Daire

ABD’li kartlı ödeme devi Visa, dünyanın en etkili ve geniş kapsamlı şirketleri arasında. Circle’ın USDC’si Ethereum’un gelişen merkezi olmayan finans ekosistemindeki en popüler stablecoin projeleri arasında yer alıyor.

O halde not alın, çünkü iki kuruluş USDC ödemelerini Visa’nın genişleyen +60 milyon tüccardan oluşan ağına getirmek için ortaklık yapıyor..

2 Aralık Çarşamba günü açıklanan ortaklık, USDC, genel olarak stablecoins ve Ethereum için her şeyi mümkün kılan merkezi olmayan altyapı olarak muazzam bir meşru ilerlemeyi temsil ediyor. Yine de duyuru, aynı gün ABD’de, kabul edilmesi halinde Amerika’daki stabilcoin çabaları üzerinde caydırıcı etkilere sahip olacak bir yasa tasarısı tanıtıldı..

Buna göre, bu büyük karşıt gelişmelerin ileriye dönük kripto ekonomisi için neyi temsil ettiğini inceleyelim..

Visa Payments Ağına USDC Ekleme

USDC, şu anda ikinci en büyük stablecoin’dir ve yaklaşık 3 milyar dolarlık piyasa değeri, toplam stablecoin ekonomisinin mevcut 25,5 milyar dolarlık piyasa değerinin yaklaşık% 12’sini temsil ediyor..

Per Circle’ın Visa ile yeni ortaklığı, daha sonra, ödeme devi, sistemlerine USDC işlevlerini yerleştirme konusunda ilk Visa kartı veren kuruluşlara yardım etmeye başlayacak. Sonunda, bu program, işletmelerin Visa destekli herhangi bir şirket ile uluslararası işlem yapmasına izin verecek şekilde genişletilecektir..

Visa’nın lider kripto para birimi yöneticisi Cuy Sheffield’in haberlerde belirttiği gibi:

“Bu, işletmelerin USDC bakiyesi harcayabilmesine olanak tanıyan ilk kurumsal kart olacak. Ve bu yüzden USDC’nin Circle’ın ticari müşterileri için sahip olabileceği faydayı önemli ölçüde artıracağını düşünüyoruz […] Visa’yı bir ağlar ağı olarak düşünmeye devam ediyoruz. USDC gibi blockchain ağları ve stabilcoinler sadece ek ağlardır. Bu nedenle Visa’nın müşterilerimize sağlayabileceği önemli bir değer [burada] olduğunu düşünüyoruz. “

Stabilcoins ve Ethereum’un gerçekten ana akıma girmeye başladığı en son yüksek profilli örnek olduğu için bu büyük bir mesele. Ayrıca, Visa’nın kendisini bir “ağlar ağı” olarak konumunu güçlendirmek için erken benimseyenlerden biri olarak konumlandırdığını da gösteriyor; bu, stabilcoinler önümüzdeki on yılda popülerliğini artırmaya devam edecek gibi göründüğü için kurnazca..

STABLE Act’e girin

Çarşamba günü ayrıca üç ABD Temsilcisi – Rep. Rashida Tlaib, Rep. Jesús García ve Rep. Stephen Lynch – sözde bir yasa tasarısı sundu. STABLE Act, Temsilciler Meclisi’ne, eğer kabul edilirse, ABD’deki stabilcoin projeleri ile ilgili düzenlemeleri önemli ölçüde sıkılaştıracak.

Spesifik olarak, taslak yasa tasarısı, esasen tüm stabilcoin ihraççılarını ABD’de faaliyet göstermelerine izin verilmeden önce bir bankacılık tüzüğü edinmeye zorlamayı amaçlamaktadır ve görünüşte amaç, bu tür ihraççıların marjinal topluluklardan yararlanmasını önlemektir..

Temsilci Tlaib, tasarıyı Twitter’da duyururken, “Kripto para sağlayıcılarının, geleneksel büyük bankaların düşük ve orta gelirli sakinlerine karşı işlenen suçları tekrar etmesini önlemek kritik derecede önemlidir” dedi..

Uzaklaştırdığımızda, bu retorik güvenilirliği zorlaştırıyor çünkü USDC gibi Ethereum destekli stablecoinler, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için finansal erişimin önündeki engeli indiriyor ve bu kullanıcıları sınırsız, sansüre dirençli finansla ilgilenme konusunda güçlendiriyor..

.@Hayalhanemersin, Stabilcoins, herkese erişilebilen, izinsiz ve sansüre dayanıklı finansal ürünlerin oluşturulmasını sağlar.

Stabilcoinleri uzak bir şekilde düzenlemeye çalışarak #STABLEAct, bankasızların haklarından mahrum bırakılmasını ilerletiyorsun

Daha iyisini yap. https://t.co/RtNOxKrNvu

– ChainLinkGod.eth (@ChainLinkGod) 3 Aralık 2020

Bununla birlikte, STABLE Yasası gerçekten sadece ABD’deki kripto para birimi inovasyonunu ve girişimleri durdurmaya çalışıyor. En kötü yanı, dilin çok geniş olması, geçilirse, sadece Ethereum düğümlerini çalıştıran insanlar bile ağda gerçekleşen stabilcoin işlemlerinden sorumlu tutulabilir..

Düğümleri kim çalıştırıyor? Sorumlu tarafların olmadığı bir ağ diye bir şey yoktur.

– Rohan Grey (@rohangrey) 3 Aralık 2020

Bir benzetme yapacak olursak, bu, internet servis sağlayıcılarını (İSS’ler) kullanıcılarının tüm internet faaliyetlerinden doğrudan sorumlu tutmak gibi olur. Bu gülünç bir tutum ve taslak tasarının yazarlarının Ethereum’u gerçekten anlamadıklarını veya buna karşı aktif olarak eleştirmenler olduklarını öne sürüyor.

Güzel haberler? Tasarının mevcut kongre ortamında geçme şansı yok. Kötü haber, Ethereum ve stabilcoin ekosistemi hedef olarak büyüyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me