Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin ortak bir proje olarak tasarlandı. Açık kaynaklı bir yazılım olarak tasarlanan ve 2009 yılında halka sunulan Bitcoin, açıklık düşünülerek tasarlandı. Halka açık bir defterde çalışan Bitcoin, açık kaynaklı bir projedir.

Ancak tüm açıklığına rağmen, büyük bir gizem çözülmeden kalır:

Bitcoin’i Kim Oluşturdu ve Tam Olarak Kim Satoshi Nakamoto’dur??

Bu soruya yanıt bulmak kolay değil. Bitcoin’i oluşturan tüm kodun Satoshi Nakamoto kaynaklı olduğunu biliyoruz, ancak tüm bildiğimiz bu. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i başlatmak için tek başına çalışmadı.

İlk Bitcoin geliştiricilerinden bazıları olası Satoshiler olarak işaret edildi, ancak belirli bir kişinin Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu kanıtlamaya gelince çok sayıda sorun var..

Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin Kodu

İlk olarak, kesin olarak neyin bilindiğini detaylandıralım. İlk adım, Nakamoto’nun Bitcoin kodunu yazdığı 2007 yılında atıldı. Kasım 2008’de Satoshi Nakamoto, Bitcoin protokolünün temelini oluşturan şu anki ünlü Beyaz Kitapını yayınladı..

3 Ocak 2009’da ilk Bitcoin bloğu maden çıkarıldı, kripto para biriminin oluşumunu işaret ediyordu, mesajı taşıyordu:

The Times 03 / Oca / 2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde

Bitcoin Teknik Raporu

Satoshi, Bitcoin topluluğuyla yoğun bir şekilde ilgilendi ve temeldeki bitcoin protokolünü değiştirmek için onlarla işbirliği yaptı. İki yıllık katılımın ardından Nakamoto, dizginleri Gavin Andresen’e devretti ve Aralık 2010’da Bitcoin projesine dahil oldu..

2011 Baharında Nakamoto, bir gönderide “başka şeylere geçtiğini” ve Bitcoin’in “Gavin [Andresen] ve herkesle emin ellerde” olduğunu belirterek son bir mesaj bırakmak için geri döndü. Bu, gizli Bitcoin yaratıcısını dünyanın en son duyduğu şeydi.

Nakamoto’nun kimliğinin ardındaki gizem, Bitcoin topluluğu potansiyel olarak kim olabileceğini hevesle tahmin ettiğinden, yalnızca büyüdü. Satoshi Nakamoto Japon olduğunu iddia ediyor, 5 Nisan 1975 doğumlu. Bugüne kadar Nakamoto’nun erkek mi kadın mı olduğu veya Nakamoto’nun tek bir kişi mi yoksa bir grup birey mi olduğu bilinmiyor..

Bazı Erken Devler Nakamoto Olabilir

Günümüzde çoğu insan, 2017’nin destansı kripto rallisi sayesinde dijital para birimine aşinadır. 2008’de tüm bunlar başlarken, kripto para birimi dünyası çok daha küçüktü. Aşağıda bahsettiğimiz bazı kişilerin birbirini tanıdığından eminiz..

David Kleiman ve Craig Wright’ın durumunda, ikisinin birlikte bitcoin almak için birlikte çalıştığına ve her ikisinin de önemli miktarlarda tokenlere sahip olduğuna dair sağlam kanıtlar var. Kleiman’ın mülkü ile Wright arasında devam eden bir destan var, bir tür aşı olabileceği ve Wright’ın haklı olarak Kleiman’ın bitcoin’lerine sahip olduğu iddia ediliyor..

“Kleiman’ın mülkünü” yazdığımızı fark edebilirsiniz, “Kleiman” değil. Üzücü gerçek şu ki, Satoshi Nakamoto olabilecek bazı kişiler öldü, bu da pozitif bir tanımlamayı çok daha zor hale getiriyor..

İlk bitcoinler çıkarılırken, temelde kimse onları umursamıyordu. İlk bitcoin işlemi, iki pizza karşılığında 10.000 BTC’lik bir ticaretti, bu da size bazı ilk geliştiricilerin projelerinde ne kadar eğlenceli olduğuna dair bir fikir vermelidir. Bitcoin’in kökeniyle ilgili birçok soru var ve zaman geçtikçe cevaplanması zorlaşabilir..

İngilizler mi ?

Nakamoto’nun kimliği bilinmemekle birlikte, bu meraklıların geçmişini araştırmasını ve sonuçlara varmasını engellemedi..

Nakamoto’nun yayınlarında mükemmel İngilizce kullanması ve Beyaz Kitap’ı yayınlaması, Japon kökenine ilişkin şüpheleri artırdı. Ayrıca, İngiliz İngilizcesini ara sıra kodlarda ve yorumlarda kullanması, anadili İngilizce olan bir İngiliz İngilizcesi olduğu yönündeki spekülasyonları körükledi..

Ek olarak, İsviçreli bir kodlayıcı ve Bitcoin topluluğunun aktif bir üyesi olan Stefan Thomas, Nakamoto’nun 500’den fazla gönderisinin zaman damgalarının grafiğini çizerek, gece yarısı ve Greenwich Saati 06.00 arasında hiç gönderi yokluğunu göstererek araştırmacıları, potansiyel nerede.

Nick Szabo

Bugüne kadar, gizemli Bitcoin yaratıcısı olduğundan şüphelenilen birkaç potansiyel kişi var. İlk önerilerden biri, ilk kripto para biriminin habercisi olarak kabul edilen “Bit Gold” üzerine bir makale yayınlayan merkezi olmayan bir para meraklısı Nick Szabo’ydu..

Ters metin analizi yaparak, internet araştırmacısı Skye Gray, Szabo’nun yazı stilini orijinal teknik incelemeninkiyle ilişkilendiren düzinelerce benzersiz ifade buldu. Ancak bu kanıt sadece ikinci derecede önemli ve Szabo, Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu defalarca reddetti..

Tüm inkarlara rağmen, Bitcoin teknik incelemesinin nasıl yazıldığına dair araştırma, Szabo’nun yazdığı ve atlananlar arasında dikkate değer benzerlikler gösteriyor. En ilginç şeylerden biri, Satoshi Nakamoto’nun Bit Gold tarafından kullanılmış fikirlere sayısız atıfta bulunması, ancak Bit Gold hakkında hiçbir zaman doğrudan konuşmamasıdır..

Szabo kasıtlı olarak izlerini örtmeye çalışmadığı sürece, ilgili fikirlerin kökenini göz ardı etmek garipti. Bunların hiçbiri kesin bir kanıt değil ve Szabo bugüne kadar Bitcoin’in lansmanının temel itici gücü olduğunu açıkça reddetti..

Nick Szabo

Nick Szabo, Görüntü Blockchain

Dorian Prentice Satoshi Nakamoto

Diğer bir olasılık da, Kaliforniya’da yaşayan, Dorian Prentice Satoshi Nakamoto, doğum adı Satoshi Nakamoto olan bir Japon Amerikalı. İlk olarak Mart 2014 tarihli bir Newsweek makalesinde gündeme gelen Leah McGrath Goodman, Nakamoto’nun Pomona’daki Cal Poly Üniversitesi’nde fizikçi olarak eğitimine ve kimliğinin potansiyel göstergeleri olarak özgürlükçü geçmişine işaret etti..

Goodman’ın en büyük kanıtı, Bitcoin ile ilgili bir soruya verdiği yanıttı: “Artık buna dahil değilim ve bunu tartışamam. Başkalarına devredildi. Artık onlardan sorumlular. Artık hiçbir bağlantım yok. ”Bu, bir araba takibini bile içeren vahşi bir medya çılgınlığına yol açtı..

Ancak daha sonraki bir röportajda, muhabirin sorusunu yanlış anladığını belirterek önceki pozisyonunu geri aldı ve bunun askeri bir müteahhit olarak önceki gizli işiyle ilgili olduğunu düşündü..

Satoshi Nakamoto

Dorian Prentice Satoshi Nakamoto, Görsel: Sınır.

David Kleiman

David Kleiman’ın ilginç bir hayatı vardı ve kesinlikle Bitcoin’in başlangıcında yer aldı. Bitcoin ile olan ilişkisi en eski günlerine kadar uzanıyor ve ilk Bitcoin madencilerinden biriydi. Kleiman, bilgisayar güvenliğine uzun süredir ilgi duyuyordu ve dijital sistemlerini güvence altına almak için ABD hükümetinin en üst kademeleri tarafından kullanılan sistemler tasarlamıştı..

Bir motosiklet kazasında belden aşağısı felçli olan Kleiman kriptografi dünyasına adım attı. Metzdowd listesindeydi ve Bitcoin teknik raporu ile ilk temasa geçtiği yer olabilir..

Başka bir teori, onu ve Craig Wright’ı projenin merkezine koyuyor. Gizmodo Wright’tan geldiği iddia edilen bir e-postaya atıfta bulunur.,

“Bu yıl daha sonra yayınlayacağım bir makaleyi düzenlemek için yardımınıza ihtiyacım var. Yeni bir elektronik para biçimi üzerinde çalışıyorum. Biraz nakit, Bitcoin… ”ve ayrıca,“ Sen her zaman benim için oradasın Dave. Hepsinin bir parçası olmanı istiyorum. “

E-postanın Bitcoin tanıtım belgesinin birkaç ay öncesine kadar yayınlanmasından önce olduğu iddia ediliyor ve bu da onu Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği arayışında önemli bir kanıt haline getirecek.

Ne yazık ki Kleiman 2013 yılında gizemli koşullar altında öldü ve bu da onu gelecekteki bir bilgi kaynağı olmaktan çıkarıyor. Veri güvenliği konusundaki yeteneği göz önüne alındığında, geride bıraktığı dijital bilgiler ne olursa olsun, muhtemelen erişilmesi zor olacaktır..

David Kleiman

David Kleiman, Görüntü Gizmodo

Hal Finney

Hal Finney, gizemli Satoshi Nakamoto olmak için başka bir potansiyel aday. Finney, bitcoin öncesi kriptografik bir öncüydü ve Nakamoto’nun kendisinden sonra yazılımı kullanmak, hata raporlarını dosyalamak ve iyileştirmeler önermek için yalnızca ikinci kişiydi..

Finney, Bitcoin’i ilk alan kişi oldu ve bir röportajda, “Satoshi bir test olarak [ona] on jeton gönderdiğinde, ilk bitcoin işleminin alıcısıydı” dedi.

Forbes gazetecisi Andy Greenberg, yazı analizi danışmanlığı Juola’dan yardım talep ettikten sonra spekülasyon yaptı & Greenberg’in Satoshi Nakamoto’nun hayalet yazarı olabileceği ortakları.

Finney’nin Bitcoin’in yaratılmasına dahil olduğu spekülasyonuna ek olarak, yukarıda bahsedilen Nick Szabo ile yazışması ve Dorian Prentice Satoshi Nakamoto’nun dışında sadece bloklar yaşadığı gerçeğiydi..

28 Ağustos 2014’te öldüğü zaman, yalnızca ikinci derece kanıtlar Hal Finney’nin orijinal Satoshi Nakamoto olduğunu gösterdi..

Hal Finney

Hal Finney, Görüntü Kablolu.

Craig Wright

Satoshi Nakamoto olabilecek bir diğer olası rakip ise Avustralyalı akademisyen, bilgisayar mühendisliği uzmanı ve girişimci Craig Wright..

2015 Kasım ayının başlarında Gizmodo, bir kişiden yalnızca Craig Wright’ın Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu bilmediğini, aynı zamanda kendisi için çalıştığını belirten anonim bir e-posta aldı (yukarıda atıfta bulunuldu)..

9 Aralık’ta, Wired’ın Wright’ın gerçekten Nakamoto olduğunu onaylamasından saatler sonra, Avustralya Federal Polisi onun evine baskın yaptı ve ardından “meselenin dijital para birimi Bitcoin ile ilgili son medya haberleriyle ilgisi olmadığını” belirtti.

Daha sonra Wright, internetteki varlığını Mayıs 2016’ya kadar sildi, öne çıkıp Twitter’da dijital para birimi Bitcoin’in yaratıcısı olarak kendini gösterdi ve ifadesini destekleyecek kanıtı olduğunu iddia etti. Ardından, bir şüphecilik selinin ortasında, Wright ifadesini geri çekti ve sahip olduğunu iddia ettiği “olağanüstü kanıtı”, kimliğini kanıtlayacak “cesareti olmadığını” belirterek sunmadı..

Craif Wright

Craig Wright, Kaynak CCN.

Satoshi Nakamoto Net Değer

Bilginin yaygın olduğu bir çağda, Satoshi Nakamoto kimliğini tam bir sır olarak korumayı başardı. Öyleyse neden Nakamoto’nun kimliğini ortaya çıkarmak bu kadar önemli? Nakamoto gerçekten tek bir bireyse, o zaman dünyadaki Bitcoin arzının yaklaşık% 5’ine sahip ve onu 12 Aralık itibarıyla dünyanın en zengin 52. kişisi olarak yerleştiriyor..

Bu zenginliğin sonuçları, gerçek dünyadaki sonuçların bile ötesinde, dikkate değerdir. Satoshi Nakamoto, sahip olduğu söylentilere göre 980.000 Bitcoin’i satarsa ​​(18 Mart 2019 itibarıyla bugünkü fiyatla 3.9 milyar doları aşan değerde), Bitcoin’in fiyatı potansiyel olarak halihazırda olduğundan daha değişken hale gelebilir..

Güçlü Potansiyel Düşmanlar

Mayer Amschel Rothschild’e atfedilen bir alıntı şu şekildedir: “Bir ulusun parasını çıkarmama ve kontrol etmeme izin verin ve kanunlarını kimin yaptığı umurumda değil!”

Birçok ünlü alıntı gibi, yukarıdaki ifadenin gerçekliği sorgulanabilir.

Öte yandan, ifade edilen fikir çok sağlam. “Çantanın gücü”, modern politik ideolojideki en önemli fikirlerden biridir. Popüler bir para biriminin ihraç edilmesini kontrol edebilmek, denetleyiciye aşırı miktarda güç verir.

Bitcoin, bir merkez bankası fikrini veya en temel düzeyde merkezi yetkililerin katılımını baltalıyor. Son on yılın gösterdiği gibi, ademi merkeziyetçi para veya siyasi sistemler fikri birçok yerleşik kuruluş tarafından aşırı muhalefetle karşılandı..

Satoshi Nakamoto yazdı,

“Geleneksel para biriminin temel sorunu, onun çalışması için gereken tüm güvendir. Merkez bankasına para biriminin değerini düşürmemesi için güvenilmesi gerekir, ancak fiat para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlali ile doludur. Bankalara paramızı ellerinde tutmaları ve elektronik olarak transfer etmeleri için güvenilmelidir, ancak onlar parayı çok az yedek parayla kredi balonları dalgaları halinde ödünç veriyorlar. Gizliliğimiz konusunda onlara güvenmeliyiz, kimlik hırsızlarının hesaplarımızı tüketmesine izin vermemelerine güvenmeliyiz. “.

2008’de hiç kimse Satoshi Nakamoto’yu küresel sosyoekonomik sistem için bir tehdit olarak görmezdi. Bugün, muhtemelen bu doğru değil. Çin gibi uluslar kripto paraları tamamen yasakladı ve Batı merkez bankası karteli, kriptoların yaygın kullanımına karşı çıkarken seslerini duyurdu..

Satoshi Nakamoto kim olursa olsun, yaptıklarında radardan düşmüş olmaları akıllıca olabilir. İtibari paranın, merkezi otoriteleri marjinalleştiren bir sistemle değiştirilebileceği fikri, şu anda iktidarı elinde tutan insanlar için son derece tehlikelidir..

Küresel ademi merkeziyetçi bir toplum için yıldırım çubuğu olarak hareket edebilen biri, muhtemelen oldukça kötü bir geri tepme ile karşılaşacaktır..

Ölçeklendirme Tartışması

Dahası, Bitcoin’in geleceği konusunda önemli tartışmalar var. Bitcoin’i çevreleyen ve özellikle Bitcoin ağındaki işlem hacmindeki artışla nasıl başa çıkılacağı meselesi olmak üzere, Bitcoin’i çevreleyen bazı ağrılar nedeniyle hararetli tartışmalar ortaya çıktı. Blok sayısı arttıkça, Bitcoin ağı aşırı yüklenme riskini taşır..

Tartışmanın bir tarafı, sistemin işlemleri daha hızlı işlemesini sağlamak için blok boyutunu artırarak Bitcoin düğümünü temelden değiştirmek istiyor. Tartışmanın diğer tarafı, bunu Bitcoin’in arkasındaki orijinal konsepte ihanet olarak görüyor ve bunun daha fazla merkezileşmeye yol açacağını savunuyor..

Bitcoin’in gerçek yaratıcısını belirlemek daha fazla kesinlik yaratır ve Bitcoin’in sürekli büyüyen gelişiminde aşağıdaki adımları potansiyel olarak belirleyebilir..

Sonuç

Bitcoin topluluğu, sevseler de istemeseler de Satoshi Nakamoto muamması ile bir arada yaşamaya zorlanacak. Satoshi Nakamoto’nun aslında Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu göstermesinin birkaç yolu var, ancak tüm kripto topluluğunu ikna etmek zor olacaktır..

Akla yatkın bir Satoshi öne çıksa bile, muhtemelen kripto topluluğundan devam eden şüphelerle ve küresel güç yapısından kaynaklanan anlatılmamış zorluklarla başa çıkmak zorunda kalacaklardı. AFP tarafından Craig Wright’a yapılan baskın, gerçek Satoshi Nakamoto’nun kendilerini karşı karşıya bulacağı yasal bataklığın küçük bir tadı..

Nihayetinde, Bitcoin’in yaratıcısını tanımlamak, donuk bir çaba olabilir. 2011 Baharından bu yana tamamen sessiz kalması, muhtemelen onlardan bir daha haber almayacağımız anlamına geliyor. Bununla birlikte, yaklaşık on yıl önce yaratılan açık kaynaklı dijital para birimi olan Bitcoin, bu gizeme rağmen devam edecek..

Referanslar

 1. https://cointelegraph.com/news/who-created-bitcoin-long-story-short
 2. https://www.thebalance.com/bitcoin-pioneer-satoshi-nakamoto-391266
 3. https://cointelegraph.com/news/who-created-bitcoin-long-story-short
 4. https://bitconnect.co/bitcoin-information/7/who-is-satoshi-nakamoto
 5. https://www.wired.com/2011/11/mf_bitcoin/all/
 6. https://likeinamirror.wordpress.com/2013/12/01/satoshi-nakamoto-is-probably-nick-szabo/
 7. http://www.newsweek.com/2014/03/14/face-behind-bitcoin-247957.html
 8. https://www.coinworld.io/learn/unbelievable-story-bitcoin/
 9. https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2014/01/03/hal-finney-received-the-first-bitcoin-transaction-heres-how-he-describes-it/
 10. https://www.forbes.com/sites/andygreenberg/2014/03/25/satoshi-nakamotos-neighbor-the-bitcoin-ghostwriter-who-wasnt/
 11. https://gizmodo.com/this-australian-says-he-and-his-dead-friend-invented-bi-1746958692
 12. https://www.theguardian.com/technology/2015/dec/09/bitcoin-founder-craig-wrights-home-raided-by-australian-police
 13. https://www.newyorker.com/business/currency/we-need-to-know-who-satoshi-nakamoto-is
 14. http://mashable.com/2017/12/12/bitcoin-satoshi-trillionaire/
 15. https://www.newyorker.com/business/currency/we-need-to-know-who-satoshi-nakamoto-is

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me