Bitcoin Kaybedenler

Dolaşımdaki yıllarına rağmen Bitcoin, kripto para biriminin karmaşık çalışma şekli göz önüne alındığında, birçokları için hala bir muamma. Bankalarda depolanan geleneksel para birimlerinin aksine, bitcoin tüm dünyada insanlar tarafından aktif olarak kaybediliyor ve asla geri kazanılamıyor.

Yeni bir çalışma Chainalysis tarafından gerçekleştirilen, şimdiye kadar kaybedilen kripto para biriminin miktarını analiz etti. 11/2017 itibarıyla çıkarılan 16,7 milyon madeni paradan bugüne kadar 2,56 milyon madeni paranın tedavülden kaldırılarak kaybedilmesi bekleniyor. Orijinal kripto paraların 1.04 milyon BTC’si hiçbir yerde bulunamazken, satın alınan veya satılan madeni paraların% 2’si ve stratejik yatırımların% 2’si aynı kaderi paylaşıyor. Öte yandan, fiyat dalgalanmalarını öngöremedikten sonra madeni paralarını düşük bir değerden satarak akılsız yatırım seçimleri yapan kişiler tarafından milyonlarca dolar kaybedildi..

Bitcoin Sonsuza Kadar Gitti

Eksik Bitcoin, Görüntüleyen Forbes

İşleri daha iyi bir perspektife oturtmak için, çoğu zaman madeni paralar şu nedenlerle kaybolur: kullanıcılar özel anahtarlarını unuturlar, fiyatı düşükken BTC harcayan kullanıcılar, özel anahtarlarını içeren bilgisayarları / sabit diskleri çöpe atan kullanıcılar veya borsalar çalıntı fonlarla.

Madeni paralar bir kez kaybolduğunda, onları geri almak için yapılabilecek çok az şey vardır. Bitcoin protokolü, güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak kayıp paraları kurtarmak için bir sistem sunmaz. Bu, birçok insanın taş ocaklarında, çöplüklerde kazma ve diğer unutulmuş özel anahtarlarını hatırlama çabası olarak hipnoterapiye dönmesiyle sonuçlandı..

Bitcoin Kaybedenler

Bitcoin kazananlar yaratsa da, bu makalede, yukarıda belirtilen nedenlerden herhangi biri için büyük miktarlarda bitcoin kaybeden insanların birkaç hikayesini ele alacağız..

James Howells

2013 yazında, masasını temizlerken, adam yanlışlıkla kırık dizüstü bilgisayarına ait bir sabit diski attı. Birkaç ay sonra, sürücünün 2009 yılında çıkardığı toplam 7.500 BTC olduğunu hatırladı..

James Howells

James Howells, Görüntü Bağımsız

Gerçekleşme anında, bitcoin’in fiyatı ilk kez 1.000 $ ‘ı aştı ve böylece kaybedilen sabit diske 7 milyon $’ ın üzerinde bir değer verdi. Bugün değeri 60 milyon doların üzerindedir. Sonraki birkaç yıl boyunca, adam kaderini çoğunlukla kabul etti, ancak değer artmaya devam ettikçe bu gittikçe zorlaştı. Galli adam, kayıpla ilgili yakın tarihli bir açıklamasında şunları söyledi:

Çöp kutusuna ve kafanıza bir şey koyduğunuzda kendinize “bu gerçekten kötü bir fikir” deyin, biliyor musunuz? Buna gerçekten sahiptim

Bunu fark ettikten sonra Howells, paralarını geri almak için yöntemler düşünmeye başladı. Uygulanabilir çözümlerden biri, yaptığı sabit disk için çöplüğü aramaya başlamaktı. Bununla birlikte, uygun bir av için gerekli paradan yoksundu, bu nedenle, söz konusu sabit diski bulmak için gerekli olan para ve insan gücü toplamasına yardımcı olmak için bir Indiegogo kampanyası düzenlendi. Birkaç yıl sonra ve hikaye hakkında daha fazla güncelleme yapılmadı. Aramanın durdurulduğuna inanılıyor.

Campbell Simpson

Birkaç yıl önce, Simpson attı Halihazırda birkaç teknik güçlükle karşı karşıya olan genel bir 250GB sabit disk. O zamanlar, sabit disk, içinde 1.400 BTC’den fazla olan bir veri dosyası içeriyordu ve o zamanlar o kadar da önemli değildi. Ne yazık ki onun için bugün madeni paraların değeri 11 milyon doların üzerinde.

Campbell Simpson

Campbell Simpson, Görüntü Gizmodo

Madeni paraları 2010 yılında, her biri 1,5 ABD sentinden satın aldığını ve PayPal aracılığıyla tüm paralarında yaklaşık 25 dolar harcadığını açıkladı. Adama göre, o zamanlar bitcoin ticareti henüz yaygın değildi, oysa madencilik hala son derece kolaydı. Bir Gizmodo röportajında ​​şunları kaydetti:

Bu fırsatı, bir teknoloji muhabiri olmanın getirdiği birikmiş teknoloji kalıntılarını temizlemek için kullandım. USB bellekler, 3D gözlükler, USB kabloları, PC bileşenleri – hepsi bu tür gerçek önemsiz şeyler. Atlayışa giren bir yığın hurda. O sabit disk yığının içindeydi ve can sıkıcı bir tıklama vardı. Daha iyi taşınabilir sabit disklerim vardı.

Laszlo Hanyecz & Bitcoin Pizza Günü

Son birkaç yıldır bitcoin haberlerini takip ediyorsanız, muhtemelen bu hikayenin her yıl 22 Mayıs civarında ortaya çıktığını görmüş olabilirsiniz. Aynı tarihte, 2010’da, Laszlo Hanyecz, BitcoinTalk kullanıcısına iki Papa John’s pizzası karşılığında 10.000BTC ödedi. O zamanlar, Bitcoin sadece bir yaşındaydı ve 10K BTC’nin yalnızca 25 ABD Doları anlamına geldiği gerçeği göz önüne alındığında, şöhrete yakın değildi. Birkaç yıl ileri sarın ve yazarken, iki pizza için 80 milyon dolarlık harcamadan bahsediyoruz. Birkaç ay önce, Bitcoin fiyatı 20.000 dolarlık bölgede iken, iki pizzanın değeri 200 milyon dolardı. Hanyecz’e göre,

O zamanlar bitcoinlerin herhangi bir değeri yoktu, bu yüzden onları pizza ile takas etme fikri inanılmaz derecede harikaydı (…) Bu kadar büyüyeceğini kimse bilmiyordu.

2010 yılında, bitcoin tüccarlarının benimsenmesi sıfıra yakındı, ancak bugün, kripto para birimini bir ödeme yöntemi olarak kullanan 100.000’den fazla tüccar var. Bitcoin Pizza Günü’nün artan popülaritesinin ardından, artık topluluğa fiyatların ne kadar değişebileceğini ve dalgalanmanın şeylerin değeri üzerinde sahip olabileceği olumlu (veya olumsuz) olayları hatırlatan bir etkinlik olarak kutlanıyor. Ek olarak, başta BTC’yi bir ödeme yöntemi olarak kabul edenler olmak üzere çok sayıda pizza mekanı, tarihte promosyonlara ev sahipliği yapmaya başladı..

Laszlo Hanyecz

Laszlo Hanyecz, Görüntü CoinStaker

10.000 jeton gönderildikten sonra ne olduğuna dair çok fazla bilgi yok. Gerçekten tedavülden kaldırılmasalar da, Bay Hanyecz için kesinlikle büyük bir kaybı temsil ediyorlardı..

Mark Frauenfelder

Tüm insanlar artık bir şifreyi veya PIN kodunu hatırlayamamanın getirdiği hayal kırıklığını yaşar. Ancak çoğu zaman şifre insanlara on binlerce dolara erişim sağlamaz. Mark, 2016 yılında Bitcoin’e 3.000 $ yatırım yaptı ve madeni paralarını güvende tutmak için kullanılabilecek bir donanım cüzdanı satın almaya karar verdi. Genel olarak, soğuk depolama seçenekleri, kripto varlıklarını depolamanın en güvenli yöntemleri olarak kabul edilir, ancak iki güvenlik açığı ile birlikte gelirler – diski kaybedemez veya parolasını unutamazsınız. Ne yazık ki, anımsatıcı aşamayı bir kağıda yazan Mark’ın başına gelen tam olarak buydu. Bir süre sonra söz konusu gazeteyi kaybetti, ancak PIN kodunu artık hatırlamadığını anlayana kadar bir sorun olduğunu düşünmedi. O zamanlar madeni paralar yaklaşık 30.000 dolar değerindeydi, ancak bugün çok daha değerli..

Mark Frauenfelder

Mark Frauenfelder, Görüntü Kablolu

Kaybın ardından Mark, insanlardan çeşitli forumlarda yardım istemeye ve sürücüsünü kırmak için başkalarını işe almaya devam etti. Sonunda, cüzdanı hackleyebilecek bir kişi buldu. bir kez daha ona kayıp paralara erişim sağlıyor. Bu başarılı bir hikaye, ancak bozuk para içeren bir sürücüye veya bir cüzdana yeniden erişim kazanma şansı, zihin unuttuğunda veya donanım fiziksel olarak kaybolduğunda genellikle zayıf..

Simon

Bir adam Simon adlı Tor’u 2011’de tekrar kullandı ve yasadışı bir pazara rastladı, silahlar, sahte belgeler, uyuşturucu ve benzeri şeyler sattı. Daha sonra sahte pasaport için 10.000 BTC ödemeye ve bahşiş olarak fazladan 6.000 BTC atmaya karar verdi. Ne yazık ki, onun için, satıcı sadece teslimatta başarısız olmakla kalmadı, aynı zamanda bitcoin’in değerinin yıllar içinde nasıl artacağını da tahmin etmedi. Meblağlar takas hesabında kaldı, bu yüzden o sırada genellikle güvende hissediyordu. Bununla birlikte, iki yıl sonra, Simon’ın transfer için kullandığı Liberty Finance platformu aracılığıyla bir Rus, bitcoin kara para aklama hizmetleri sunduğu için tutuklandı. Tüm döviz fonları FBI tarafından ele geçirildi, ancak bu gerçekleşmemiş olsaydı, Simon 400 milyon doları aşmış olabilir..

Mt Gox Müşterileri

2014’ün başlarında, Japonya merkezli Mt Gox, tüm işlemlerin% 70’ini etkin bir şekilde gerçekleştiren dünyanın en büyük bitcoin borsasıydı. Yıl sonunda Mt Gox iflas etti. Bu arada ne oldu? Büyük bir hacklemenin ardından şirket, yaklaşık 740.000 jeton (dolaşımdaki tüm BTC’nin% 6’sı) 500 milyon doların üzerinde değer kaybetti. Bugün, çalınan madeni paraların değeri 5 milyar doların üzerinde, bu nedenle Mt Gox şimdiye kadarki en pahalı bitcoin soygunları listesinin başına yerleştirildi..

Mt Gox Hack'in Tarihi

7 Şubat 2014’te para çekme işlemleri durduruldu ve Mt Gox, para birimi sürecinin teknik bir görünümünü elde etmeye çalıştığını iddia etti. Çok geçmeden tüm operasyonlar durduruldu ve sızdırılan bir belge dünyayı açığa çıkardı ve Bitcoin fiyatlarının düşmesine neden oldu. Hack, fonların çok önceden kaybedildiğini ve borsa yönetiminin olayla bir ilgisi olabileceğini iddia eden çok sayıda komplo teorisinin doğmasına yol açtı. Kanıtlar konuya biraz ışık tuttu, ancak şu ana kadar etkilenen kullanıcılar pek bir geri ödeme almadı.