Ethereum ve Ethereum Classic

Yalnızca son birkaç gün içinde kripto para birimi alanına yeni yatırımcıların ve dolayısıyla yeni paranın devasa bir patlaması oldu. Bitcoin fiyatının, makul bir geri dönüşün ~ 16.000 $ ‘a geri dönmeden önce bir an için 19.000 $’ a yükselmesi gerçeği, FOMO’nun (“kaçırma korkusu”) devam ettiğini gösterir..

Ve yeni yatırımcıların BTC’yi satın aldıktan sonra alanda yaptıkları ilk şey nedir? Mevcut diğer ilginç kripto para birimlerine bakarlar..

Ethereum (ETH) şu anda Bitcoin’den sonra piyasa değeri başına ikinci en baskın kripto projesi olduğundan, ekosisteme yeni göçmenler için daha fazla bilgi edinmek için ilginç bir fırsat arayan en yaygın sığınaktır..

Yine de Ethereum’a yeni gelenler için ortak bir zorluk mu? Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki farkı ortaya çıkarmak.

Ethereum ve Ethereum Classic

Ve emin olmak için, bu alandaki acemiler için geçerli bir kafa karışıklığı. ETH ve ETC konusunda sizi hızlandırmak ve bölünmenin gerçekleştiği yolda size hızlı bir kripto geçmişi dersimiz var.

Ethereum’un Doğuşu

Wikipedia’nın mükemmel tanımına göre, Ethereum “akıllı sözleşme (komut dosyası oluşturma) işlevine sahip açık kaynaklı, halka açık, blok zinciri tabanlı dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur.”

Müthiş bir ekibin Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin etrafında toplanmasının ardından, ETH blok zinciri ilk olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü..

Ethereum veya Ethereum Sanal Makinesi, yazılım geliştiricilerin herhangi bir platformu veya dapp’ı (merkezi olmayan uygulama) programlayabileceği merkezi olmayan bir bilgisayar ağı olarak inşa edildi. Bu ağ, tüccarlar genellikle mevcut iki numaralı kripto para birimi olarak adlandırdıklarından, Ether veya ETH tarafından desteklenmektedir. Bu anlamda, eter “programlanabilir para” ya çok benzer.

Ethereum Doğdu

ETH, Ethereum ağının etkileyici akıllı sözleşme yeteneklerine güç veren yakıt olduğu için, Bitcoin’in “dijital altını” nın “dijital petrolü” gibidir..

Projenin doğuşu şaşırtıcı derecede iyi gitti. Sonra ne oldu … o kadar değil.

DAO’nun Doğuşu

“DAO”, merkezi olmayan özerk organizasyon anlamına gelir. Ethereum, DAO’ları genel olarak mümkün kılar (onları ilkeler üzerinde anlaşmaya varmış kendi kendini yöneten topluluklar gibi düşünün), ancak DAO Ethereum’un ilk felaketinin merkezinde yer alan bu, biraz gerçek bir isim haline geldi.

Nitekim, artık insanlar olayı basitçe “The DAO Hack” olarak adlandırıyor. Ve DAO’lar insanlığa şaşırtıcı derecede faydalı hizmetler sunmaya devam ederken, bu erken DAO, hala olgunlaşmakta olan kripto alanında çok fazla kalp kırılmasının sebebiydi..

İşte her şey nasıl başladı.

Bir tür merkezi olmayan yatırım fonu olarak topluluktaki yatırımcılar tarafından bir DAO oluşturuldu. Topluluktan insanlar, söz konusu DAO’nun akıllı sözleşmesine ETH’lerini sunabilir ve bu fonlar, ilgili paydaşların ilgisini çeken projeler için güvenli bir şekilde tutulup kullanılır..

Fonun popülaritesi arttı ve kullanıcılar 2016 İlkbaharında başlayan artışlarla katkıda bulundular. Hack çökmeden önce DAO’ya 11.000 kullanıcı katılmıştı ve kolektif fonları en yüksek değerde 150 milyon ABD dolarının üzerinde değere sahipti..

Ve sonra oldu.

DAO Hack’in İçinde: Erken Bir Felaket

2016 yazında DAO’nun kodunda çeşitli programlama kusurları vurgulanmaya başladıkça, bilgisayar korsanı vurdu. 17 Haziran’da, henüz açıklanmayan hacker, mevcut kusurları kullandı ve fondaki 11,5 milyon ETH’den 3,6 milyondan fazla ETH toplayabildi..

Hacker

“Uzaklaşırken”, saldırının kapsamı gerçekten yıkıcıydı. Bilgisayar korsanı, o sırada var olan tüm eterlerin yüzde 14’ünden fazlasını tehlikeye atabildi. Trajedinin doğası batarken, bazıları Ethereum projesinin kendisinin tehlikeye atılıp atılmadığını ve bunun sonucunda fiyatın düşüp düşmediğini merak etti..

Eth Fiyat Düşüşleri

Böylece Vitalik Buterin ve Ethereum ekibinin geri kalanı bir araya geldi ve herkes için ileriye dönük en iyi rotanın ne olduğuna karar vermeye çalışırken hemen kriz moduna geçti..

Çekişmeli Tartışmaların Ortasında Sert Çatal Gerekli Görüldü

Nihai önerilen çözüm? Sert çatal.

“Hard fork” un ne olduğuna aşina değilseniz, bunu ikiye bölünmüş bir blok zinciri olarak düşünün..

DAO hard fork’u söz konusu olduğunda, fikir, topluluğun geri kalanı yeni zincire taşınırken saldırganın Ethereum zincirini değersiz ve terk edilmiş yapmaktı. Bu yaklaşımın avantajı, saldırının kurbanlarının eşdeğer miktarda ETH’ye (teknik olarak DAO tokenleri) sahip olmaları ve başlangıçta DAO’ya koydukları gibi geri dönmeleriydi..

Dolandırıcı mı? “Kod yasadır” olduğunda sert çatal düşüncesi, toplumdaki bazı kişiler için aşırıya kaçtı. Buna göre, çatalla aynı fikirde olmayan hizip parçalandı ve eski, yeni lakaplı “Ethereum Klasik” Zincir.

Ethereum Klasik

Öyleyse, net olmak için bir kez daha inceleyelim.

Vitalik Buterin ve topluluğun geri kalanı, DAO saldırısından sonra yeni, etkilenmemiş ETH zincirine geçti. Aynı fikirde olmayan hizip, o zamandan beri “Ethereum Classic” veya ETC olarak adlandırdıkları eski zincire sığınmaya karar verdi..

İnsanların haberlerde ve sosyal medyada “Ethereum” hakkında konuştuğunu duyduğunuzda, yüzde 99 ihtimalle yeni ve açıkça baskın olan saflaştırılmış zincir hakkında konuşuyorlar. Alandaki çoğu kişi, “klasik” zincirden bahsediyorlarsa “ETC” yi belirtme konusunda gerçekten iyidir.

Peki ya DAO’lar Kendileri

DAO’nun durumu … güçlü.

Doğal olarak, şimdiki zamandan DAO hack’ine kadar çok şey değişti. Başlangıçta istismar edilen korkunç kusurlar giderildi ve şu anda endişelenecek bir şey yok.

DAO’lar insan etkileşimlerini birçok farklı şekilde optimize edebilen ilk devletsiz yapılar olduğundan, merkezi olmayan özerk kuruluşların yapısı şüphesiz insan toplumu ve özellikle siyaset için devrim niteliğinde olacaktır..

Aslında, TechCrunch’ın belirttiği gibi Geçen yıl, DAO’lar “ekonomik organizasyon fikrinde bir paradigma değişikliğine” işaret ediyor. Siyasi ve idari organizasyonda da öyle. Bu cephede, ileriye gitme konusunda heyecanlanacak çok şey var.

Bölünmenin Siyaseti Hala Dokunaklı

Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki ayrım, birçokları için hala çok çekişmeli. Oyundaki sorunlar, birkaç hafta önce Parity cüzdanının hacklenmesi sırasında yeniden ortaya çıktı, ancak bu sefer Parity hackinde Parity cüzdanının kendisinde kod kusurları vardı. Daha sonra ne olacağı konusundaki mırıltılar arttıkça, Ethereum Vakfı’nın kendisi kararlı masanın üzerinde bir hard fork olmadığını.

Kuşkusuz Vakfın yeniden böylesine bir siyasi ateş fırtınasına sürüklenmek gibi bir arzusu yok. ETH vs ETC hard fork, bir nevi “Hapisten Kurtulun” kartlarına benziyordu.

Öyleyse Ethereum Classic Her Şeye Değer Verecek mi? Şu anda söylemek zor. Ethereum devrim niteliğinde bir teknolojidir ve bu anlamda Ethereum Classic, genişleme konusunda hala devrim niteliğinde yeteneklere sahiptir..

Elimizdeki soru bir fazlalık meselesidir. Ethereum devrimciyse ve herkes bunu ETC üzerinden kullanıyorsa, “klasik” zincir zamanla tamamen ortadan kalkar mı??

Belki, belki değil. Bunun nasıl sonuçlanacağını kimse kesin olarak bilmiyor. ETC, önümüzdeki yıllarda bir yenilik veya hile olarak hayatta kalabilir, ancak ETH’nin üstesinden gelmesi bir mucizeden başka bir şey almayacaktır. Bu noktada şunu söyleyebilmeniz o kadar olasılık dışı: olmayacak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me