Bitcoin Yıldırım Nötrino Protokolü

Bitcoin’in ikinci katman ölçekleme çözümü – Lightning Network (LN) – piyasalardaki uzun düşüş eğilimine rağmen 2018’de bazı önemli adımlar attı. Pek çok geliştirici, bu tür piyasa gerileme dönemlerini hem temel teknoloji hem de çekirdek topluluk için hayati büyüme dönemleri olarak görüyor..

LN, gelişen Bitcoin desteğini kırdıktan sonra kripto piyasalarındaki son olumsuz düşüşe rağmen son birkaç gündür. LN’nin değer kapasitesi (kanal değerlerinin toplamı) şu anda yaklaşık 2 milyon dolar (~ 441 BTC) ve açık kanal sayısı kabaca 15.800. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle (11/21), bu, 11/17 tarihinde sadece birkaç gün öncesine göre önemli bir artışa işaret ediyor. O zamandan beri, kanal değerinin toplamı 232’den 441 BTC’ye sıçradı ve açık kanal sayısı yaklaşık 14.300’den 15.800’e yükseldi..

Bitcoin Yıldırım Nötrino Protokolü

Faaliyet ve değerdeki artışın nedenleri bir yana, bazı yeni gelişmeler – özellikle de Nötrino Protokolü ve BTCPay sunucusu – büyüyen LN hakkında bazı ilginç bilgiler sunar.

Lightning Labs ve Neutrino Protokolü

Lightning Labs, konu LN olduğunda yeniliğin ön saflarında yer aldı. Lightning Network Daemon (LND), LN’nin kapsamlı bir uygulamasıdır ve deneysel bir hafif istemci olan Neutrino gibi çeşitli arka uç zincir hizmetlerini içerir. LND, sürekli gelişen Lightning Network özellikleri (BOLTs) standartlarıdır ve LN ile ayaklarını ıslatmak isteyen geliştiricilere yöneliktir..

Neutrino, LN kullanımına önem verilerek tasarlanmış, gizliliği koruyan hafif bir cüzdan istemcisidir. Go’da yazılmıştır ve SPV çiçek filtrelemesini iyileştirmek için sıkıştırılmış blok filtreleri kullanır (BIP 37) Bitcoin light istemcileri arasında birkaç yıldır standart olan hafif istemci uygulaması. Neutrino protokolü hala deneysel aşamadadır, bu nedenle şu anda tam LND istemcisini kullanacağınız kapasitede kullanmanız önerilmez..

Neutrino’nun ele aldığı başlıca sorunlar, bilgi sızıntısı SPV düğümlerinde, kullanıcıların kimliğini gizlemek ve gözetim altında olmayan, güvenli ve merkezi olmayan bir cüzdanı korurken daha kullanıcı dostu bir deneyim sağlamak için kullanılabilen çiçek filtreleri ile.

Neutrino, hafif istemcilere hizmet veren tam düğümlerde gizliliği korurken, istemci tarafında bant genişliğini ve depolamayı en aza indirmek için tasarlanmıştır. Bunu bir mekanizma aracılığıyla başarır. GSC filtreleri kaynak bloktan çok daha sıkıştırılmış bir blok versiyonu olan belirli bir blokta karşılık gelen adresleri temsil etmek için kullanılır. Düşük bant genişliğine sahip cihazlar (yani cep telefonları) daha sonra yeni basılmış bir bloktaki işlemlerin kullanıcının cüzdanıyla ilgili olup olmadığını belirleyebilir. Bir blok ilgili işlemleri içeriyorsa, Neutrino istemcisi ilgili bloğu indirir, ancak imzaları veya tanık verilerini değil, yalnızca işlem verilerini indirir. Müşteri daha sonra, önemli bir gizlilik düşüncesi olan rastgele bir düğüm yerine kullanıcının cüzdan yazılımı tarafından tamamlanan işlemle işlem bilgilerini tarayabilir ve güncelleyebilir..

Denizaltı Takasları

Denizaltı Takası Nedir? Mainnet’ten Lightning Network’e Bitcoin Gönderin & Geri

Neutrino istemcilerinin senkronizasyonu, müşterinin tam bir istemcide olduğu gibi gerçek blockchain yerine blok başlıkları zincirini indirdiği mevcut BIP 37 SPV istemci sürecinin değiştirilmiş bir versiyonunu takip eder. Ancak, Neutrino istemcisi aynı anda bir GSC filtresinin her bloğa karşılık geldiği bir filtre başlıkları zincirini indirir. Neutrino istemcisi – bloklar içindeki ilgili işlemlerin analizine dayalı olarak – ilgili GSC filtresi ilgili işlem verilerini içeriyorsa bloğun işlem verilerini indirir.

Neutrino istemcileri, GSC sıkıştırması nedeniyle çok daha az bant genişliği gerektirir ve aslında tam düğümlerdeki hesaplama yükünü azaltır, çünkü Neutrino istemcilere gönderilen filtrelerin tüm kullanıcıları için yalnızca bir kez hesaplanması gerekir. İstemci ayrıca, çakışan işlem bilgilerini çözmek için yeni korumalar içerir ve senkronizasyon işlemi sırasında doğrulandıktan sonra önceki blok başlıklarını atarak yerel depolama gereksinimlerini azaltır..

Nötrino hala erken aşamalarında, bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Neutrino Github, deneysel protokolü kullanma konusunda açıkça uyarıyor ve birkaç büyük sorunlar şimdiye kadar protokol ile. Neutrino’ya atıfta bulunan resmi BIP önerileri şunlardır: BIP 157 ve BIP 158. Lightning Labs ayrıca kapsamlı bir Blog yazısı Neutrino Protokolü ve öngörülen gelişmeler hakkında.

Neutrino’daki gelecekteki gelişmeler arasında, Bitcoin ağının dışından blok filtre alımı ve potansiyel olarak GSC blok filtre hashini bir soft fork aracılığıyla doğrudan blok başlığına entegre etme yer alıyor. Nihayetinde amaç, Neutrino’nun yeni nesil cüzdan uygulamalarının temelini oluşturmasıdır..

Neutrino ile ilgili bir başka önemli gelişme, Bitcoin Advisory’de Bitcoin geliştiricisi – Pierre Rochard – önerilen Lightning Network için bir Microsoft Excel eklentisi. Eklenti bir Neutrino istemcisi kullanır ve kullanıcıların cüzdan adreslerini önemsiz bir şekilde yapıştırmasına ve diğer kullanıcılara LN aracılığıyla Excel üzerinden ödeme yapmasına olanak tanır. Excel, dünyada en yaygın kullanılan muhasebe yazılım araçlarından biri olduğu için, bu tür LN ilerlemeleri teknolojinin benimsenmesini kolaylaştırmak için hayati öneme sahiptir..

BTCPay Sunucu Geliştirmeleri

BTCPay sunucu, öncelikle Bitcoin’e odaklanan popüler bir açık kaynaklı kripto para ödeme işlemcisi haline geldi. BitPay’in fatura API’sine uyan ve kullanıcıların kendi kendine barındırılan bir sunucu veya üçüncü taraf sunucu aracılığıyla kendi Bitcoin ve LN ödeme işlemcileri olmalarına etkili bir şekilde izin veren, gözetim dışı bir faturalama sistemidir..

BTC Ödemesi

BTCPay, Kaynak Bitcoin Wiki

Uygulamalar bunun üzerine kurulabilir ve birçoğu BTCPay sunucusunu kullanarak mağaza içi satış noktası sistemleri oluşturmuştur. BTCPay sunucusunu kullanmanın başlıca avantajları arasında doğrudan fon kontrolü, LN kullanımı (diğer kullanıcılar için ödemeleri bile işleyebilir), daha düşük ücretler ve evrensel olarak uyumlu faturalar bulunur..

BTCPay sunucusunun ilginç bir uygulaması duyuruldu IndieSquare tarafından bu ayın başlarında. Oyun geliştiricilerinin LN aracılığıyla oyun içi mağazalar ve uygulama içi satın alımlar oluşturması için BTCPay sunucusunu kullanan bir Unity SDK geliştirdiler. Geliştiriciler daha sonra, birden çok oyun için bir faturalandırma kullanıcı arayüzü kullanırken oyun mağazaları veya satın alma işlemleri için ödeme işlemleri üzerinde tam kontrol sahibi olabilirler..

IndieSquare, bir kılavuz LN ve BTCPay sunucusunu kullanan oyun projesi varlığı “Survival Shooter” için bir oyun içi mağaza kullanıcı arayüzü eklemek. BTCPay sunucusu, geliştiricilere göre uyarlanmıştır, ancak yaygınlaşması, uyumluluk sorunlarından kaynaklanan ödeme işlemcileri tarafından sansürle ilgili endişeleri azaltmaya yardımcı olmalıdır..

Geleceğin Yıldırım Ağı

Bitcoin, üzerine inşa etmek ve teknolojinin daha fazla benimsenmesini teşvik etmeye yardımcı olacak kullanıcı dostu uygulamalar oluşturmak için geniş bir tasarım alanına sahiptir. LN kuruluşundan bu yana uzun bir yol kat etti. Son gelişmeler, kullanıcılara UI / UX cephesinde çok fazla fedakarlık yapmadan gizlilik, ademi merkeziyet ve güvenlik sağlayan çok daha uygulanabilir uygulamalara ve kendi kendine egemen teknik uygulamalara (BTCPay Sunucusu gibi) yönelik bir eğilim göstermektedir..

Ağın geçtiğimiz haftadaki son büyümesi, insanların daha geniş pazardaki düşüş eğilimine rağmen LN kullanmakla ilgilendiğini simgeliyor. Bu tür eğilimler tipik olarak ana akım medya tarafından fark edilmez, ancak altta yatan teknoloji gelişmeye devam ettikçe çok önemli benimseme göstergeleri olduğunu kanıtlar..

Lightning Labs, mobil platformları vurgulayan son Bitcoin iyileştirme teklifinin üzerinden altı yıl geçtiğini belirtiyor. Neutrino, çoğu Bitcoin light istemcisinin karşılaştığı sorunların birçoğuna ve güvenlik, gizlilik ve kullanılabilirlik konusundaki eksikliklerine bir geliştirme sunar. LN deneyimini iyileştiren giderek yaygınlaşan ilerlemelerle, LN, Bitcoin için ölçeklenebilir bir ödeme ağı çözümüne doğru yörüngesine devam etmeye hazırlanıyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me