Harapan Parası

Yaklaşan lansman Harapan Parası (HRP) Malezya Parlamentosunda ateş altında. Yerel İngilizce haber kuruluşu Star, Malezya Halkın Adalet Partisi (PKR) direktörü milletvekili Fahmi Fadzil’in dile getirilen endişeler Malezya siyasi ortamı için HRP’nin ne anlama gelebileceği hakkında.

Çoğu kripto paranın aksine Harapan Coin, mevcut Malezya muhalefet partisini desteklemek için tasarlandı. Böyle bir misyonla, Malezya hükümetindeki birçok kişinin neden proje hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebileceğini anlamak kolaydır..

Harapan Parası

Giden cumhurbaşkanının rejimi, yolsuzlukları gösteren devasa bir veri yığınına yol açtığı için Malezya, son aylarda yolsuzluk skandallarının yuvası oldu.

Milletvekili Fahmi Fadzil,,

“Kripto para biriminin anonim yapısı bizi bir dizi soruna açabilir ve kripto para birimi ile ilgili olarak Bank Negara Malaysia’nın (BNM veya ülkenin merkez bankası) yönergelerini beklememiz gerekiyor.”

Harapan Coin Eşsizdir

Milletvekili Fahmi Fadzil’in Malezya’daki iktidar partisinin bir üyesi olması ve “kripto para biriminin anonim yapısı” konusunda endişelerini dile getirmesi şaşırtıcı olmamalı.

Harapan Coin’in yararlı bir para birimine dönüştürüleceği kesin mekanizma henüz açıklanmadı. Hemen hemen herkes bir kripto yaratabilir, ancak insanların bunun için BTC, ETH ve diğer sıvı kriptolarını alıp satmalarını sağlamak başka bir hikaye..

Harapan Coin’i dağıtmak için çalışan gruba göre proje, mevcut KYC standartlarına göre oldukça belirsiz olan “Malezya içinde ve dışında bir grup vatansever ve ilgili Malezya vatandaşı” tarafından destekleniyor..

İlginç Bir Finansman Aracı

Harapan Coin’in arkasında kim varsa, Malezya’daki güç yapısı kesinlikle dikkat ediyor.

Bu ironik şimdi savaşılmış Malezya eski Başbakanı Datuk Seri Najib Razak, şu anda çok sayıda kara para aklama vakasıyla suçlandığı için Harapan Coin risklerine dikkat çekti.

Bir dereceye kadar, her türlü değerli çözüm aracıyla ilgili risk vardır ve Malezya’daki bankacılık kanunları, Razak’ın eski hükümetindeki yolsuzluk dalgasını durdurmak için hiçbir şey yapmadı.

Harapan Coin, bir tür hükümet yolsuzluğundan sürekli olarak rahatsız olan bir ülke olan Malezya’daki muhalefet grupları için yeni olanaklar sunuyor.

Siyasi bağışları anonim hale getirmek, siyasi sınıfı kara parayı onu batıran bir siyasi sisteme nasıl pompalayacağını zaten bilen sıradan Malezyalılar için oyun alanını aşağı yukarı seviyelere çıkarır..

Ulusal Para Birimleri Daha İyi Bir Seçenek Olabilir

Politik olarak yüklenmiş kriptolar, yaratıcılarının umduğu yaygın çekiciliğe sahip olmayabilir. Marshall Adaları, kripto geliştirmek için farklı bir yaklaşım benimsiyor, ancak tıpkı politik olarak yüklü gibi görünüyor.

Küçük ada ulusunun şu anki Başkanı, ulusal bir kripto oluşumunu destekleme seçiminin ulusun itibarına zarar verdiği suçlamasıyla, onu Başkanlıktan çıkaracak bir oylamadan sağ çıktı..

Başkan Heine, Marshall Adaları’nın doğrudan ABD Doları ile rekabet edecek olan egemen (SOV) adı verilen yeni bir kripto benimsemesi gerektiğini düşünüyor..

Nikkei Asya İncelemesine göre, Marshallese Finansman Bakan Brenson Wase, hükümetinin egemenlikle birlikte ilerleyeceğini ve ilk arzın yarısını açık deniz yatırımcılarına satmayı planladığını belirtti. Kalan yarısı güven içinde tutulacak ve Marshall’lılara verilebilecek..

En Baştan Uyarılar

Bugüne kadar, hükümdarın ICO’su için herhangi bir zaman çerçevesi verilmemiştir, ancak IMF, Marshall’lıları küresel bankacılık karteliyle safları kırmanın içerdiği riskler konusunda uyarmak için hiç vakit kaybetmedi..

Marshall başkanına yardım eden bakan David Paul’e göre, hükümdarın yasal ihale olduğu gerçeğine rağmen, IMF dünyaya şunu söyledi,Kuruluştan gelen bir raporla “Marshall yetkilileri, yasal bir ihale kripto para biriminin çıkarılmasının RMI’yi keşfedilmemiş sulara soktuğunun ve SOV’nin yayınlanmasıyla ilgili birçok riskin olduğunun farkındalar”.

“Ancak bu sorunları çözebileceklerine inanıyorlar. IMF ve ABD Hazinesi tarafından ortaya atılanlar ve mevzuatla ilgili kamuya açık oturumlarda tartışılanlar da dahil olmak üzere tüm riskleri incelemek için yüksek rütbeli bir komite oluşturdular. “