DeFi

Son birkaç aydır Ethereum’un gelişmelerini takip ediyorsanız, blok zincirinin merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemindeki büyümeyi muhtemelen duymuşsunuzdur (ve potansiyel olarak deneyimlemişsinizdir).

Bankalar tarafından sunulan finansal hizmetlerin etkin bir şekilde blockchain tabanlı bir ekosisteme (merkezi olmayan kredi verme, merkezi olmayan marj ticareti vb.) Taşınması olan merkezi olmayan finans, Ethereum’un “öldürücü kullanım durumu” olarak görülüyor, çünkü potansiyel muazzam sayıda kullanıcıyla.

Örneğin bir Coinbase ürün yöneticisi, DeFi’nin ilerleyen kripto para birimi ve blok zinciri ekosistemlerinin önemli bir parçası olacağını söyledi:

“DeFi veya merkezi olmayan finans, açık bir finansal sistemin önemli bir parçasıdır. DeFi araçları sansüre dayanıklıdır, tarafsızdır, programlanabilir ve akıllı telefonu olan herkes tarafından kullanılabilir. Bu hackathon için dünyaya DeFi’yi getirmeye odaklanıyoruz. “

DeFi veya merkezi olmayan finans, açık bir finansal sistemin önemli bir parçasıdır. DeFi araçları sansüre dayanıklıdır, tarafsızdır, programlanabilir ve akıllı telefonu olan herkes tarafından kullanılabilir. Bu hackathon için, DeFi’yi dünyaya getirmeye odaklanıyoruz. (Kostüm gerekmez.) pic.twitter.com/6zhnd8gCXa

– Coinbase (@coinbase) 9 Aralık 2019

Ne yazık ki, tüm kripto yöneticileri, Ethereum ve diğer blok zincirler üzerindeki finansal hizmetlerin gerçekten gelecek olduğu konusunda hemfikir değil.

Merkezi Olmayan Bir Finans Debacle

Bu hafta sonu, Twitter’da yayınlanan raporlar, Ethereum adlı bir DeFi protokolünün bZx bazılarının “hack” veya “saldırı” olarak adlandırdığı acılardan.

Bir DeFi Pulse tarafından olayın dökümü, Bitcoin ve Ethereum ve diğer blok zincirlerindeki DeFi ekosistemini izleyen bir veri sağlayıcı:

  • Saldırı, bir kullanıcının DeFi platformundan 10.000 ETH “flash kredi” aldığını ve diğer protokollere para yatırdığını gördü..
  • BTC’nin Ethereum tabanlı temsilcileri olan Sarılmış Bitcoin’in (arzın büyük bir kısmı) geri çekilmesi için 112 jetonluk bir kredi için Bileşik’e 5.000 ETH yatırıldı.
  • Madeni paraların geri kalanı Fulcrum’da WBTC’yi kısaltmak için kullanıldı. Daha sonra WBTC, madeni paranın fiyatını düşürmek için Uniswap’ta satıldı, DeFi Pulse, kısa paranın kârla karşılanmasını sağlamak için yazdı..
  • DeFi Pulse, bu “durumun” işlemcinin 300.000 $ ‘ın üzerinde büyük bir kâr elde etmesine izin verdiğini öne sürdü..

Litecoin Oluşturucusu Charlie Lee, DeFi’nin Sözüne İkna Olmadı

Bu durum büyük miktarda sermaye içerdiğinden, Twitter’da hızla duyuruldu. Ve bu nedenle, kripto para birimi endüstrisindeki bazı önde gelen kişiler dikkat çekti.

Litecoin’in yaratıcısı ve Coinbase’de eski bir ekip lideri olan Charlie Lee, bu durumun “neden DeFi’ye inanmıyorum” olduğunu söyledi ve durumun ardından bZx’in sözleşmelerini kilitlemeyi başarmasının bir işaret olduğuna dikkat çekti. “DeFi” terimi yanlış bir adlandırma.

Lee, DeFi’nin bugün finansta var olandan gerçekten daha iyi olup olmadığını sorgulayarak durum hakkındaki düşüncesini tamamladı..

Bu yüzden DeFi’ye inanmıyorum. Her iki dünyanın en kötüsü. Çoğu DeFi merkezi bir parti tarafından kapatılabilir, bu yüzden sadece ademi merkeziyet tiyatrosu. Yine de, daha fazla merkezileştirme eklemedikçe kimse bir hack veya istismarı geri alamaz.

Peki bu şimdi sahip olduğumuzdan nasıl daha iyi? https://t.co/F1HMSeqb6q

– Charlie Lee [LTC⚡] (@SatoshiLite) 16 Şubat 2020

Lee’nin DeFi konusundaki şüpheciliği, sektörün önde gelen yorumcularının bir kısmı tarafından tekrarlandı..

BZx durumuna yanıt olarak tüm bu eleştiriler olsa da, bazıları WBTC ile hareketin bir hata veya saldırıdan çok bir özellik olduğunu söyledi. Bazıları bunun sadece akıllı bir arbitraj vakası olduğunu söyledi.

Ethereum DeFi Hızlı Bir Klipte Büyüyor

Yukarıda bahsedildiği gibi DeFi protokollerinde birkaç saldırı ve potansiyel güvenlik açıkları olsa da, çoğunlukla Ethereum tabanlı bu ekosistemde kilitlenen değer miktarı, son bir veya iki yılda güçlü bir artış gösterdi..

Aslında, daha geçen hafta, merkezi olmayan finans protokollerinde kilitlenen değer miktarı, ilk kez 1 milyar doları aştı ve son birkaç hafta içinde Bitcoin’in fiyatı toparlanırken daha da yükseldi..

Büyüme esas olarak merkezi olmayan bir borç verme ve stabilcoin platformu olan MakerDAO’da görüldü. Maker’ın delegeleri yakın zamanda protokolün doğal stabilcoin’i olan DAI’nin faiz oranını (rezerv oranı) artırmayı kabul etti ve bu protokolde sermayenin büyümesini teşvik etmiş olabilir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me