Kodak Coin nedir?

Eastman Kodak Company, fotoğrafçılık ve dijital görüntüleme alanında yeni değil. 2012 yılında iflas başvurusunda bulunarak dijital görüntüleme işinden tamamen çıkarak geri dönüş yaptı. Kripto para birimindeki mevcut trendlere dönersek, kısa bir süre önce  KODAKOne, blockchain tarafından desteklenen fotoğrafçılar için doğru görüntüleme yönetimi platformu. KODAKOne’ın amacı, fotoğrafçılara yarattıkları görüntüler için adil bir şekilde ödeme yapmak ve görüntü ekonomisi için tercih edilen para birimi haline gelmektir..

Kodak Coin nedir?

KODAK Bunu Gerçekleştirmek İçin Kimlerle Ortaklık Yaptı?

WENN Digital, KODAKOne kripto para birimini oluşturmak için KODAK ile ortaklık kurdu. Şirket başlangıçta RYDE adlı kendi kripto para birimini başlattı ancak ICO terk edildi. Bu, başlangıçta Ryde adlı bir Alman medya hakları şirketi için geliştirildi. Her iki şirket de KODAKOne’ı geliştirmek için KODAK ile güçlerini birleştirdi.

Bu şirketler halihazırda dünya çapında bir fotoğrafçılar, ajanslar ve yayıncılar ağına sahiptir. Platformun 2019’un ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi için geliştiriciler, halihazırda gemide 10 milyon görüntüye sahip olmayı hedefliyor. Şirketler, blok zinciri teknolojisi, büyük veri ve telif hakkı yönetimi alanlarındaki kolektif uzmanlıklarını bir araya getirmeyi hedefliyor..

Ayrıca listede, KODAKOne Initial Coin Offers’ı (ICO) başlatacak olan ICOX Innovations da var..

KODAKOne nasıl çalışır??

Platformun özünde, web’de blockchain veritabanındaki görüntüleri arayan web tarayıcıları olacak. Tarayıcılar, lisanslı tüm resimleri işaretler ve bu resimler üzerindeki mevcut telif hakkını yürütür. Şu anda görüntü lisanslama için tek bir küresel hak yönetimi platformu yok.

KODAKOne Platformu Fotoğrafçılar İçin Hangi Sorunları Çözecek??

Çoğu internet kullanıcısı, web’deki görüntülerle ilgili telif hakkı yasalarına ilişkin bilgi sahibi değildir. Genellikle resim aramayı kullanırlar ve telif hakkı altında olsalar bile bunları izinsiz kullanırlar. Bu kasıtlı olsun ya da olmasın, fotoğrafçılar ve içerik oluşturucular genellikle büyük miktarda gelir kaybederler. Görüntülerine lisans vermeleri ve görüntülerinin yasadışı kullanımlarını ortadan kaldırmaları mümkün değildir. Genellikle görüntülerinin nerede ve nasıl kullanıldığına dair hiçbir fikirleri yoktur. Mevcut lisans platformlarının kullanım telif ücretlerini fotoğrafçılara ödemesi genellikle 30 – 90 gün sürer. Bu, fotoğrafçıların gelirlerini en üst düzeye çıkaracak yeni gelir akışlarından yararlanamayacağı anlamına gelir. Bir diğer endişe, telif hakkı ödemeleri söz konusu olduğunda güven meselesidir.

Kodak Tek Platform

Güven Ve Telif Hakkı Sorunu Nedir??

Mevcut görüntü hakları yönetimi platformları merkezileştirildiğinden, fotoğrafçılar şirkete telif ödemelerinin doğru olduğuna güvenmek zorundadır. Ayrıntılı telif hakkı beyanları söz konusu olduğunda şeffaflık eksikliği söz konusudur. Görüntü hakları genellikle birden fazla taraf arasında bölündüğünden, bu yöneticiye katılmak zor ve zaman alıcıdır.

KODAKOne, Birden Fazla Tarafa Telif Hakkı Ödemelerini Nasıl Yönetir??

Ethereum akıllı sözleşmelerinin kullanılması bu idari yükü hafifletebilir. Ethereum blockchain’in akıllı sözleşmeleri kullanılarak tek bir işlemde birden fazla ödeme gerçekleştirilebilir. KODAKCoin’de fotoğrafçılara anında ödeme yapılır.

KODAKOne’ın Faydaları Nelerdir?

Platform, yapay zeka (AI) ve büyük veri kullanan fotoğrafçılar için verimliliği hızlandırarak onlara zaman ve kaynak tasarrufu sağlıyor. Kayıt, koruma ve dağıtım dahil olmak üzere fotoğraf yönetimi sürecinin tüm iş akışını yöneterek onlara kaybedilmiş olabilecek ek gelir sağlar. KODAKCoin, görüntüyle ilgili fikri mülkiyet (IP) etrafında bir topluluk oluşturacak ve telif hakkı olan görüntülerin satın alınması ve satılması konusunda güven yaratacaktır. Blok zincirinin şeffaf yapısı, güvenin kazanılmasını ve telif hakkı bilgilerinin değiştirilememesini sağlayacaktır..

Platform

KODAKCoin nedir?

KODAKCoin, Ethereum ağında çalışan bir ERC-20 belirtecidir. Herhangi bir Ethereum cüzdanı ile uyumludur. Madeni paralar, KODAKOne platformunda mal veya hizmetler için satın alma gücüne sahip işlevsel jetonlardır..

KODAKCoin’i Nereden Satın Alabilirsiniz??

Paraları henüz doğrudan satın alamazsınız. KODAKOne, proje için fon sağlamak amacıyla Gelecek Jetonlar veya SAFT için Basit Anlaşma başlattı. Bu, yatırımcıların KODAKOne’a belirli bir miktar para yatırabileceği ve şirketin yaklaşan ICO’da kendilerine belirli bir miktar KODAKOne token vermeyi vaat ettiği anlamına geliyor. Ancak bu, genellikle SEC olarak bilinen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından düzenlendiği için “akredite yatırımcılara” açıktır..

KODAKCoin ile Neler Satın Alabilirsiniz?

KODAKOne Platformu, kullanıcıların ürün ve hizmet satın alabileceği, satabileceği ve rezervasyon yapabileceği bir pazara sahip olacak. Ürünlerin kapsamı fotoğraf ekipmanlarını içerir. Hizmetler arasında uçuşlar, oteller, daireler, modeller, mekan kiralama ve stüdyo rezervasyonları bulunur. KODAKCoin, satıcılar tarafından daha iyi görünürlük için listelerini geliştirmek ve piyasada imajlarını ve hizmetlerini tanıtmak için de kullanılabilir..

KODAKOne Platformu Ne Yapabilir??

Fotoğrafçılar görüntülerini blok zincirine kaydedebilirler. Değişmezdir, bu nedenle görüntü sahipliği silinmek üzere değiştirilemez. Platform ayrıca görüntüleri ilgili kişilere lisanslamak için akıllı sözleşmeler kullanır, ister bireyler ister birden fazla taraf. Ethereum blok zincirinin kamusal niteliği, tüm telif hakkı ödemelerinin şeffaf olduğu anlamına gelir. Belirli koşullar tetiklendiğinde otomatik olarak yürütülen akıllı sözleşmeler aracılığıyla telif hakkı ödenmesi gerektiğinde ödemeler anında yapılır. Fotoğrafçılar ve hak sahipleri, görüntülerinin tam olarak nerede kullanıldığını takip edebilir. Ayrıca toplanan lisans sonrası ücretler de vardır. Bu, görüntü denetleme hizmeti olarak görülebilir. Birisi zaten bir resim kullandığında ve web tarayıcısı kullanımını algıladığında, kullanımından veya kullanımından kaynaklanan zararlardan ücret alınır..

KODAK Nasıl Para Kazandırır??

KODAKOne işlem ücretleri için ücret alır. Bu, görüntülerini platformda lisanslayan veya bir görseli kullanma hakkı satın alan fotoğrafçılardır. ABD Telif Hakkı Bürosu (USCO) için de geçerli ücretler vardır. WENN Digital ayrıca stok görsel kitaplığını platformda satacak. Platform ayrıca, belirli kampanyaları izlemesi gereken veya özelleştirilmiş görüntü izleme hizmetlerine ihtiyaç duyan kurumsal müşteriler için projeye özel paketlere sahip olacak..

Gelir akışları

Takım Nasıl Görünüyor?

CEO Jan Denecke’dir. Telif hakkı yasasında on yıldan fazla deneyime sahiptir. Aynı zamanda KODAKOne platformunun üzerine kurulu olduğu web tarama teknolojisi Ryde’ın da kurucusudur. WENN Media CEO’su Matthew Walker, içerik lisanslamada 15 yıldan fazla deneyime sahiptir..

Yol Haritası Nasıl Görünüyor?

Geliştirme ekibi, lisans sonrası web tarayıcı hizmetini 2018’in sonuna kadar hazır ve çalışır hale getirmeyi hedefliyor. Ayrıca, yaratıcı ajanslara MVP beta aşaması adı verilen özel bir teklif sunacaklar. Platform resmi olarak 2019 ortalarında başlayacak.

Sonuç

KODAKOne platformunun sağlam bir kullanım örneği vardır. Blok zinciri doğası gereği halka açık, değişmez ve güvenilmezdir. Geçmişte görüntü hakları yönetimi hizmetleri, fotoğrafçıların ve telif hakkı sahiplerinin haklarını kontrol eden yalnızca birkaç büyük medya şirketi ile oldukça merkezileştirilmişti. Blok zincirinin merkezi olmayan doğası, herkese açık görüntü telif kayıtlarının herkese açık olmasını sağlayacaktır. Bu telif hakkı bilgisi silinemez veya yok edilemez. Bilgiler bir blok zinciri veritabanında saklandığından ve ağ üzerinden fikir birliği ile kararlaştırıldığından, fotoğrafçıların verileriyle tek bir şirkete güvenmeleri gerekmez. KODAKOne koalisyonunun ve KODAKCoin’in gelecekte neler sağlayacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

kullanışlı bağlantılar