İsviçre

Bu haftanın başlarında İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA), yeni bir “FinTech” lisansı oluşturduklarını duyurdu. Blockchain veya kripto şirketlerinin kamu parası depozitolarını kabul etmesine izin verir 100 milyon $ İsviçre Frangı (CHF) tutarında.

Yeni FinTech lisansı 2019’dan itibaren satışa sunulacak ve başvurulması gerekiyor. FINMA, bazı engellerin hala fintech şirketlerini normal bankalardan ayırmasına rağmen, bu hareketin fintech firmaları için “esnek gereksinimleri” olduğunu belirtti..

İsviçre

Bir bankanın aksine, FINMA’nın yeni FinTech lisansı, fintech firmalarının aldıkları kamu parasına yatırım yapmasını veya faiz ödemesini yasaklıyor. Çoğu banka veya şirket bu tür kısıtlamalara sahip olmayacaktı. Her şeye rağmen, bu yeni düzenlemeler, bazı ülkelerin kripto dostu bir bankacılık ortamı yaratmaya çalıştığını gösteriyor..

FinTech Yönetmelikleri Her Yerde Değiştiriyor

FINMA’dan alınan yeni FinTech lisansı, muhtemelen bankacılık sektörü dışındaki yerlerden gelen fintech inovasyonunun doğrudan bir sonucudur. Normal bir bankadan hala farklı olsa da, FinTech lisans sahiplerine nasıl verileceğini düzenleyen yeni kod, İsviçre Bankacılık Yasasına atıfta bulunuyor..

Kamu fonlarını kabul etmek isteyen FinTech şirketleri, İsviçreli düzenleyicilere işleri ve kendilerine emanet edilen varlıkları nasıl depolamayı planladıkları hakkında bilgi vermek zorunda kalacaklar..

Risk yönetimi, KYC ve Kara Para Aklamayı Önleme yasaları, bir bankanın sahip olacağı aynı yeteneklere sahip olmamasına rağmen, İsviçre’de FinTech lisansı alan her şirket için geçerli olacaktır.

Bitcoin Kara Para Aklama

Okuyun: Bitcoin ve Kara Para Aklama: Dünya Çapında Düzenlemeler için Eksiksiz Kılavuz

İsviçre, küresel kripto düzenleme arenasında ılımlı bir zemin aldı. Bu en son düzenleyici güncelleme, İsviçreli düzenleyicilerden birkaç diğerine katılıyor ve bunların tümü, blok zinciri ve dijital varlıklara karşı liberal bir duruşun temkinli bir şekilde benimsenmesini destekliyor gibi görünüyor..

Diğer birçok etkili ülke, yasaklandıkları durumlar dışında, kripto düzenlemeleri konusunda bu kadar hızlı hareket etmedi. Çin, uluslararası alanda popüler olduktan sonra kriptoları yasaklamak için hızlı davranan bir ülkenin belki de en dikkate değer örneğidir..

ABD Kriptolara Açılıyor Olabilir

Kriptolar ABD’de garip bir yasal alana düştü. Şu anda vergi amaçlı bir emtia olarak muamele görüyorlar ve bu da bazı kripto tüccarlarını zor durumda bıraktı. Şimdi görünüşe göre ABD Temsilciler Meclisinin kilitlemeye çalışan bir üyesi var. daha sıkı düzenlemeler önemli bir küresel endüstri için.

Temsilci Warren Davidson (R), bu haftanın başlarında kripto para birimleri ve ICO’lar için sağlam düzenlemeler oluşturacak bir tasarıyı kamuya açıkladı. Cleveland.com’a göre Temsilci Davidson, tasarısını ABD Evi’ne tanıtmak için Blockchain Çözümleri konferansında çalışacağını duyurdu..

Yeni fatura, kripto paralar için bir “varlık sınıfı” oluşturacak ve “bunların menkul kıymet olarak sınıflandırılmasını engelleyecek, ancak aynı zamanda federal hükümetin ilk madeni para tekliflerini daha etkili bir şekilde düzenlemesine izin verecektir.”

Bugünkü haliyle, kripto para mevzuatı eyaletten eyalete ve hatta federal ABD Hükümeti düzenleyici kurumlarında değişiklik göstermektedir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) bunları emtia olarak sınıflandırsa da, kriptoları menkul kıymetler olarak sınıflandırır..

Açıktır ki, dünyanın en büyük sermaye piyasasında yeni mevzuata ihtiyaç vardır. Kriptolar küresel olarak daha popüler hale geldikçe, yeni işletmelere yasal istikrar duygusu vermeyen ülkeler, yeni yatırımlar için çekici olmayacak..

ICO’lar Zor Bir Konudur

Temsilci Davidson medyaya ICO düzenlemesinin “hafif dokunuş” düzenleme gerektireceğini söyledi. Bu, çok sayıda ICO’nun tamamen sahtekarlık olduğu ABD’de zor bir satış olduğunu kanıtlayabilir..

Geçen yıl kripto fiyatlarının patlamasıyla ortaya çıkan ICO besleme çılgınlığı, birçok insanı tüm kripto topluluğunun ahlakını merak ettirdi ve düzenleyicilere, insanda sermaye artırmanın en yenilikçi yollarından biri konusunda sert bir şekilde inmeleri için gereken tüm kanıtları verdi. Tarih.

Nihayetinde, kripto düzenlemeleri söz konusu olduğunda ülkeler uluslararası arenada güçlü bir rekabetle karşı karşıya kalacak ve gelişmekte olan bir sektörü gözden kaçırmayı seçen ülkeler, yolda ciddi sonuçlarla karşılaşabilir..

Bir sonraki küresel sermaye piyasasına erişim eksikliği, şu anda hükümetler ve merkez bankaları ne kadar güçlü görünürse görünsün, kripto tabanlı gelişime direnen ülkeler için felaket olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me