Cüzdan Kurtarma Tohumunuzu Nasıl Güvende Tutarsınız?

Kaça sahip olursanız olun, bitcoin yatırımınızı kaybetmek korkunçtur. Bu duygular, aptalca, saçma bir hata nedeniyle çalındığında, dolandırıldığında veya kaybolduğunda daha da kötüleşir. Madeni paralarınızı kaybetmek istemiyorsanız bu kılavuz tam size göre.

Kaybetme veya hacklenme riski her zaman mevcut olduğundan, herhangi bir borsada büyük miktarlarda bitcoin depolamanın tavsiye edilmediği anlaşılmalıdır. Bu nedenle, bitcoinlerinizi bir borsada tutmak yerine, özel anahtarlara sahip olduğunuz güvenli bir cüzdan oluşturmayı düşünün. Çevrimdışı bir kağıt cüzdan kurmanızı veya Trezor veya Ledger gibi bir donanım cüzdanına küçük bir yatırım yapmanızı öneririz..

Bir cüzdan her kurulduğunda, kullanıcılara 12–24 rastgele sözcükten oluşan benzersiz bir kurtarma kaynağı sağlanır. Bu kurtarma tohumunu güvenli bir yere yazmanız ve asla çevrimiçi olarak yayınlamamanız isteniyor..

Cüzdan Kurtarma Tohumunuzu Nasıl Güvende Tutarsınız?

Kurtarma tohumları, kripto para birimlerinizin güvenliğini sağlamanın en önemli yönü olarak kabul edilir. Paranızı ve cüzdanınızı kurtarmanın tek yolu bu olduğundan, kağıdınızı, donanımınızı veya mobil cüzdanınızı kaybettiğinizde kurtarma tohumu en iyi arkadaşınızdır. Birçok kişi, çok aceleci oldukları için bir cüzdan kurarken kurtarma tohum kodunu yazmayı atlar. Bununla birlikte, toplam bitcoin ve kripto para kaybını önlemek için kurtarma tohumunuzu güvenli bir yere kaydetmek çok önemlidir. Henüz yapmadıysanız, kripto cüzdanlarınızı kurtarma ifadenizi yedeklemeniz şiddetle tavsiye edilir..

Kurtarma Tohumunuzu Çevrimdışı Depolayın

Kurtarma tohumunuzu depolamanın en iyi yöntemi, onu bir kağıt parçasına yazmak ve bir emanet kutusu gibi güvenli bir yerde saklamaktır. Bilgisayarınızın saldırıya uğraması ve tohumunuzun çalınması riski nedeniyle kurtarma tohumunuzu bir not alma uygulaması, bilgisayar, bulut depolama, Google Drive veya Dropbox’ta saklamanız kesinlikle tavsiye edilmez..

Yalnızca kurtarma tohumunuzu saklamak amacıyla yeni bir USB satın almak iyi bir fikirdir, ancak yalnızca USB’yi başka bir şey için kullanmayı düşünmüyorsanız. Öyle olsa bile, kurtarma tohumunuzu yalnızca bir kağıda yazdıktan sonra bir USB aygıtında saklayın. USB sürücüler kaybolabilir veya ara sıra arızalanabilir. Önemli ve son derece hassas verileri depolamak için yalnızca teknolojiye güvenmek asla harika bir fikir değildir.

Bitcoin veya başka bir Kripto para birimine daha büyük bir yatırımınız varsa, “Donanım cüzdanı” denen şeye bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bunlar, cüzdanlarınızın anahtarlarını yerel bilgisayarınıza göstermeden tutmak için tasarlanmış özel cihazlardır. Bu şekilde, makinenizin güvenliği bir bilgisayar korsanı, virüs veya kötü amaçlı yazılım tarafından tehlikeye atılmışsa, anahtarlarınız güvende kalacaktır. Bu cihazlar, güvenli saklama için tohumunuzu yazabileceğiniz özel kartlarla birlikte gelir..

Trezor Kutusu

Bitcoin Tohumunuzu Güvenli Bir Şekilde Nasıl Saklayacağınızla İlgili Daha Fazla İpucu

Kurtarma tohumunuzu kaydetmek için çok uzun süre beklemeyin. Bunun yerine, size sunulduğunda, not edin ve hemen güvenli bir yerde saklayın. Kağıt, kritik verileri işlemenin ve depolamanın en güvenli yollarından biridir. Nitekim arkeologlar, kaç yüz yaşında olduğunu bilen, ancak hala hayati tarihsel bilgiler içeren kağıt rulolarını sürekli olarak keşfediyorlar. Oldukça etkileyici, çünkü bir bilgisayar kesinlikle bu kadar uzun süre veri depolayamaz, özellikle de bir kurtarma tohumu.

Kurtarma tohumunuzu bir yere yazmak veya birden fazla kopyasını oluşturmak isteyebilirsiniz. Ya eviniz yangın gibi doğal bir afetle sabote edilirse? Pekala, büyük olasılıkla kurtarma tohumunuzu kaybedersiniz. Tüm dijital varlıklarınıza erişimi sonsuza dek kaybetmeniz durumunda yaşayacağınız duygusal kargaşayı hayal edin. Bu nedenle, kurtarma ifadenizin birden fazla kopyasının güvenli bir şekilde bir yere saklanması kritik öneme sahiptir, böylece bir yangın veya sel durumunda tohumunuz güvende kalır! Çok fazla sayıda bitcoin’e sahipseniz, kurtarma tohumunuzu taşıyan kağıdı lamine etmeyi ve güvenli bir kasada saklamayı düşünün..

Resim Kredisi: Goldcore Emanet Kasaları

Kurtarma tohumunuzun fotoğraflarını çekmeniz ve hatta dijital kopyalar oluşturmanız tavsiye edilmez. Saldırıya uğrama ve kurtarma ifadenizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunuz için tohumunuzu asla e-postanızda, bulut depolama hizmetinde veya elde taşınan cihazınızın fotoğraf kitaplığında saklamayın..

Ancak, oluşturduğunuzda bu özellik size sağlanmışsa, tohumunuza gelişmiş bir kurtarma ifadesi eklemeyi düşünebilirsiniz. Gelişmiş bir kurtarma ifadesi, tohumunuza özel bir parola eklemenize olanak tanır. Bu, kurtarma tohumunuzun kötü niyetli bir kişi tarafından ele geçirilmesi durumunda, değerli varlıklarınızı koruyan özel parola nedeniyle temelde paranızı çalamayacağı anlamına gelir. Hatta bazı kullanıcılar fazladan yol kat eder ve tüm kurtarma tohumlarını ezberler!

Özel Anahtarınızı veya Tohum Sözlerinizi Kazıma

Ekstra güvenlik için bazı kullanıcılar, kurtarma tohum cümlelerini şirketlerin sevdiği soğuk depolama yöntemleriyle saklamakta büyük şanslar elde etti. BillFodl sağlamak. Billfodl, oyulmuş kurtarma tohum cümleleri ile özel ve güvenli çelik plakalar oluşturur.

Billfodl ile ihtiyacınız olan her türlü özel anahtarı bir araya getirebilirsiniz – tohum cümle (24 kelimeye kadar), alfanümerik, onaltılık vb. Paketin içinde düzenlenmiş olarak verilen karoları kullanın ve bunları birer birer kaydırın, ardından kapatın ve kilitleyin.

Billfodl su geçirmezdir. En yüksek kalitede deniz sınıfı 316 paslanmaz çelikten oluşan Billfodl, aşındırıcı tuzlu su dahil olmak üzere suyla ilgili tüm tehditlere karşı koruma sağlar. O kadar iyi ki, verileriniz okyanus tabanının dibinde güvende olacak.

Billfodl

Billfodl hakkındaki tam incelememizi buradan okuyabilirsiniz..

Ayrıca, önemli miktarlarda bitcoin tutan cüzdanlara sahip kişilerin vefat ettiği ve ailelerini miras aldıkları kripto para birimlerini nasıl geri alabilecekleri konusunda bilinmeyene bıraktığı durumlar da olmuştur. Bazı durumlarda, kurtarma tohumunuzu kaydetmek ve kripto varlıklarına aşina olmayanlar için talimatlar dahil olmak üzere aile üyeleriniz için bir vasiyetname yazmak mantıklıdır..

Bitcoinlerinizi İyilik için Güvende Tutun

Kurtarma tohumunuzu olabildiğince güvenli ve emniyetli tutmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak imkansızdır. Cüzdanınız, bitcoinleriniz ve kurtarma tohumunuz konusunda çok dikkatli olmanız gerekir. Yukarıdaki tavsiye ile, kurtarma tohumunuzu nasıl mümkün olduğunca güvenli tutabileceğinizi daha iyi anlamalısınız. Akıllı olmak ve gerekli önlemleri almak sizi ve varlıklarınızı zarardan kurtarmaya gerçekten yardımcı olabilir!

Sahip olduklarınızdan ve varlıklarınızdan sorumlu olduğunuzu anlamanız sizin için önemlidir. Varlıklarınızı ve kurtarma tohumlarınızı güvende tutmak için kullanılabilecek birçok teknik ve püf noktası var. Ancak, beğendiğiniz ve kendinize güvendiğiniz bir veya iki yöntem seçmeniz önemlidir. İade tohumunuzu saklamak için vasiyetiniz, doğum belgeniz veya ev ipoteğiniz gibi diğer kağıt varlıklar ve belgeler gibi aynı yöntemleri de kullanabilirsiniz. . Doğru önlemlerle kurtarma tohumunuzu olabildiğince güvende tutabilir ve dijital para birimlerinizi hırsızlardan koruyabilirsiniz.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me