Tokenizasyon

Büyük resme bakmak için kripto para birimlerinin özünden uzaklaşmak bazen yararlıdır. Blockchain teknolojisi, benzersiz şeffaf, değişmez ve dağıtılmış yapısı nedeniyle birçok eski teknolojik ve finansal paradigmayı değiştirmeyi vaat ediyor. Bu avantajlar birkaç büyük kategoriye ayrılabilir. Tokenizasyon bunlardan biridir; Blockchain, önceden likit olmayan veya başka şekilde hantal piyasalara likidite enjekte etme yeteneğine sahiptir. Tokenizasyon ortamına ve artan blok zinciri benimsemesinden fayda sağlaması muhtemel üç ana varlık sınıfına kısa bir anket yapacağız..

Özetle Tokenizasyon

Tartışmamız gereken ilk şey, tokenleştirmenin tam olarak ne olduğu. Genel olarak belirtmek gerekirse, tokenleştirme, bir tür varlığın bir blok zinciri sisteminde taşınabilen, kaydedilebilen veya depolanabilen bir jetona dönüştürülmesi işlemidir. Kulağa olduğundan daha karmaşık geliyor. Basitçe ifade etmek gerekirse, belirteçleştirme, bir nesnede (resim gibi fiziksel bir nesne veya karbon kredisi gibi soyut bir nesne) depolanan değeri, bir blok zinciri sistemi boyunca manipüle edilebilen bir jetona dönüştürür..

Tokenizasyon

Örneğin, Bitcoin’in elektrik kullanımının ve bilgi işlem gücünün bir değişim ortamına dönüştürülmesini temsil ettiği söylenebilir. Bu biraz soyut bir örnek, ama bize çalışmamız için bir temel sağlıyor. Amaçlarımız açısından ana fikir, blok zincirinin bir sistem veya platform olmasıdır ve yapısı, kolay ticarete gerçekten borç vermeyen öğelerin ticaretine izin verir. Dahası, geleneksel kağıt pazarlarına göre, özellikle hız, güvenlik ve hesap verebilirlik açısından çok sayıda avantajı vardır..

Blockchain’in varlıkları belirtme yeteneği neredeyse sınırsızdır, ancak bu varlıkları üç geniş kategoriye ayırmak mümkündür. Bunlara yenilik sırasına göre veya blok zincirinin geleneksel varlık transferlerinin işlenme şeklini değiştirme yeteneğine bakacağız. Bu üç kategori, maddi olmayan varlıklar, değiştirilebilir varlıklar ve değiştirilemez varlıklardır..

Maddi olmayanlar

Maddi olmayan varlıklar, blockchain dünyası için doğaldır çünkü en azından geleneksel anlamda gerçekten varolmazlar. Bu kulağa hoş gelebilir, ama doğru. Maddi olmayanlar, fiziksel ürünlerden ziyade fikirleri veya kavramları temsil eder ve bu nedenle kendilerini soyut pazarlara daha kolay borç verirler – ister geleneksel kağıt pazarları ister blok zinciri pazarları olsun.

Muhtemelen büyük maddi olmayan şeylerin çoğuna aşinasınızdır. Telif hakları, patentler, marka tanınırlığı ve iyi niyet başlıca örneklerdir.

Maddi olmayan varlıklar hakkında hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, sabitlemesi kolay bir değere sahip olmadıklarıdır. Yeni mikroçipinizin tasarımına hangi fiyatı koyardınız? Eşsiz iş modelinize ne dersiniz? Daha spesifik olmak gerekirse, Coca-Cola’nın Noel, kutup ayıları ve diğerleriyle uzun süredir devam eden ilişkisinin dolar değeri nedir??

Bununla birlikte, bu kavramlar, bir blok zinciri sistemindeki bir belirteç veya birçok simge ile temsil edilebilir. Benzersiz bir tanımlayıcı atanabilir ve daha sonra işlem görerek piyasadan değerlerini kazanabilirler. Maddi olmayan varlıklar için jeton oluşturmak, onlara aktarım için sağlam bir destek ve meşruiyetlerinin güvenli bir garantisini sağlar. Ayrıca, maddi olmayan duran varlığın depolanmasına veya fiziksel olarak taşınmasına gerek yoktur. Hukuki ve finansal anlamda bir fikri bir kişiden diğerine nasıl aktarırsınız? Noter tasdikli yasal evrakları gözden geçirebilir veya maddi olmayan varlığı temsil eden benzersiz bir imzayla dijital bir jetonu değiştirebilirsiniz..

Örneğin, A Şirketinin belirli bir parçacığın tasarımını B Şirketine devretmek istediğini düşünün, ancak A ve B Şirketleri dünyanın zıt taraflarında ve patentlerin ve telif haklarının kendi başlarına nasıl ele alındığı konusunda oldukça büyük bir fark var. ülkeler. Yalnızca yasal evrak işi, işlemi engelleyici bir şekilde zor ve pahalı hale getirmeye yaklaşmaktadır. Bununla birlikte, tasarımın belirteç haline getirilmesi, A Şirketinin B Şirketine aktarımı, üzerinde anlaşmaya varılan akıllı sözleşme ile uygulanan bir fiyatla açık ve şeffaf bir şekilde yapmasına olanak tanır. İşlem neredeyse anında gerçekleşir ve anında doğrulanabilir. Jetonun atanmış benzersiz hash’i, bunun yalnızca orijinal patentin bir kopyası olmadığını garanti eder; patentin kendisidir.

Fungible Mallar

Bir sonraki inovasyon katmanı, değiştirilebilir ürünlerle birlikte gelir. Bir mal, eşit değerdeki başka bir özdeş mal ile değiştirilebildiği zaman, değiştirilebilirdir. En bilinen misli mallar, mallardır. Bir litre su başka bir litre suya eşittir, çünkü bir varil petrol başka bir varil petrole veya bir ons altın bir ons altına eşittir. Stoklar bile aynı paketlerde gruplandırıldıkları sürece değiştirilebilir kabul edilebilir. Çoğunlukla, değişebilen varlıklar bir yerde fiziksel bir kaynakla desteklenir – bir depoda altın veya buğday, bir boru hattında su veya petrol.

Digix nedir?

Okuyun: DigixDAO: Ethereum Blockchain’de Tokenize Altın

Bu özellik onların fiziksel olarak ticaretini zorlaştırır. İşlemlerin ölçeği devreye girdiğinde zorluk artar. Fungible varlıklar genellikle toplu halde ele alınır ve teslimat anında yapılamaz. Örneğin 10.000 kısa ton hat borusu sevkiyatı oldukça büyük. Bu varlığın sahipliğini bir kuruluştan diğerine devretmek, 10.000 kısa ton çeliğin taşınmasını veya bir kağıt izi oluşturmayı içerir; bu sayede çelik, fiziksel olarak taşınmadan önce banka gibi güvenilir bir üçüncü taraf aracılığıyla yeni sahibine aktarılır..

Tokenize edilmiş bir blockchain sistemi, bu süreçteki işin çoğunu keser. Örneğin çeliğin dijital bir temsili, akıllı sözleşmeler kullanılarak bir blok zincirinde iki taraf arasında takas edilebilir. Bu süreçte aracılar yoktur – takas acenteleri, liman yetkilileri, devlet kontrolleri veya ambarlar yoktur. Blok zincirinde benzersiz bir şekilde tanımlanan çelik, herhangi bir yardımcı nakliye veya depolama bilgisi ile birlikte alıcıdan satıcıya anında taşınır. Satış, kalıcı ve anında doğrulanabilir bir makbuz oluşturmak için blok zincirine kaydedilir. Bu, geleneksel kağıt kayıt tutma sisteminin yerini alır ve değiştirilebilir malların çok daha ayrıntılı ve hassas bir ölçekte değişimini sağlar..

Değiştirilemeyen Mallar

Blockchain teknolojisinin gerçekten ilginç olduğu yer burasıdır. Tokenizasyon, gerçek dünyadaki değişmez malların dijital “hisseler” olarak parsele edilmesine ve daha sonra halkla tam veya sınırlı bir şekilde satın alınmasına, satılmasına veya takas edilmesine olanak tanır. Şimdiye kadar sunulan en zorlayıcı iki kullanım örneği, sanat ve gayrimenkul ile ilgili. Tüm dünyada sadece bir gerçek Mona Lisa tablosu vardır. Bu fiziksel resim türünün tek örneğidir ve yalnızca bir birim olarak satın alınabilir veya satılabilir – yani, Mona Lisa’nın en küçük bölünebilir birimi bir Mona Lisa’dır. Üstelik bu Mona Lisa, Mona Lisa’nın milyonlarca baskısı veya dijital kopyası ile aynı değildir. Başka bir deyişle, Mona Lisa’nın bir resmi veya posteri Mona Lisa’nın kendisi değildir ve aynı değeri taşımaz..

Değiştirilemez Jetonlar

Okuyun: Değiştirilemez Jetonlar Nedir?

Bir sanat eserini simgeleştirmek, değiştirilemeyen bir dijital imza ortaya çıkarır. Mona Lisa’yı temsil eden dijital jeton, türünün tek örneği. Kopya değildir. Ancak jeton, her biri dijital olarak imzalanmış alt jetonlara bölünebilir. Bu şekilde, benzersiz bir sanat eserinin “hisseleri” halka satılabilir..

Blockchain ve Sanat

Oku: Blockchain & Sanat: Dijital Sahipliği Sağlayan Teknoloji & Kaynak

Aynı şey benzersiz gayrimenkul parçaları için de geçerli ve aslında şu anda bu projelerin her ikisinde de çalışan birkaç madeni para var. Benzersiz, değiştirilemez varlıkları belirtme yeteneği, sahipliğin dağıtılabileceği anlamına gelir. Fonlar daha kolay toplanabilir ve daha geniş bir kuruluş grubu, bu öğenin bakımı ve bakımı için sorumluluk alır. Bir Mona Lisa jetonunun her sahibinin Mona Lisa’nın bir kopyası yoktur – aslında sanat eserinin kendisinin bir parçasına sahiptirler ve bunları bir değer deposu olarak saklayabilir veya başka bir istekli alıcıya satabilirler.

Sonuç

Tokenizasyon, fikirlerden resimlere kadar her şeye sahip olma sürecini demokratikleştirerek, geniş varlık sınıflarının nasıl alınıp satılacağını değiştirmeyi vaat ediyor. Blok zincirler, geleneksel kağıt pazarlarına modern bir alternatif ve resim veya emlak gibi benzersiz nesnelerin sahipliğini paylaşmanın benzersiz bir yolunu sunar. Sahiplik, blok zinciri aracılığıyla yavaş yavaş yeni bir anlam kazanıyor.

Referanslar

  1. https://www.investopedia.com/terms/i/intangibleasset.asp
  2. https://medium.com/@bonpay/how-tokenization-changes-the-world-c068408360c1
  3. https://bitcoinmagazine.com/articles/op-ed-how-tokenization-putting-real-world-assets-blockchains/
  4. https://flowchain.co/Tokenized-Hardware-WhitePaper.pdf
  5. https://www.maecenas.co/
  6. https://hackernoon.com/is-it-possible-to-tokenize-the-real-estate-industry-4dde4b66f814
  7. https://masterthecrypto.com/tokenization-tokens-create-liquid-world/
  8. https://medium.com/@apompliano/the-official-guide-to-tokenized-securities-44e8342bb24f

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me