EY

Ethereum, temel olarak, gizlilikte bazı açık ödünleşmeler gerektiren bitcoin’in UTXO tasarımına kıyasla hesap tabanlı işlem modelinin uygulanmasından yola çıkan benzersiz gizlilik zorluklarıyla karşı karşıyadır. Vitalik Buterin, akıllı sözleşmeler platformu için UTXO’ya karşı hesabın artılarını ve eksilerini özetledi ve Ethereum’un uzun vadeli hedefleri için en uygun model olarak seçildi..

Ethereum’un karşılaştığı gizlilik zorluklarına rağmen, akıllı sözleşmeler ağının gizlilik güvencelerini güçlendirmeye çalışan bir dizi proje ve gelişmeyi durdurmadılar..

EY

Özellikle, ZCash’te üst düzey anonimlik için kullanılan teknoloji olan zk-SNARK’ların dahil edilmesiyle ilgili tartışmalar, son aylarda büyütüldü, ölçeklenebilirlik faydaları olan Ethereum ile entegre etmenin ikincil bir sonucu ile.

Ethereum’un Bizans yükseltmesi, zk-SNARK’ların Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerde doğrulanmasını ve uygulanmasını sağladı ve şimdi firmalar çeşitli uygulamalar için zk-SNARKS’ın gücünden yararlanıyor. En dikkate değer örneklerden biri, yakın zamanda açıklanan Gece vakti protokolü Ernst’ten & Young (EY), ZoKrates zk-SNARK araç kutusu Ethereum’da ölçeklenebilir, gizliliği koruyan, zincir dışı hesaplamalar için resmi bir model.

Ethereum’da Gizliliğin Ele Alınması

Kripto para birimleri ile ilgili olarak, gizlilik, genellikle finansal işlemlere katılırken kullanıcıların anonimliğini korumak için bir konu olarak somutlaşır. Bu fikir, kripto para birimi anonimlik teknolojisindeki geliştirme çalışmalarının yükünü omuzladı ve üçüncü şahısların gözetiminden gelen korumaların en önemli endişesi..

Bununla birlikte, Ethereum gibi, Turing eksiksiz akıllı sözleşmelerin etkinleştirildiği halka açık bir blok zincirinin daha geniş uygulamalarını değerlendirdiğinizde, gizlilik teknolojilerinin kullanımı bireyin ötesine ve iş süreçlerine kadar uzanır. Ancak önce zk-SNARK’ların Ethereum’da gizliliği nasıl koruyabileceğine dair üst düzey bir genel bakış.

ZCash’in zk-SNARKs üzerindeki teknoloji sayfasına göre:

“Zk-SNARK kısaltması,” Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimsiz Bilgi Argümanı “anlamına gelir ve belirli bilgilere sahip olduğunun kanıtlanabileceği bir kanıt yapısına atıfta bulunur, örn. bu bilgileri ifşa etmeden ve kanıtlayıcı ile doğrulayıcı arasında herhangi bir etkileşim olmadan gizli bir anahtar. “

Sıfır bilgi kanıtlarının (ZKP’ler) bir biçimi olan kavram, daha soyut örneklerle daha iyi anlaşılır. Alibaba mağarası ya da Ali’nin portrede nerede olduğunu özellikle belirtmeden bir portrede var olduğunu doğrulama fikri.

ZKP’lerin akıllı mantığı, verileri bilgiden ayırmalarıdır..

Son derece karmaşık matematik üzerine inşa edilen zk-SNARK’lar gibi ezoterik kavramların, özellikle bir blok zincirindeki uygulamalarla uyumlu bir uygulamaya atıfta bulunulduğunda koda çevrilmesi zordur. Sonuç olarak, resmi kod kitaplıkları, örneğin ZoKrates, matematiksel yorumlama ile kod aracılığıyla gerçek kullanım durumlarına aktarılabilen insanın kavrayabileceği yön arasında köprü haline gelir.

Biçimlendirilmiş zk-SNARK kütüphaneleri hala yoğun bir geliştirme aşamasındadır, bu nedenle kullanımları zordur, ancak tam da bu nedenle EY gibi firmalar, uygulamalarını araştırmakta ve temeldeki teknoloji soyutlanmış olarak daha kullanışlı bir protokol seti sunmaya çalışmaktadır..

Ethereum kullanarak gizlilik araçlarının keşfi de açıkça EY ile sınırlı değildir. JP Morgan ayrıca bildirildiğine göre Ethereum’un izinli bir sürümü olan blockchain Quorum ile teknoloji üzerinde çalışmak.

Akşam karanlığı

Nightfall, EY’nin zk-SNARK’lara dayalı olarak Ethereum üzerindeki özel işlemler için bir dizi standart protokolü resmileştirme çabasının deneysel araştırma uygulamasıdır. Protokoller, ağdaki popüler ERC-20 ve ERC-721 (NFT) belirteç standartlarıyla uyumludur, bu da onları geliştiriciler için geniş çapta erişilebilir ve pratik hale getirir..

EY, deponun hala deneysel olduğunu ve henüz kapsamlı bir güvenlik denetiminden geçmediğini, yani en azından şimdilik, Ethereum üzerinde zk-SNARKS’ın araştırma ve uygulamalarını hızlandırmak için bir araç olarak hizmet edeceğini belirtiyor. Bununla birlikte, Ethereum’da gizliliği iyileştirmeye yönelik daha geniş girişimde bazı önemli ilerlemeler ortaya koyuyor..

Örneğin, Gece Şelalesi Beyaz kağıt Ethereum’da geleneksel bir ERC-20 token transferiyle “to” ve “transfer” girdilerinin halka açık olmasını gerektiren genel “transfer” işlevi sorununun üstesinden gelmeyi şu şekilde ifade eder:

“Gönderen (veya” Prover “) kendi bilgisayarında özel olarak bir hesaplama çalıştırır. Özel girdileri bu hesaplamaya aktarırlar ve blockchain ile paylaştıkları bir dizi kamu çıktısı elde ederler. Genel çıktılar tüm gözlemcilere okunamaz şifrelenmiş değerler olarak görünür; yalnızca gönderen ve alıcı tam anlamını yorumlayabilir. Bu şifrelenmiş değerlerin tüm gözlemciler için “anlamı” olması için, Prover ayrıca blok zinciri ile bu çıktıları doğru bir şekilde hesapladığına dair karşılık gelen bir “kanıt” ı paylaşır. Bu kanıt ve bu kamu çıktıları birlikte, herkesin kamu çıktılarını üretmek için belirli bir özel girdi seti üzerinde önceden kararlaştırılmış bir hesaplamanın yapıldığına ikna edilebileceği şekilde doğrulanabilir. “

Yukarıdaki genel kavram, zk-SNARK’ların nasıl çalışma eğiliminde olduğuna dair daha spesifik bir örnektir, ancak Nightfall’ın birincil değer önerisi, Ethereum’da bu tür özel işlemler oluşturmak için temel sağlayan ZoKrates ile entegre bir dizi akıllı sözleşmenin dahil edilmesidir. Özellikle, “kanıtların” oluşturulması ZoKrates araç kutusu kullanılarak gerçekleştirilir..

EY’s Nightfall’da birçok durumda hala tartışmalı güvenilir kurulumlar gereklidir, ancak işletmeler tarafından uygulamalarını araştırırken, bu ZCash gibi bir kripto para birimi ağındaki üretim olayı kadar sorunlu değildir çünkü firmalar (örneğin, bir tedarik zinciri lojistik şirketi) Daha geniş Ethereum ağıyla sınırlı daha özel, izinli bir kullanım durumuna sahip olmak.

Nightfall, JP Morgan’ın zk-SNARKs ile girişiminin odak noktası olan tedarik zinciri yönetimi ve lojistik gibi sektörlerden dahili kurumsal işlemlere kadar teknolojinin potansiyel kullanım durumlarından bazılarına atıfta bulunuyor..

Tedarik zinciri endüstrisinde Nightfall’u çalıştırmanın bir örneği, lojistik yolculuk boyunca farmasötik ürünlerin özel olarak izini sürmek ve daha da önemlisi, ilaç türü, varış yeri veya kamu defterinde miktar gibi ürünlerin kendisiyle ilgili ayrıntıları ifşa etmemek olabilir. Birincil avantaj, işletmelerin izinli bir zincir kullanmakla benzer gizlilik güvenceleriyle halka açık bir blok zincirinin sansür direncinden, doğrulanabilirliğinden ve altyapısından yararlanabilmesidir..

Zk-SNARK’ları kullanarak transfer protokollerini resmileştirmek, kamusal ve özel blok zincirleri ile ilgili karar vermede ödünleşmelerin etkisini etkili bir şekilde azaltabilir.

EY’s Nightfall, ZoKrates, Libsnark, ZCash, GM17, 0xcert ve OpenZeppelin dahil olmak üzere protokolün gerçekleşmesine yardımcı olan bir grup katılımcıya atıfta bulunuyor. EY, Nightfall’u mevcut blok zinciri ürünlerine (OpsChain ve Blockchain Analyzer) dahil etmeyi planlıyor..