSys.

Temmuz 2014’te Ethereum, Temmuz-Ağustos ayları arasında 14 milyon dolardan fazla toplanan bir kitle satışına girdi. Aynı yılın Eylül ayında, Ethereum (Ethereum para birimi) yatırımcılara ve geliştirme ekibine dağıtılırken, kalan fon Ethereum Vakfı’na gitti..

Temmuz 2015’te Ethereum’un ilk ana ağ, deneysel sürümü piyasaya sürüldü ve “Frontier” sürümü olarak etiketlendi. Ethereum platformuna yapılan ilk büyük yükseltme Mart 2016’da “Homestead” olarak piyasaya sürüldü ve sabit kabul edilen, gaz fiyatlandırması, güvenlik ve işlem işlemeye odaklanan ilk yükseltmeydi. O zamanlar Ethereum’un eleştirmenleri güvenliği ve istikrarı konusunda hala temkinliydi, çünkü tam bir Turing platformu olmak önemli miktarda potansiyel geliştirme uygulaması sunsa da, bazı ciddi ve potansiyel olarak ölümcül güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor..

DAO

Güvenlik endişelerine rağmen, topluluktan gelen heyecan dalgası üzerine, yatırımcı tarafından yönetilen bir VC fonu olarak işlev gören merkezi olmayan özerk bir organizasyon olan The DAO oluşturuldu. DAO, 11.000’den fazla kişinin katkılarıyla yaklaşık 150 milyon dolar topladı ve merkezi olmayan bir yatırım aracı olarak işlev görecek şekilde tasarlanmış akıllı sözleşmelerin yeni, kendi kendini yürüten kombinasyonu olarak görüldü..

Rezil bir şekilde, DAO saldırıya uğradı Haziran 2016’da, bilinmeyen kullanıcıların kodundaki bir güvenlik açığından yararlanabildikleri ve 50 milyon doları farklı bir DAO’ya (Dark DAO olarak bilinir) taşıyabildikleri sırada. Ayrıca, bir kez halka açık olan diğer kullanıcılar, kalan fonları White Hat DAO adlı üçüncü bir DAO’ya aktarmak için aynı güvenlik açığını kullandılar..

DAO nedir?

DAO’lar ve DAO Hack hakkında daha fazla bilgi edinin

Ortaya çıkan serpinti yoğun ve son derece kutuplaştırıcıydı. İki taraf, blok zincirinin değişmezliğinin ve “kanun olarak kodun” temel ilkesinin kırılamayacağını iddia ederken, diğer taraf, yatırımcıların fonlarını iade etmek ve bilgisayar korsanlarının erişimini ortadan kaldırmak için protokolün sert bir şekilde çatallanmasını savundu. orijinal Ethereum blok zincirindeki fonlar.

Sonunda, Vitalik Buterin Temmuz 2016’da madencilerin hard fork üzerinde anlaştıklarını ve çatalın yakın olduğunu duyurdu. Bununla birlikte, bir azınlık madenci hala protokolü çatallaştırmama konusundaki inançlarını sürdürüyor ve kararlı davranıyorlardı, bu da bizim platformun temel ilkesini baltaladığımızı gördüler. Böylece, Ethereum çatallandı ve yeni zincir Ethereum olarak tanındı ve eski, çatalsız zincir Ethereum Classic olarak tanındı ve Ethereum topluluğunu etkili bir şekilde böldü..

Zaman ilerledikçe, işletmelerin, geliştiricilerin, madencilerin ve kullanıcıların çoğunluğu Ethereum (çatallı) zincirini tercih etti ve en yüksek 2. piyasa değeri ve arkasında geniş bir topluluğa sahip Ethereum adlı mevcut zincirdir. Ethereum Classic (ETC) de popüler bir kripto para birimi olmaya devam ediyor, ancak ETC’nin arkasındaki ekip Ethereum zinciriyle aynı yükseltmeleri uyguluyor ve platformu aktif olarak geliştiriyor..

Ethereum ve Ethereum Classic

Ethereum ve Ethereum Classic: Farklar Nelerdir?

Ethereum’a yapılan en son büyük yükseltme, Ethereum’un Proof-of-Stake yükseltmesine geçişinin temelini oluşturması beklenen iki bölümlü Metropolis güncellemesinin ilk bölümü olan “Metropolis – Byzantium” şeklinde geldi. “Casper” ve nihai parçalama uygulaması.

Ethereum, daha geniş kripto para birimi endüstrisindeki son ölçeklendirme sorunlarının ön saflarında yer aldı. Yüksek gaz ücretleri ve yavaş işlem süreleri ile boğuşan Ethereum, platformunda çalışan binlerce dapp’ın taleplerini karşılayacak ölçeklendirme kabiliyeti ve merkezi olmayan katılımcılardan oluşan geniş bir ağı desteklemek için yeterli yüksek verim kapasitesi konusunda ciddi endişelerle karşı karşıyadır..

Önerilen çözümler, yukarıda bahsedilen Casper yükseltmesi ve nihai olarak, ağ tıkanıklığını hafifletmek ve ağın ölçeklenmesine yardımcı olmak için tasarlanmış benzersiz bir yatay veritabanı mimarisi bölümleme yöntemi olan parçalamaya geçişte gelmek üzere ayarlanmıştır..

Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum Sanal Makinesi (EVM), Ethereum ağında çalışan tam bir Turing yazılımıdır. Komut dosyalarını dağıtılmış bir bilgisayar ağında yürütür ve akıllı sözleşmelerden DAO’lara kadar her şeyin yürütülmesini ve depolanmasını sağlar. İşlevsel olarak, Ethereum, geliştiricilerin üzerine merkezi olmayan uygulamalar oluşturmalarına izin verir. Bu, oyunları, dağıtılmış kayıtları, kuruluşları ve daha fazlasını içerebilir.

Ethereum’un arkasındaki tasarım Beyaz kağıt, aşağıdaki ilkelere uyması amaçlanmıştır:

 • Basitlik – Protokol, veri depolama veya zaman verimsizliği pahasına bile olabildiğince verimli olmalıdır..
 • Evrensellik – Bir geliştiricinin herhangi bir akıllı sözleşmeyi veya işlem türünü programlamak için kullanabileceği dahili bir Turing eksiksiz komut dosyası sağlanmıştır..
 • Modülerlik – Ethereum protokolü olabildiğince modüler ve ayrılabilir olacak şekilde tasarlanmalıdır.
 • Çeviklik – Protokol sabit değildir ve protokol mimarisini veya ölçeklenebilirlik veya güvenlik açısından EVM’yi iyileştirme fırsatlarından yararlanılacaktır..
 • Ayrımcılık Yapmama / Sansürsüzlük – Protokol, belirli kullanım kategorilerini aktif olarak kısıtlamaya veya engellemeye çalışmamalıdır.

Ethereum’un Faydaları

Ethereum’un yalnızca blok zinciri tabanlı bir platform olarak değil, aynı zamanda diğer blok zinciri tabanlı platformlarla karşılaştırıldığında faydaları şunları içerir:

 • Değişmezlik – Üçüncü bir şahıs verilerde herhangi bir değişiklik yapamaz.
 • Yolsuzluk / Kurcalama Koruması – Sansür, geniş ve merkezi olmayan ağın PoW mutabakatıyla küresel durumu üzerinde anlaşmasıyla gerçekleştirilemez..
 • Güvenlik – PoW mutabakatının, işlem modelinde kullanılan kriptografik tekniklerin ve merkezi bir hata noktasının bulunmamasının birleşimi, ağı bilgisayar korsanlığı ve manipülasyona karşı korur.
 • Kesinti Yok – Ethereum blok zincirinde çalışan uygulamalar, akıllı sözleşmeler, kuruluşlar vb. Her zaman çalışır ve kapatılamaz.

Ethereum’un dezavantajları

Bir Turing-complete platformu olarak Ethereum, akıllı sözleşmelerde kullanılan birincil programlama dilinin karmaşıklığı olan Solidity aracılığıyla yararlanılabilecek güvenlik açıklarına açıktır.. Akıllı sözleşme güvenliği büyük bir endişe haline geldi ve DAO saldırısı, ilerleyen akıllı sözleşmelerin uzun vadeli uygulanabilirliği konusunda ana akım endişelere yol açan açıklayıcı olaydı.

Ethereum ayrıca, Ölçeklenebilirlik yerine Güvenlik ve Merkeziyetsizleştirme konularına da büyük önem veriyor. Ölçeklenebilirlik çözümleri işin içinde ve ufukta olsa da, şu anda Ethereum için düşük verim kapasitesi ve yüksek gaz maliyetleri, alışkın oldukları uygulamaları ücretsiz kullanmak isteyen ana kullanıcılar ve geliştiriciler için elverişsiz hale getiriyor. bazı durumlarda gaz maliyetlerinin engelleyici derecede yüksek olduğu uygulamalar.

İşlem Modeli

Ethereum, kullanıcılar için modern bir bankacılık modeline benzer, hesap tabanlı bir model kullanır. UTXO Bitcoin modeli. Ethereum’un küresel durumu, 20 baytlık adreslerden oluşan ve hesaplar arasındaki her bir değer veya bilgi işleminin bir durum geçişi olarak kabul edildiği bu hesaplara bölünmüştür..

Bir Ethereum hesabı 4 alan içerir. Nonce, eter dengesi, sözleşme kodu ve depolama. İki tür hesap vardır, dışarıdan sahip olunan hesaplar ve sözleşme hesapları. Dışarıdan sahip olunan hesaplar, özel anahtarlarla kontrol edilen, herhangi bir kod içermeyen ve işlemleri oluşturmak ve imzalamak için kullanılabilen kullanıcı hesaplarıdır. Sözleşme hesabı, kodla çalıştırılan akıllı bir sözleşmedir ve mesajları ve kodu depolamanın yanı sıra diğer sözleşmelerle ve dışarıdan sahip olunan hesaplarla iletişim kurmaya izin veren mesajları alır..

Ether, Ethereum platformunun para birimidir, Gaz ise ağdaki işlemler ve hesaplamalar için ödeme yapmak için kullanılan Ether’in türevidir. Ethereum, birkaç nedenden ötürü Bitcoin UTXO modeli yerine hesap tabanlı modeli seçti, bunlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. İşte.

Ethereum Madenciliği

Ethereum madenciliği, birçok yönden Bitcoin madenciliğine benzer. Bununla birlikte, Ethereum blok zincirinin yalnızca blok zincirinin işlem listesini değil, aynı zamanda ağın en son durumunu da sakladığı birincil bir fark vardır..

Ethereum ayrıca blockchain devlet yönetmeliğinin bir parçası olarak Merkle Trees yerine Patricia Trees’i kullanıyor. Patricia Trees, Ethereum’un her bloktaki blok zincirinin durumunu verimli bir şekilde depolamasını ve ayarlamasını sağlayan değiştirilmiş bir Merkle Ağaçları biçimidir..

Ethereum blockchain ve madenciliğinin diğer bazı önemli özellikleri şunlardır:

 • 12 saniye blok süresi
 • Ethash Madencilik Algoritması (DAG Kullanır)
 • 3 ETH’nin Statik Blok Ödülü
 • Madenciler blokta harcanan gazı telafi etti.
 • Amcaları blok olarak dahil etmek için ekstra ödül.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır

Tam Kılavuzumuzda Ethereum Madenciliği hakkında daha fazla bilgi edinin

Uzlaşma

Ethereum şu anda değiştirilmiş bir Nakamoto Consensus Proof-of-Work (PoW) konsensüs modeli kullanıyor. Ethereum’daki PoW mutabakatı, ağ dünya çapında binlerce ademi merkeziyetçi düğümden oluştuğu için son derece güvenlidir..

Ethereum’un PoW modelinde madencilik, Ethash Hızlı bir doğrulanabilirlik süresine sahip olmak için tasarlanmış (DAG) algoritması. Ek olarak, büyük ölçekli madenciler, algoritmanın büyük bellek gereksinimleri nedeniyle daha büyük işlemlerden nispeten daha az yarar sağlar..

Bu model nihayetinde, yaklaşan Casper yükseltmesiyle birlikte bir Proof-of-Stake fikir birliği uygulaması ile değiştirilecektir..

Yeni Başlayanlar İçin Ethereum Casper Rehberi

Ethereum Casper hakkında daha fazlasını okuyun

Akıllı Sözleşmeler & Dapps

Akıllı sözleşmeler ve geliştiricilerin Ethereum’da merkezi olmayan uygulamalar oluşturma yeteneği, en belirgin özelliğidir. Oyun olarak işlev gören dapp’lardan Ethereum’da kendi ERC-20 tokenlerini yayınlayan ekiplere kadar, daha geniş kripto para birimi endüstrisindeki çok sayıda önemli gelişme, EVM’nin bu işlevselliğinden yararlanılarak sağlanmıştır..

Solidity şu anda akıllı sözleşmeler yazmak ve dapps oluşturmak için kullanılan birincil programlama dilidir, ancak Ethereum şu anda olarak bilinen yeni bir Beta programlama dilini deniyor. Vyper Solidity’yi çevreleyen bazı karmaşıklık eksikliklerini azaltmak için akıllı sözleşmeler için çok daha basit, güvenli ve denetlenebilir bir dil olması gerekiyordu.

Ethereum, ana akım uygulama ve verim taleplerini karşılayacak şekilde ölçeklenebilirse, platformdaki olası dapp yinelemeleri sonsuzdur. Geliştiriciler, kreasyonlarından para kazanmak için yeni yollara sahip olacaklar, kullanıcılar pahalı ve verimsiz üçüncü şahıslara yük olmayacak ve sonunda uygulamalar (ve hatta blok zincirleri) birbirleriyle birlikte çalışabilir hale gelecek ve tamamen yeni bir uygulama geliştirme ve inovasyon paradigmasını güçlendirecek.

Ethereum’un Geleceği

Ethereum, kripto para dünyasının merkezi olarak Bitcoin’in yanında her zaman yer alıyor gibi görünüyor. Ethereum ağında önerilen ve uygulanan standartlar, geniş ve adanmış bir geliştirici topluluğu ve arkasındaki diğer çeşitli katkıda bulunanlar ve Vitalik Buterin’de vokal, yetenekli bir lider öncülük ederken, Ethereum’un geleceği parlak görünüyor.

Ethereum, sadece blok zinciri alanında değil, aynı zamanda daha büyük teknik toplulukta da en göz korkutucu görevlerden bazıları olarak görülen planlı parçalamaya geçiş gibi gelişmelerle sektördeki inovasyonun kanayan eşiğini koruyor. Ethereum ayrıca aktif olarak veya potansiyel olarak geliştirdikleri bir dizi gelecekteki teknolojiyi de listeler:

 • Cüzdanları Kaydetme
 • Mahsul Sigortası
 • Merkezi Olmayan Veri Beslemesi
 • Multisig Emanet
 • Bulut bilişim
 • P2P Kumar
 • Tahmin Piyasaları (yani Augur)
 • Merkezi Olmayan Ticaret Siteleri (ör. 0x)

Sadece Ethereum ekibi çığır açan yenilikler geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda Ethereum ağı sınırları içinde kendi projelerini geliştirerek ağa katılan daha büyük topluluk da önemli katkılar yapıyor. Ethereum’un bazı ilginç ve keşif amaçlı kullanımları Aragon, 0x, Augur gibi projeleri içerir., Golem, ve Dokuma Ağı.

Sonuç

Ethereum, günümüzde blockchain / cryptocurrency endüstrisindeki en önemli ve popüler platformlardan biridir. Teknoloji yetenekleri uzaya taşınmaya devam ettikçe, benimseme daha yaygın hale geldikçe ve ölçeklendirme çözümleri uygulandıkça, Ethereum yarının merkezi olmayan uygulamaları için dağıtılmış dünya bilgisayarı olmaya devam ediyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me