Microsoft Azure

Microsoft tarafından desteklenen birkaç blok zinciri geliştirmesinden daha fazlasının görüldüğü bir yılda, teknoloji devi, bu sefer bulut hizmetleri kolu Microsoft Azure için yeni jeton basım platformunun önizlemesiyle faturayı zorlamaya devam ediyor..

4 Kasım’da Florida’daki Microsoft Ignite konferansında duyurulan platform – Azure Blok Zinciri Belirteçleri – işletmelerin önce Ethereum’un izinli bir sürümünde ve daha sonra uygun Ethereum ve diğer uyumlu blok zincirlerinde token basmasına ve yakmasına izin verecek.

Microsoft Azure

Henüz tam olarak canlı olmayan sistem, yalnızca ödemelerin kullanım durumuna odaklanmayacak, bunun yerine kullanıcıların, örneğin tahvillerden ödül puanlarına kadar çeşitli şablonlar da dahil olmak üzere bir dizi jeton şablonundan kolayca seçim yapmasına ve dağıtmasına olanak tanıyacaktır..

Özellikle bu şablonlar, Enterprise Ethereum Alliance (EEA) tarafından öncülük edilen ve IBM ve JP Morgan gibi diğer ana akım endüstri paydaşlarının katıldığı “blockchain nötr” Token Taksonomisi Girişimi (TTI) ile uyumlu olacaktır. Corda dağıtılmış defterinin yaratıcısı R3, Microsoft’un yeni simge şablonlarının temelini oluşturan girişimde de işbirliği yaptı.

Azure Blockchain’in baş mimarı Marley Gray, “Bulutta, TTI çerçevesindeki herhangi bir token’ın yerine oturabileceği bir platform oluşturuyoruz,” dedi..

Blockchain Endüstrisinde Büyüyen Bir Paydaş

Bu yıl Microsoft, şirketin blockchain ekosisteminde önemli bir erken kurumsal oyuncu olma niyetinde olduğunu gösteren bir dizi hamle yaptı..

Yalnızca Haziran ayında, firma kurumsal blok zinciri konsorsiyumu Hyperledger’e katıldı, Truffle Ethereum araç takımını Azure platformuna entegre etti ve Ethereum akıllı sözleşmelerinin güvenliğini kontrol etmek için bir doğrulama aracı olan VeriSol’u kullanıma sundu..

İlkbaharda Microsoft, Bitcoin’in üzerine inşa edilen merkezi olmayan bir kimlik platformu üzerindeki çalışmalarını ortaya çıkarmak, JP Morgan’ın izinli Ethereum fork Quorum’u için Azure desteğini etkinleştirmek ve Microsoft’un sahip olduğu bir kuruluş olan EEA’nın öncülüğünü yaptığı yukarıda belirtilen Token Taksonomisi Girişimi girişiminin başlatılmasına yardımcı olmak için dalgalar yarattı. 2017 yılının ilk çeyreğindeki lansmanından bu yana.

Bununla ilgili olarak, TTI girişimi başlangıcından itibaren Azure Blockchain mimarı Marley Gray tarafından yönetildi..

Elbette Microsoft, birçok yan kuruluşu ve odağı olan devasa bir şirkettir, ancak birlikte ele alınan bu son gelişmeler, blok zinciri teknolojisi ve ilgili yeniliklerin, firmanın ileriye dönük daha geniş iş stratejilerinin önemsiz bir parçası olduğunu göstermektedir..

EEA, First Token Çerçevesini Açıkladı

TTI’dan bahseden AÇA, 4 Kasım’da Token Taksonomisi Çerçevesinin (TTF) ilk sürümünün tamamlandığını duyurdu; bu, kuruluşun artık farklı blockchain platformlarındaki tokenler için temel evrensel tanımlara sahip olduğu anlamına geliyor..

Token Taksonomisi Girişimi (TTI) bugün, işletmelerin kullanılmasını sağlayan Token Taksonomi Çerçevesi (TTF) V 1.0’ın yayınlandığını duyurdu. & geliştiricilerin bir jetonun teknik olmayan terimlerle ne olduğunu evrensel olarak anlaması ve tanımlaması. https://t.co/xCbCTs3pUa #TTI #TFF #definingtokens pic.twitter.com/AOimZ5zwal

– Enterprise Ethereum Alliance (@EntEthAlliance) 4 Kasım 2019

AÇA, Pazartesi günkü bir basın açıklamasında, yeni çerçevenin, işletmelerin doğrudan tokenleştirme konusunda doğrudan uzman olmak zorunda kalmadan, işletmelerin token olanaklarını kullanmalarını önemli ölçüde kolaylaştıracağını söyledi:

“TTF kullanıcıları, mevcut simge tanımları da dahil olmak üzere bir dizi yeniden kullanılabilir, sektörler arası bileşenden yeni bir tür simge oluşturabilir ve herhangi bir uygulama için tüm iş bileşenlerini içeren bir belirtim oluşturabilir. Token tabanlı sistemleri hem anlamak hem de oluşturmak için standartlaştırılmış terimleri ve tanımları kullanan TTF, işletmelerin ve geliştiricilerin yeni nesil token tabanlı ticari mal ve hizmetleri endüstri jargonu veya kodlama anlayışı gerektirmeden evrensel olarak tasarlamasına olanak tanır. “

TTF platformdan bağımsız olsa da, ilk TTF’nin piyasaya sürülmesi, Microsoft’un Ağustos 2019’da Ethereum ana ağındaki işletmelerin çalışmalarını artırmak için bir “teknik çalışma grubu” olarak başlayan AÇA’nın “Mainnet Girişimi” ne katılmasının hemen ardından geldi.

Bununla birlikte, TTI’nin açılış çerçevesi birden fazla platforma fayda sağlayacak olsa da, akıllı sözleşmeler platformu şu anda kamusal ve özel tokenleştirme çabaları için en büyük yuva olduğu sürece, belki de Ethereum en çok, en azından ilk başta.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me