Aptallar için Bitcoin

Bitcoin, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimidir ve çoğu kişi için “kripto para birimi” kelimesini duyduklarında düşündükleri tek madeni paradır. Aslında, Bitcoin yaşı, statüsü ve hakim piyasa mevcudiyeti nedeniyle genel olarak kripto para biriminin kısaltması haline geldi..

Yine de madalyonun ayrıntıları genel olarak kaybolma eğilimindedir. Çoğu kişi Bitcoin’in “internet parası” olduğunu düşünüyor ve bu genel halk için yeterince iyi.

Bununla birlikte, Bitcoin çok daha önemli bir şeyi temsil ediyor. Bunun ne olduğunu anlamak için Bitcoin’in kendisinin gerçekte ne olduğunu anlamak faydalıdır.

Aptallar için Bitcoin

Kısa Bir Tarih Öncesi

Kripto para biriminin ana akım olduğu düşünülebiliyorsa, Bitcoin ana akıma giden ilk kripto para birimiydi. Açıkçası, ancak ilk kripto para birimi değildi.

O kelimenin gerçekte ne anlama geldiğiyle başlayalım. Kripto para birimindeki “kripto”, “kriptik” ve “kriptografi” ile aynı kökü paylaşır – yani, gizli veya kodlanmış anlamına gelir.

Bu nedenle bir kripto para birimi, her bir madeni paraya benzersiz bir kimlik vermek için bir dizi kodlanmış bilgisayar imzası tarafından oluşturulur. Bunları ABD doları faturalarındaki seri numaraları olarak düşünmek faydalıdır. Biraz sonra bu sürecin ayrıntıları hakkında daha fazla konuşacağız.

Bitcoin’den önce, çok sayıda farklı internet para birimi ve kredisi vardı. Suları onlarla çok fazla bulandırmayacağız ama Nick Szabo’nun biraz altından bahsetmeye değer. Szabo, 1998’de, dijital para birimlerinin, her bir madeni parayı benzersiz kılacak ve bozuk para kopyalama, çift harcama veya başka bir şekilde bozuk para çalma gibi sorunları önleyecek kriptografik imzalar dahil ederek büyük ölçüde geliştirilebileceğini yazdı..

Nick Szabo Profili

Nick Szabo Profilimizi Okuyun

Szabo aynı zamanda akıllı bir sözleşme fikrini de geliştirdi. Akıllı sözleşme, iki taraf arasında yalnızca kodunda bulunan bilgilerle yürütülebilen dijital bir sözleşmedir. Muhtemelen analog versiyona aşinasınız – bir otomat makinesi. Satış makinesi, sizinle satış makinesi stokçusu arasında bir anlaşma yapmak için ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri çarklarında ve dişlilerinde içerir. Doğru miktarda değişiklik girip doğru kodları girerseniz, otomat otomatik olarak seçtiğiniz şeker çubuğunu veya cips çantasını dağıtır. Akıllı sözleşmeler hemen hemen aynı şekilde çalışır.

Satoshi Nakamoto Sahneye Giriyor

Bitcoin’in yaratıcısının bilinmediğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu bile biraz yanıltıcı. 2008 yılında, kendisine Satoshi Nakamoto adını veren bir kuruluş, Bitcoin’in temellerini tanıtan bir makale yayınladı. Bunun için bir internet alan adı kaydedildi ve kısa bir süre sonra Nakamoto Bitcoin üretmeye başladı..

Satoshi Nakamoto kimdir

Satoshi Nakamoto kimdir?

Belirsiz olan tam olarak Nakamoto’nun kim veya ne olduğu, çünkü Bitcoin’in yaratıcısı onu asla halka açıklamadı. Nakamoto’nun bir grup birey veya hatta bir tüzel kişilik olması eşit derecede mümkün olsa da, birkaç kişinin Nakamoto olduğundan şüpheleniliyor – Szabo dahil -.

Unutulmaması gereken önemli şey, Bitcoin’in daha önceki dijital para birimleri ve kriptografi çalışmalarına dayandığı, ancak bunları yenilikçi ve nihayetinde faydalı bir şekilde birleştirdiği..

Proof-of-Work Madencilik

Bitcoin’in ne olduğunu ve neden herhangi bir değere sahip olduğunu anlamanın anahtarlarından biri, yeni Bitcoin’lerin nasıl oluşturulduğu ile ilgilidir. Bu sürece iş kanıtı madenciliği denir ve bilgisayarlar tarafından yapılır.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Madenciliği hakkında daha fazlasını okuyun

Her Bitcoin (ve diğer birçok kripto para birimi türü) benzersiz bir dijital imza taşır. Bu imza, büyük, karmaşık matematiksel problemleri çözen bir bilgisayar tarafından oluşturulur. Bir bilgisayar bu problemlerden birini sözde blokta çözdüğünde, bir dizi yeni Bitcoin oluşturulur. Bu Bitcoin’ler değerlidir çünkü büyük bir matematik problemini çözmek için harcanan önemli miktarda bilgisayar çalışması, zaman ve elektriği temsil ederler. Bu nedenle, Bitcoin’ler tekrar tekrar “kopyala, yapıştır” tuşlarına basılarak oluşturulamaz..

Bitcoin’in ilk günlerinde matematik problemlerini çözmek nispeten kolaydı ve standart bilgisayarlarda yapılabilirdi. Zaman geçtikçe, bu sorunlar gittikçe daha da zorlaşacak şekilde tasarlandı, bu nedenle günümüzde Bitcoin, öncelikle görev için özel olarak yapılmış son derece güçlü bilgisayarlar tarafından üretiliyor. Bu bilgisayarlar uygulamaya özel tümleşik devreler veya ASIC’ler olarak bilinir. Bu basitçe, Bitcoin’in benzersiz matematik problemlerini çözme amacıyla inşa edildikleri anlamına gelir. Her biri binlerce dolara kadar pahalıdırlar ve çok fazla elektrik tüketirler ve çok fazla ısı üretirler.

Bitcoin Halving

Bitcoin Rewards ve Halving hakkında daha fazlasını okuyun

Bitcoin Büyük Yapar

Bu yüzden Bitcoin çok önemli; Bitcoin, geleneksel fiat para birimleri gibi güvenilir bir üçüncü tarafa güvenmez. Bir ABD doları harcadığınızda, faturanın kendisi sadece kağıt ve bezdir. Kendi başına gerçek bir değeri yoktur. Onu değerli kılan, ABD hükümetinin, üzerinde basılı olan her şeye değer olduğuna dair verdiği sözdür..

Fiat Para Birimi

Fiat para birimiyle ilgili sorunları okuyun

Dahası, üçüncü bir tarafın katılımı olmadan herhangi bir türden para harcamak zordur – genellikle bir banka veya ödeme işlemcisi. Bu, işlemlerin geçerli olduğunu doğrular, parayı rezervde tutar ve güvenli bir şekilde depolanmasına izin verir.

Bitcoin tasarım gereği bu sistemi aştı. İnsanların, üçüncü bir taraf olmadan para alışverişinde bulunmalarına izin verdi. En saf haliyle, bir Bitcoin, ister ABD’de ister Japonya’da harcanmış olsun, tam olarak bir Bitcoin değerindeydi. Bir banka veya hükümetin onay damgası gerektirmiyordu.

Bu, Bitcoin’in bir başka önemli yönünü ortaya çıkarır. Bitcoin, merkezi olmayan bir blok zincirinde mevcuttur. Tüm bunlar, şimdiye kadar yapılan her Bitcoin işleminin kaydının uzun bir dizide saklandığı anlamına gelir. Bu dize açık, şeffaf ve doğrulanabilir. Ayrıca merkezi olmayan bir sistemdir, yani birçok farklı Bitcoin kullanıcısının bilgisayarlarında ve sunucularında saklanır. Bunun pratik olarak anlamı, Bitcoin ağını kapatmanın zor olmasıdır. Bir bankanın iflas etmesi veya Bitcoin’i yasadışı ilan eden bir hükümet, çok sayıda farklı bilgisayara yayıldığı için ağı mahvetmez..

Ve işte başka bir şey – Bitcoin anonimdir. Bu özelden farklı. Bitcoin’in işlemleri açık ve blok zincirinde görüntülenebilir, ancak belirli bir Bitcoin sahibini belirli bir işleme bağlamak zordur.

Bu, doğrudan Bitcoin’in ilk ve en büyük kullanımlarından birine yol açtı – sözde İpek Yolu karaborsa.

İpek Yolu: Boom and Bust

Silk Road, uyuşturucu, silah ve diğer yasadışı öğeler için çevrimiçi bir pazar yeriydi. Nihayetinde ABD federal yetkilileri tarafından kapatıldı. Bununla birlikte, faaliyet halindeyken, nispeten izlenemez yapısı nedeniyle Bitcoin tercih edilen para birimiydi. Unutmayın, her Bitcoin, sahibine geri bağlanması zor olan gizli bir kod taşır. Bitcoin ağı da merkezi değildir, bu nedenle Bitcoin akışını tamamen durdurmak zordur.

İpek Yolu Tarihi

İpek Yolu hakkında daha fazlasını okuyun

İpek Yolu artık mevcut değil, ancak dijital para için erken ve başarılı bir kullanım durumuydu. Yani, Bitcoin’in bankaların ve hükümetlerin geleneksel sınırları dışında kullanılabileceğini kanıtladı ve tuttuğu biraz çirkin şirkete rağmen değerini iyi korudu..

Bitcoin’in Geleceği

Bu, Bitcoin’e kısa bir giriş niteliğindedir. Kökenlerinden, yeni Bitcoin’lerin nasıl oluşturulduğundan ve ilk büyük kullanım durumundan bahsettik. Bitcoin hikayesi hala gelişiyor ve şu ana kadar zengin bir hikaye. Bu temel gerçeklerle donanmış olarak, artık takip etmeye hazırsınız.

Bitcoin dünyasına daha fazla dalmak istiyorsanız, lütfen şu makalelere bir göz atın:

  • Kredi veya Banka Kartı Kullanarak Anında Bitcoin Nasıl Satın Alınır
  • PayPal ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır
  • Yeni Başlayanlar İçin En İyi Cryptocurrency Değişimleri
  • Cryptocurrency Ticareti İçin En İyi Borsalar
  • En İyi Bitcoin Cüzdanları

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me