Avrupa

Hollanda Ulusal Bankası’nın (DNB) Avrupa Birliği’nin beşinci kara para aklama karşıtı yönergesi (AMLD5) yorumunu uyguladığı için Hollanda’daki daha küçük kripto işletmeleri belirsiz zamanlarla karşı karşıya..

AML direktifinin sıkı bir şekilde uygulanmasına rağmen DBN, ülkenin kripto dostu olduğunu ve AB içinde bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesine liderlik etmeyi planladığını iddia ediyor..

Küçük Hollandalı Kripto Para Firmaları İçin Zor Zamanlar

Ülkenin en iyi finansal düzenleyicisi tarafından zorunlu kılınan AMLD5 gerekliliklerine uyum neredeyse imkansız olduğu için, daha küçük kripto işletmeleri Hollanda kripto para piyasasından çıkmak zorunda kalıyorlar..

İçinde Blog yazısı, kripto değişim platformu kurucusu Bittr Ruben Waterman, firmasının faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı. Blog gönderisinden bir alıntı şu şekildedir:

“Hollanda’da (Bittr’in bulunduğu yer) yaklaşan yasal değişiklikler nedeniyle, 28 Nisan 2020, 09:59 UTC’de Bittr hizmetini kapatmam gerekecek. Küçük bir şans var, eğer yeni düzenlemeler bu saatten önce “Hükümet Gazetesi” nde yayınlanırsa, bu andan önce bile hizmeti kapatmak zorunda kalacağım. “

Başlangıçta, AB’nin AMLD5 politikaları doğrudan Hollanda düzenleyici çerçevesine entegre edildi. Bununla birlikte, ülkenin Maliye Bakanlığı ile DNB arasında halka açık bir istişarenin ardından, direktifte birkaç değişiklik yapılmıştır..

Maliye Bakanı Wopke Hoekstra’nın endüstri paydaşlarından ve Danıştay’dan gelen ağır eleştiriler nedeniyle DNB’nin eklenen politikalarında küçük değişiklikler yaptığı bildirildi. Ancak, merkez bankasının AB direktifini yorumlamasında herhangi bir değişiklik yapılmadı ve Hollanda senatosu yeni düzenlemeleri onayladı.

DNB’nin yeni politikalarına göre, kripto işletmeleri için zorunlu kayıt 36.500 $ ve uyumluluk gereksinimlerini karşılamak için zorunlu ek ücretler..

Waterman, zorunlu kripto düzenlemelerinin yalnızca AB’nin önerilerinden bir sapma olmadığını, aynı zamanda küçük kripto para birimi işletmelerinin büyümesi için uygun olmadığını belirtti. Waterman şunları söyledi:

“Bittr henüz bunun için yeterince büyük değil ve bu düzenlemeler nedeniyle artık bu düzenlemeler nedeniyle gerekli boyuta büyüyemiyorum. Bana göre bu, Hollanda’daki her bitcoin şirketine bir banka gibi davranıyorlar ve bana göre Bittr gibi bir başlangıç ​​bu düzenleyici şemaya uymuyor. “

Sıkı Politikalar Kripto İşletmelerine Zarar Vermeye Devam Ediyor

DNB şu anda senato tarafından onaylanan kripto düzenlemelerini uyguluyor olsa da, ülkedeki kripto firmaları merkez bankasını AB’nin tavsiyelerinden büyük ölçüde sapmakla suçladığı için mali düzenleyicinin Hollanda parlamentosundan onay alması birkaç ay sürdü..

İddiaya göre, Hollanda Merkez Bankası, AB’nin AMLD5’inde belirtilen kayıt çerçevesine bağlı kalmak yerine kripto işletmeleri için fiili bir lisanslama rejimi oluşturdu. Kripto şirketlerinin kışkırtması, ülkenin yeni politikaları test etmekten sorumlu devlet kuruluşu olan Hollanda Devlet Konseyi’nin dikkatini çekti. Konsey daha sonra DNB ve Maliye Bakanlığı’na AMLD5’in önerilen yorumuna açıklık getirmelerini emretti5.

Maliye Bakanı Wopke Hoekstra tarafından tekliflerin sunulmasının ardından senato, DNB tarafından uygulanacak yeni kripto düzenlemelerini onayladı. Ancak, merkez bankasının küçük kripto para şirketlerini dikkate almasıyla ilgili şüpheler devam ediyor.

Maliye Bakanlığı’nın önümüzdeki aylarda onaylanan kripto düzenlemelerini değerlendireceği bildirilse de, bazı firmalar çoktan harekete geçti..

Blockonomi tarafından daha önce bildirildiği üzere Bitcoin türev borsası Deribit, Hollanda’daki faaliyetlerinin kapatıldığını duyurmuştu. Kripto borsası Panama’ya taşınmayı planladığını açıkladı ve kararlarının ana nedeni olarak AB’nin 5AMLD’sini gösterdi..

Diğer yetki alanlarında, kripto işletmelerinin katı kripto yasaları nedeniyle bir düşüş yaşadığı bildirildi. Brezilya’da, Xdex, Acesso Bitcoin ve Latoex gibi birkaç bitcoin borsası, platformlar maliyetli uyumluluk ücretlerine ve olumsuz kripto vergi politikalarına ayak uyduramadığı için kapandı..