Hong Kon Protestoları

Finansal teknoloji olarak da bilinen geleneksel fintech, topluma çok sayıda fayda sağlamıştır. Pek çok sınırı yıktı, maliyetleri düşürdü ve hem küçük hem de büyük işletmelerin daha verimli olmasını sağladı.

Yine de, dijital finans ekosistemlerinde göze çarpan bir kusur var: Silikon Vadisi firmaları ve daha da önemlisi hükümetler tarafından gözetim altında tutulmaya açıklar. Bu sorunun, vatandaşları “sıralamak” için finansal verileri, sosyal medyayı ve ortak gözlem taktiklerini kullanan bir “sosyal kredi” sistemi kurmanın ortasında olan anti-Bitcoin ve kripto Çin’i etkilediğini gördük..

Hong Kon Protestoları

Resim: Mary Hui Twitter’da

Sonuç olarak, hala nakit parayı tercih eden birçok kişi var. Bu, kısa bir süre önce, yerel halkın dijital ödeme sistemlerini devletin gözetimi korkusuyla nakit için hurdaya çıkardığı ve Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinin benimsenmesi ve kullanılması için sağlam bir vaka sunduğu bir Hong Kong protestosunda vurgulandı.

Hong Kong Protestoları

Farkında olmayanlar için, Blockonomi’nin size Hong Kong’daki gösterilerin kısa bir özetini vermesine izin verin.

Öncelikle, Çin’in özel bir idari bölgesi olan şehir, eskiden bir İngiliz kolonisiydi. Bu işgal ada kentine, İngiliz yönetiminin son döneminde komünizmin yükselişini yaşayan Çin anakarasında olanlardan çok farklı olarak, bir özgürlük ve demokrasi tadı verdi..

Sonuç olarak, Birleşik Krallık 1997 yılında şehri “iki sistem, tek ülke” sistemi altında Çin’e geri verdiğinde protestolar yaşandı. Çinli liderler, Hong Kong’un 2047’ye kadar özerk kalmasına izin verme sözü vermiş olsalar da, birçoğu bu ritüel olayı bölgede demokrasinin sonunun başlangıcı olarak gördü..

Nitekim takip eden yıllarda protestolar ve isyanlar olağandı. Gösteriler, sözde “Şemsiye Hareketi” veya “Hong Kong’u İşgal Et” olarak adlandırılan 2014 yılında doruk noktasına ulaştı. Birden çok ay süren bu etkinlik sırasında, yerel halk, çoğunlukla öğrenciler ve gençler, anakara Çin hükümetinin sözde siyasi müdahalesini protesto etti..

İlgili olanlar Pekin’i, demokrasi yanlısı partilere zarar verirken, Hong Kong seçimlerine anti-demokrasi adayları yerleştirmekle suçladı. Şemsiye Hareketi hiçbir sonuç vermedi, ancak protestocular ve aktivist gruplar geri döneceklerine söz verdi.

Ve geri döndüklerinde, Hong Kong’a “ciddi suçlardan” dolayı suçluları yargılama için anakaraya gönderme yetkisi verecek bir iade yasasının uygulanmasını protesto eden yüz binlerce kişi göründüğünde Pazar ve Çarşamba günleriydi.

Bazıları, bu hakkın Pekin’in muhaliflerini iade etmek için kullanılabileceğinden korkuyor. Pazar günü bir milyon Hong Kong’lu olduğu söylenerek şehri kapattı, ancak bölgenin genel müdürü Carrie Lam kıpırdamadı. Düzenleyicilerin tasarıyı tartışması planlandığı için protestolar Çarşamba gününe kadar devam etti. Bu sefer, muhtemelen hareketin yasal olmamasının bir sonucu olarak, daha az gösterildi ve çoğu yüzlerini kapatmaya çalıştı.

Katılanlar kimliklerini o kadar uzun süre saklamaya çalıştılar ki, muhabirler aktivistlere atıfta bulunarak fintech aksesuarlarını ve kartlarını, yani metroya izin veren Octopus Card’ı bırakmaya karar verdi. seyahat ve belirli malların satın alınması (ör. Mcdonald’s’ta yiyecek).

Ahtapot kullanmak yerine, şehirde pek rastlanmayan kağıt bilet almak için sıraya girdiler. Polisin, protestolara katılan kişileri tespit etmek için kayıtlara göz atacağından korktular, bu da bazı noktalarda şiddet olaylarına dönüştü ve ardından daha da baskınlaştı..

"Verilerimizin izlenmesinden korkuyoruz," bir kadın protestocu bana söyledi.

Bu bilet satın alma işleminin 2014 Şemsiye Hareketi sırasında pek yaygın olmadığını söyledi. Ancak beş yıl sonra insanlar daha temkinli & farkında.

– Mary Hui (@maryhui) 12 Haziran 2019

Bitcoin Nasıl & Kripto Bağlantısı?

Bu soruyu akla getiriyor – kripto ve Bitcoin nasıl bağlanır??

Eh, Bitcoin basitçe dijital nakittir ve altcoinler bu özelliği kopyalamaya çalışıyor. Doğru uygulanırsa ve uygun protokoller mevcutsa, Bitcoin, PayPal, Visa veya Hong Kong’da kullanılan Octopus sistemi gibi bir şeyle imkansız olan özel bir finansal deneyime izin verebilir..

BitMEX’ten Arthur Hayes’in açıkladığı gibi:

“Düşündüğünüzden daha kısa bir süre içinde nakit, mahremiyet veya başka bir şey için bir seçenek olmayacak. Ve özel vatandaşlar, nakit dodo yoluna girdiğinde değeri gizlice tutma ve aktarma yetenekleri ortadan kalktığından, Bitcoin’in doğal değerini takdir edecekler. “

Ancak daha da önemlisi, birçok kişi kripto para biriminin ve ilgili teknolojilerin demokrasiyi yeniden etkinleştirebileceğine ve otoriter rejimleri ve onların tartışmalı uygulamalarını durdurmaya yardımcı olabileceğine inanıyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me