Bolt Protokolü

Bitcoin’in Lightning Network (LN), ödemelerin zincir dışı olduğu düşünüldüğünde, genellikle eski kripto para biriminin gizliliğine bir destek olarak görülüyor. Bu bir dereceye kadar doğru olsa da, düğümlerden geçen ödemelerin ağ düzeyinde analizi, bu gizliliği azaltma ve kullanıcıların anonimliğini kaldırma potansiyeline sahiptir..

Zincir dışı bir ödeme ağıyla gizlilik endişelerini nasıl ele alıyorsunuz? Cevap, devam eden birden fazla projeyi içerir ve özellikle biri – BOLT – bazı ilginç uzun vadeli avantajlar sunar.

Bolt Protokolü

Yıldırımın Potansiyel Gizlilik Sorunlarını Ele Alma

LN hala çok genç ve gelişmekte olduğu için, ücret ekonomisi ağın topolojisinin neye dönüşeceğine dair kesin bir bakıştan çok iyi araştırılmış bir projeksiyondur. Ancak kesin olan bir şey var: Bitcoin’in LN’nin likiditeye ihtiyacı var (ör. gelen kapasite sorunu) ölçeklenebilir ödemeler olması amaçlanan ikinci katman haline gelmek.

Likidite, daha fazla kullanıcıyla birlikte gelir ve daha fazla ana kullanıcı, ağın temel tasarımının karşılaştığı likidite ve teknik engelleri anlama veya önemseme olasılığı daha düşük olan daha ortalama tüketiciler anlamına gelir. Büyük miktarda para yatırmak, birden fazla düğüme bağlanmak ve gelen kapasitelerini artırmak istemeyen daha fazla kullanıcı, ağ için daha az likidite anlamına gelir.

Böyle bir model, ödemeleri uygulanabilir iş modelleri haline getiren daha büyük düğümler için uygundur. Sonunda, ölçeklenebilir ve likit bir LN, ağ genelinde ödemeleri kolaylaştıran büyük bir yönlendirme merkezi modeline dönüşebilir..

Ne yazık ki, LN’nin ağ topolojisinin erken aşaması, çevrimiçi ödemeler için ucuz ve anında bir ödeme yöntemi olarak benimsenmesi durumunda ortaya çıkacak potansiyel gizlilik sorunları üzerine resmi bir tehdit modelinin oluşturulmasını engellemektedir..

Bir LN kanalının kullanıcıları arasındaki ödemeler zincir dışıdır ve Bitcoin’in blok zincirinde yayınlanmaz, ancak büyük ‘merkezler’ yönlendirme ödemeleri, bu zincir dışı ödemelerin izlediği yolun ağ analiziyle kullanıcıları potansiyel olarak anonim hale getirebilir. Bu sorun, LN geliştiricileri arasında iyi bilinmektedir ve soğan yönlendirme (yani Tor’un kullandığı) rastgele ödeme tanımlayıcılarına LN ödemeleri için gizlilik ihlali riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

LN’nin gizliliğini artırmak için çalışan en umut verici projelerden biri BOLT Protokolüdür. “Kör Zincir Dışı Hafif İşlemler” anlamına gelen BOLT, başlangıçta anonimlik için zk-SNARK’ların korumalı işlemlerini kullanan ZCash için bir gizlilik iyileştirmesi olarak tasarlandı..

Ancak, BOLT’un birincil araştırmacısı – Dr. Ayo Akinyele – yakın zamanda duyuruldu BOLT’un yalnızca ZCash için değil, aynı zamanda gizliliği koruyan ve hatta Bitcoin’in LN’si için birlikte çalışabilir bir çözüm olarak kullanımını keşfetmeye çalışan bir proje olan BOLT Labs’ın kurulması.

Peki, BOLT tam olarak nedir?

BOLT Protokolü

Bitcoin’in LN’si ile ilgili olarak, BOLT, zincir dışı ödeme kanalları için kullanıcı kimliklerini ve işlem ayrıntılarını ortaya çıkarmak için kullanılabilecek her türlü bilgiyi gizlemeye yardımcı olan düğüm düzeyinde bir yeniliktir. Henüz çok erken aşamalarında deneysel bir fikir olan BOLT Labs, bir başlangıç ​​tohum yatırımı aldı ve ZCash’in kurucusu Zooko Wilcox, projenin danışmanı..

BOLT, bir ödeme kanalının işlem ayrıntılarını gizlemek için “kör imzalar” ve sıfır bilgi kanıtlarının (ZKP’ler) bir kombinasyonunu kullanır. Kör imzalar, kriptografi öncüsü David Chaum tarafından icat edilen, imzalayan ve mesaj yazarının farklı taraflar olduğu ve mesajın içeriğinde anonimliğin istendiği bir kavramdır. Kör imzalarla ilgili araştırmalar yıllardır devam etmektedir ve uygulamaları için en çok alıntı yapılan örneklerden biri genel seçimlerdeki karbon oylama şemalarıdır..

Örneğin, Alice’in Bob’a bir mesaj göndermek istediğini, ancak bunun geçerli olması için Charlie’nin işlemi imzalaması gerektiğini hayal edin. Ancak Alice ve Bob, Charlie’nin mesajın içeriğini bilmesini istemiyor..

Charlie kör bir imza kullanarak, Alice’in mesajını, bu mesajın içeriği kendisine ifşa edilmeden imzalayabilir. Mesaj, mesajı okuyabilen Bob’a gidecekti ve daha sonra, başka bir taraf (örneğin, Daisy) mesajın Charlie’nin imzasından itibaren geçerli olduğunu doğrulayabilirdi – Charlie mesajın geçerli olmasının yanı sıra mesajla ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadan.

LN bağlamında, imzalayan kişiden bir ödemenin içeriğini (yani mesaj) ayırmak için kullanılabilirler. İlk kanal bakiyesi ve işlem yönlendirmesinin kaynağı gibi ayrıntılar, kör imzalar ve ZKP’ler ile maskelenebilir.

BOLT’nin uygulanacağı birincil yollardan biri, işlemlerin aynı yoldan birden çok kez yönlendirildiği, kolaylık sağlayan tüketici işlemleridir. Bu ödemeleri yönlendiren ödeme merkezleri yeterince büyükse, ödeme trafiklerinin analizi, belirli kullanıcılar hakkındaki ayrıntıları ayırt etmeyi görece önemsiz hale getirebilir..

Birçok Bitcoin kullanıcısının, ödemeler için aynı zincir üzerindeki Bitcoin adresini defalarca kullandığı göz önüne alındığında – ki bu korkunç bir gizlilik uygulamasıdır -, LN’nin pek çok kullanıcısının, bunların sonuçlarını anlamadıkları benzer bir yol izlemesi muhtemeldir. mahremiyetlerine ilişkin eylemler. Çoğu kişi bir uygulamanın temelindeki teknolojinin nasıl çalıştığını umursamadığı için bu tür sorunlar beklenebilir; Sadece işe yaramasını önemsiyorlar.

Bitcoin’in LN’si web tabanlı bir ödeme yöntemi olarak (yani Amazon’da Moon ile) ilgi çekerse, BOLT, ödeme alışkanlıklarını kasıtlı olarak ayarlamalarına gerek kalmadan kullanıcı gizliliği için kritik bir nimet sağlayabilir..

Gizlilik avantajının dışında, BOLT, benzer blok zinciri ağları arasında daha iyi birlikte çalışabilirliği teşvik edebilir. Akinyele yakın zamanda Coindesk’e söyledi protokolün kripto para birimleri arasında birlikte çalışabilirliğinin nihai amaç olduğu ve BOLT’yi kripto para birimi agnostik bir gelişme olarak araştırıyorlar..

Sonunda, LN uyumlu istemcilerin tümü entegre BOLT’a sahip olabilir veya BOLT istemcileri bağımsız yazılım seçenekleri olarak mevcut olabilir.

LN için gizlilik geliştirmelerinin uzun vadede nasıl oynayacağını tahmin etmek zor, ancak BOLT, diğer kripto para birimleri arasında Bitcoin için bir iyileştirme sunabilecek ufuktaki ilgi çekici deneylerden biridir..

Onion Routing ve Diğer Gizlilik Geliştirmeleri

BOLT hala deneysel aşamadadır ve bu durum, merkezi yönlendirme merkezlerinden gelen veri sızıntısı sorununu diğer girişimlerin de çözmesi gereken bir sorun olarak bırakmaktadır. Örneğin, onion routing, yolculuğundaki her pitstop’un hedefinin farkında olmadığı birden fazla hub üzerinden şifrelenmiş mesajları geri döndürme yöntemidir..

LN’ye uygulandı, soğan yönlendirme zaten bir gerçektir. Soğan yönlendirme uygulandığında hiçbir düğüm bir ödemenin nihai veya kaynak hedefini bilmediğinden, ağdaki sansür azaltılabilir. Bir kullanıcının adresini kara listeye almak isteyen bir taraf, ödemenin nereden kaynaklandığını veya gittiğini bilmiyorsa, o kullanıcıdan gelen işlemleri sansürleyemez..

LN şu anda Sfenks soğan yönlendirme mesaj formatı için protokol.

LN’de gizliliği artırmanın diğer yöntemleri arasında, ödeme yönlendirme merkezlerinin standart cüzdan adresleri olarak görünmesini sağlamak, böylece daha az tanımlanabilir olmaları ve zincir dışı LN faturalarına eşlik eden ödeme tanımlayıcıları için rastgele numaralar kullanmaları yer alır..

Sonuç

Hala erken deneysel aşamasında olmasına rağmen, BOLT, Bitcoin’in LN’si ve ZCash ve Litecoin gibi diğer kripto para birimleri için bir başka ilginç gelişmedir. Sürekli olarak kullanıcı kimliklerinin maskesini düşürmek için yeni vektörler ortaya çıkıyor ve bunlarla başa çıkmak için tutarlı bir çaba gerekiyor – BOLT gibi girişimleri daha da cesaret verici hale getiriyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me