Venezuela

Venezuela’nın sürekli gerileyen ekonomik durumunun ortasında benzeri görülmemiş hiperenflasyon bölgesi, Birçok kripto savunucusu, Bitcoin’in mücadele eden Güney Amerika ülkesinde oynayabileceği rol hakkında spekülasyon yapmakla ilgileniyor..

Daha yakın zamanlarda, bu duygular Arjantin’de yankılandı. ülkenin yerel para biriminde dalış yapmak, Peso, beklenmedik ön seçim sonuçlarına eşlik etti.

Bu tür ekonomik açıdan sorunlu durumlarda Bitcoin’in kullanım durumu, sermaye kontrollerini atlatma yeteneği ve bir değer deposu olarak kullanılması şeklinde gelir. Ve özellikle, Bitcoin’in altının yanında benzersiz bir güvenli liman varlığı olabileceği fikri de ilgi gören bir anlatı..

Venezuela

Ekonomik Endişeler, Sermaye Kontrolleri, & İlginç Araştırma

Venezuela’daki durum kötü olmaktan çok daha fazlası ve yıllardır kaynıyor. Eskiden Güney Amerika’nın devasa petrol rezervleriyle dolu bir finans mücevheri olan Venezuela, siyasi ve ekonomik kaosa sürüklendi. Kabaca Venezuela nüfusunun yüzde 12’si kaçtı Güney Amerika tarihindeki en büyük mülteci göçlerinden birini oluşturan ve olumsuz etkileri çaresiz Venezuelalıları emen komşu ülkelere doğru genişleten sorunların ortasında ülke.

Diktatörlük rejimi, sahte kripto para birimi teklifi (Petro), sıkı sermaye kontrolleri ve sarmal enflasyonla birleşen Venezuela, çöküşün eşiğinde görünüyor.

Bazı gözlemciler için, bu tür krizler Bitcoin’in yaratabileceği etki için spekülasyon durumları haline gelmemelidir, ancak argüman ne olursa olsun ilerleme kaydetmiştir ve bazı durumlarda Bitcoin’in yardımcı olduğuna dair işaretler vardır..

Örneğin, sermaye kontrollerini sınırlama veya herhangi bir değeri kurtarma çabalarında (Bolivar neredeyse değersizdir), Venezuelalılar giderek artan bir şekilde P2P borsası LocalBitcoins’e dönüyorlar..

Göre CoinDance, haftalık LocalBitcoins hacimleri (Bolivars’ta) Aralık 2018’den bu yana parabolik bir yörüngede yukarı doğru devam etti. mükemmel analiz Yazan Matt Ahlborg, Şubat ayında, kabarcıklardan bağımsız olarak, Güney Amerika’da – başta Venezuela olmak üzere – BTC ticaretinin LocalBitcoins tarihinde her çeyrekte tutarlı bir yükseliş trendi izlediğini detaylandırdı..

“Ekonomik kişi başına kullanım” olarak ölçülen LocalBitcoins hacimlerinin, Venezuela ve Rusya, Çin, Nijerya ve İran gibi mali veya siyasi açıdan baskıcı bölgeler arasında en yüksek olduğu gerçeğini de ekleyin ve Bitcoin’in aslında amaçlananların çoğu için kullanıldığını görebilirsiniz. vakalar.

Bu tür bölgelerdeki insanların sıkı sermaye kontrollerini aşma veya bir değer deposu olarak kullanma yeteneği nedeniyle Bitcoin’i kullanıp kullanmadıklarını anlamak mikro düzeyde zordur, ancak Bitcoin ticaretindeki artışları daha önemli makro olaylarla birleştirebiliriz. bazı bilgiler.

Örneğin CoinMetrics’in State of The Network raporunun 12. sayısı Küresel jeopolitik ve ekonomik gelişmelerin zeminine kıyasla, Bitcoin’in güvenli bir liman varlığı olarak kullanımının ortaya çıkan anlatısına dalıyor. Bir korelasyon var, ancak kesin olup olmadığına karar vermek zor ve TokenAnalyst tarafından yapılan analiz, böyle bir anlatının hak sahibi olmasına karşı çıkıyor.

CoinMetrics, sallantılı bir makroekonomik ortamın endişe verici göstergeleri olarak, Avrupa’daki artan küresel niceliksel genişleme ve negatif tahvil getirilerine dalmaktadır. Ek olarak, ABD-Çin ticaret savaşına ve bunun sonucunda ortaya çıkan teminat etkilerine odaklanıyor. Erken bir sonuç, olumsuz makro olaylar ile Bitcoin talebi arasındaki bağlantının şu anda zayıf olduğu, ancak Bitcoin’in sermaye kontrollerine karşı kullanımını anlarken bu daha az geçerli olduğudur..

Örneğin, Venezuela’daki sıkı sermaye kontrolleri, vatandaşların Bolivar’ı yabancı para birimleriyle minimum miktarlara takas etmesini sınırlıyor. Bitcoin olmasına rağmen erişim güvenceleri hala istiyorlar, bu kontrollerden kaçınmak için en uygun yolu sunuyor.

Ülkede Bitcoin ATM’leri artıyor, OpenDime gibi fiziksel taşıyıcı araçlar umut veriyor ve şahsen veya çevrimiçi olarak gölgeli aracılar aracılığıyla bitcoin satın alsa bile, birçok Venezuelalı için bu noktada bir çekim yapmaya değer..

İkiyüzlü Venezuela hükümeti bile Bitcoin kullanıldığı bildirildi havaalanı vergilerini Bitcoin’e çevirerek uluslararası yaptırımları aşmak. Bitcoin’in izinsiz doğasının, merkezi olarak yönetilen kısıtlamalardan kaçınmada güçlü olduğu açıktır, ancak yine de Venezuela’da ne ölçüde kullanıldığını ve doğru bir şekilde ölçmek zordur..

İlginç bir şekilde, sermaye kontrolleri ve değer kaybeden Yuan karşısında, Coindesk parçası Çinlilerin yine de istikrarı nedeniyle Tether’i Bitcoin’e tercih ettiğini vurguladı. Venezuelalılar görünüşte Moskova OTC masalarının Çinlilere sunduğu bağlantı tiplerine erişemiyorlar, bu yüzden Venezuelalılar şans verilirse Tether’i Bitcoin’e tercih edebilir – sadece akılda tutulması gereken bir niteleyici.

Arjantin & Bitcoin’in Kullanım Durumuna Dair Henüz Kaçınılmaz Bir Perspektif

Tercihen Venezuela ve şimdi Arjantin gibi durumlar, serbest düşüşteki gerçek dünya senaryolarının ortaya çıktığı ve Bitcoin’in kullanım senaryolarının daha sonra incelendiği durumlarda ortaya çıkmaz, ancak bu tür durumlar kaçınılmazdır..

Bir şok edici seçim kaybı Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri, büyük bir borsa düşüşünün yanı sıra Arjantin Pesosu’nun ABD doları karşısında değerinde serbest düşüşü (yüzde 25 düşüş) tetikledi. Şimdi, Arjantin’in enflasyonu tehlikeli seviyelere ulaşırken, büyük ekonomik sıkıntılar ülkeyi panikleyen piyasaların ortasında karşı karşıya..

Peso’nun çöküşünün ardından Bitcoin, yerel borsalarda yüksek bir primle işlem gördü. LocalBitcoins. Benzer şekilde, LocalBitcoins ciltler (Arjantin Pezosu ile ölçülmüştür) şimdi de yükseliyor.

Bitcoin’in güvenli bir sığınak varlığı olarak korelasyonu küresel düzeyde zayıf görünse de, iki ulusal, yüksek profilli para birimi serbest düşüşü vakasına bakılırsa, Bitcoin biraz popüler bir değer deposu gibi görünüyor. Sistemdeki ulusal para ölçeğine kıyasla, bitcoin karşılığında işlem gören ulusal para birimi hacimleri, hem Venezuela hem de Arjantin’de çok küçüktür, ancak yine de belirgin bir şekilde eğilimlidir..

Bu eğilimleri, bu tür durumlardan önce Bitcoin’in ne olduğunu bilmeyen birçok insanın bağlamına koyduğunuzda, özellikle Bitcoin’in ABD ve Kanada, Avrupa dışında dünyanın birçok yerindeki zayıf erişim güvencelerini göz önünde bulundurarak, hacimlerin düşük olduğu mantıklı geliyor. ve bir avuç Güneydoğu Asya ülkesi.

Birçok Bitcoin savunucusu, kötüleşen ekonomik ve politik durumları Bitcoin’in potansiyelini değerlendirmek için somut fırsatlar olarak görse de, durum bunu yaşayanlar için temelde farklıdır. Ne yazık ki, ekonomik döngüler çalkalanır, ekonomiler iflas eder ve jeopolitik gerilimler bu tür senaryoların kaçınılmaz olarak gerçekleşmesine neden olur..

İşin iyi yanı, Bitcoin, ona en çok ihtiyaç duyanlara isteğe bağlılık sağlama konusunda bir tutku gösteriyor ki bu, en azından, gelecekteki ekonomik ve politik acı durumları için net bir pozitiftir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me