İkili Opsiyon nedir

İkili opsiyonlar, vanilya opsiyonlarından biraz farklı olan ve yatırımcılara sabit kar / zarar ve risk ileten basit bir türev biçimidir. İkili opsiyonlar, dayanak varlığın fiyatının bir değerin altında veya üstünde olup olmayacağına dair basit bir soru sunar. kullanım fiyatı gelecekte bir noktada.

Çoğu ikili opsiyon ticareti, ABD dışında gerçekleşir çünkü Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC) ve yalnızca ülkedeki düzenlenmiş borsalarda belirli biçimlerde mevcuttur.

İkili opsiyonlar, riskten korunmak veya önceden belirlenmiş bir risk ve kar veya zarar potansiyeli olan birden fazla varlık formunun fiyatı üzerine spekülasyon yapmak için basit yöntemlerdir. Bununla birlikte, birçok ikili opsiyon kumar veya sahtekarlık olarak kabul edilir, bu nedenle ABD’de katı bir şekilde düzenlenir ve dünya çapında FBI tarafından yasadışı satış noktaları takip edilir..

İkili Opsiyon nedir

Kripto para birimi ikili seçenekleri için çeşitli çıkışlar mevcuttur. Bununla birlikte, yüksek risk taşıdıkları ve hala yasal olgunluktan geçmekte olan yeni ortaya çıkan bir varlık sınıfıyla ilgilendikleri için yeni başlayanlar için önerilmez. Facebook, Google ve Twitter geçen yıl kripto para birimi reklamlarının yanı sıra belirli ikili opsiyon reklamlarını yasakladı.

Vanilya Opsiyonları ve İkili Opsiyonlar Arasındaki Fark

Finansal opsiyonlar, yatırımcıya belirli bir tarihte kullanım fiyatından dayanak bir varlığı temsil eden bir opsiyonu satın alma veya satma hakkı sunan türev sözleşmeleridir. Yatırımcılar opsiyonu almak veya satmak zorunda değildir; yalnızca kararlaştırılan bir fiyattan bunu yapma hakkını alırlar. Yatırımcılar, kullanım fiyatına kıyasla varlığın fiyatındaki farktan kar edebilir veya zararları koruyabilir.

Amerika ve Avrupa seçenekleri, önemli bir ölçüye göre farklılık gösterir. Amerikan opsiyon yatırımcıları, opsiyonu sözleşmenin sona erme tarihinden önce herhangi bir zamanda alıp satabilirken, Avrupalı ​​tüccarlar opsiyonu kullanmak için sözleşmenin sona ermesini beklemek zorundadır. Amerikan opsiyonlarında, tüccarlar sözleşmenin sona ermesinden önce karları sabitleme veya zararları en aza indirme seçeneğini kullanabilirler, ancak sözleşme sona ermeden önce uygulanırsa karlar genellikle azaltılır..

Seçenekler, marjla satın almadan veya borçlanmadan kazanç potansiyelini artırmak için harikadır. Vanilya seçenekleri, yatırımcıların türev sözleşmesindeki dayanak varlığa fiilen sahip olmalarını sağlar ve karlar / zararlar, varlığın fiyatının hareketinin kapsamına bağlı olarak değişir..

İkili opsiyonlar, yatırımcılara temel varlıkta pozisyon tutma fırsatı verilmemesi açısından vanilya opsiyonlarından farklıdır. Bunun yerine, kârlar ve risk tipik olarak opsiyon başına sabitlenir – toplam kar, varlığın temel fiyatındaki hareketin kapsamından etkilenmez, yalnızca kullanım fiyatının üstünde veya altında olsun..

İkili Opsiyonlar Nasıl Çalışır?

Mot ikili opsiyonları ABD dışında alınıp satılır ve hisse senetleri, tahviller, emtialar ve para birimleri gibi bir dizi varlık için spekülasyon olarak kullanılabilir. Çok basittirler, ancak komisyoncuya ve hangi yargı alanında işlem yaptığınıza bağlı olarak nüanslar içerirler.

Örneğin, düzenlenmiş bir Amerikan borsası üzerinden ikili opsiyon ticareti, bir forex opsiyonu için aşağıdaki şekilde çalışacaktır..

Borsa A, ABD’de ikili opsiyonlar sunarsa, tüm opsiyonların vadesi ya 100 $ ‘dan ya da 0 $’ dan sona erecektir ve tüccarlar sözleşmenin sona ermesinden önce çıkış yapabilirler. EUR / USD ticaret çifti için bir tüccara sunulan ikili opsiyon şöyle olacaktır:

“EUR / USD, 1 Nisan 2019 saat 00: 00’da 1,2000’in üzerinde işlem yapacak mı?”

Tüccarlar seçeneği satın almayı veya satmayı seçebilirler. Satın alırlarsa, 1 Nisan 2019 saat 12: 00’de EUR’nun USD cinsinden fiyatının 1,2000’in üzerinde olmasını beklerler. Satarlarsa, sözleşmede EUR’nun USD cinsinden fiyatının 1,2000’e eşit veya daha düşük olacağını varsayarlar. son kullanma tarihi 1 Nisan 2019.

Alice, vade tarihinde EUR / USD çiftinin 1.2000’in üzerinde olmasını beklerse ve opsiyon için geçerli satış fiyatı 40 $ ise, opsiyon sözleşmesini 40 $ karşılığında satın alabilir. EUR / USD çifti sona erme tarihinde 1,2000’den daha yüksek bir değerde işlem görüyorsa, Alice’in sözleşmesi artık 100 $ değerindedir. 40 $ ‘ı 100 $’ dan çıkarın ve karı 60 $. Parite sona erme anında 1,2000’in altında işlem yaparsa, Alice 40 $ ‘ı kaybeder..

Amerikan opsiyonlarında, Alice 1 Nisan 2019 son tarihinden önce pozisyonundan çıkabilir – Avrupa ikili opsiyonlarında, yapamaz. Referans olarak, tüm ikili opsiyon satışları 100 $ ‘lık ikili opsiyonlarla çalışmaz, ancak bu standarttır ve Nadex gibi ABD ikili borsalarının kullandığı şeydir..

Alice, konumu için birden fazla ikili opsiyon bile edinebilirdi. Yani, aynı alım satım çifti opsiyonundan 3 tane satın almışsa, 180 $ potansiyel kâr için maliyeti 120 $ olacaktır..

Bilhassa, Alice’in zararları, opsiyon için harcadığı tutarı (yani 40 $) asla aşmayacaktır ve bu da işlem yapmadan önce fark edilebilir bir risk / ödül oranı sunar. Kâr veya zararı, alım satım çiftinin hareketinin kapsamına bağlı değildir, yalnızca belirli bir eşiğin üstünde veya altında olmasına bağlıdır – ödemeler sabittir.

İkili Opsiyon Komisyoncuları

İkili Opsiyon ticareti sunan birkaç broker var, belki de en iyi bilineni daha önce Blockonomi’de ele aldığımız IQ Option. IQOption aslında size 10.000 $ veren ücretsiz bir demo hesabına sahiptir, böylece bunu sizin için olup olmadığını görmek için kullanabilirsiniz.

İkili opsiyon ticareti yapmaya karar vermeden önce, içerdiği risklerin farkında olduğunuzdan emin olmalısınız, ne yaptığınızı bilmiyorsanız hızlı bir şekilde para kaybetmek mümkündür; yeni başlayanlar için değiller.

Ayrıca, ülkenizde onları çevreleyen yasaların farkında olmalısınız – aracılar, ülkenizin kapsam dahilinde olup olmadığını size bildirecektir..

İşte incelediğimiz brokerler:

  • IQ Seçeneği
  • Uzman Seçeneği
  • 24 Seçenek
  • Binary.com

İkili Opsiyonların Avantajları

İkili opsiyonlar, alım satım yapmadan önce sabit bir risk ve ödülle çeşitli varlık piyasalarıyla ilişki kurmak isteyen tüccarlar için basit ve mükemmeldir. İkili opsiyonlar genellikle spekülasyon için kullanılır, ancak riskten korunmak için de kullanılabilir.

Amerikan opsiyonları, tüccarların sözleşmenin sona ermesinden önce pozisyonlarından çıkmalarına izin verdikleri için daha idealdir, ancak dünyadaki çoğu ikili satış noktası, sözleşmenin sona ermesinden önce çıkışa izin vermez. ABD ikili borsaları CFTC tarafından düzenlenir ve ikili opsiyonlar için önde gelen borsa Nadex – Chicago merkezli.

İkili opsiyonların sabit riski, kritik avantajlarıdır. Risk yönetimi, daha geniş finansal araçlar ve piyasalarda stresli ve karmaşık bir çile olabilir. Risk ve kontrolün tam olarak belirlenmesi, daha karmaşık finansal araçlarla uğraşmak istemeyen tüccarlar için spekülasyon fırsatlarını netleştirir.

İkili Opsiyonların Dezavantajları

İkili opsiyon satış noktalarının düzenlenmesi bölünmüş durumda ve tüccarların kendi araştırmalarını yapma ve ABD dışındaki ikili opsiyon değişimlerini düzgün bir şekilde inceleme yükümlülüğü birçok hükümet ikili opsiyonları yüksek riskli ve öngörülemez olarak sınıflandırıyor – tıpkı kumar oynamaya benzer.

İsrail’de ikili opsiyon ticareti yasaklandı ve Avrupa Birliği geçen yıl perakende tüccarlar için ikili opsiyon ticareti yasakladı ve yakın zamanda uzatıldı yasak.

Genel olarak, hangi yargı yetkisi veya borsa kullanılırsa kullanılsın, ikili opsiyonlar önemli risk taşır. ABD’de sıkı bir şekilde düzenlenen borsalar, ikili opsiyon ticareti için en ihtiyatlı harekettir ve ABD dışında ticaret perakende yatırımcılar için tehlikelidir..

Kripto para birimleri ve dijital varlıkları içeren ikili opsiyonlar, düzenlenmedikleri için daha da güvencesiz, kripto para birimleri oldukça değişken ve endüstri zaten yerel dolandırıcılık ve dolandırıcılığa yatkın..

Sonuç

İkili opsiyonlar, çeşitli varlıkların piyasa spekülasyonu için basit bir önermedir, ancak doğal riskler taşır. İkili opsiyonlarla ticaretten kesin risk / ödül derecelerini ayırt etme yeteneği, basit bir yatırım aracı arayan tüccarlar için yararlıdır. Bununla birlikte, ikili opsiyon ticareti, mali açıdan ihtiyatlı yargı alanlarında sıkı bir şekilde düzenlenen borsalara sevk edilmelidir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me