IBM Blockchain

Çok uluslu teknoloji santrali IBM, yeni rapor Merkez bankası dijital para birimlerini veya CBDC’leri selamlayan, hepsi gibi, ancak önümüzdeki yıllarda kaçınılmaz.

Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF) ile işbirliği içinde yazılan ve IBM tarafından “politika yapıcılar, sektör uzmanları [ve] ekonomi yorumcuları” tarafından kullanılmak üzere görevlendirilen rapor, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomiler.

IBM Blockchain

Yazarlar, “Temel sonuç, önümüzdeki beş yıl içinde, banknotların ve madeni paraların tamamlayıcısı veya ikamesi olarak bir merkez bankasının – yani fiat – perakende dijital para biriminin piyasaya sürülmesine şahit olacağımızdır” dedi..

Ek olarak, merkez bankası yetkilileriyle yapılan görüşmeler, daha küçük bir ekonominin, daha büyük merkez bankalarının benzer hamleler yapmadan önce gerçek bir CBDC’yi deneme olasılığının en yüksek olduğu yönündeydi:

“Bu tür bir ilk ihraçın bir G20 merkez bankasından gelmesi olası değildir; belirli bir politika hedefine ve kullanım senaryosuna yanıt olarak daha küçük ve daha az karmaşık bir ekonomide başlatılması daha olasıdır. Bu, nakit yaygınlığını azaltarak bir ulusal ödeme sisteminin genel etkinliğini ve dayanıklılığını artırmakla ilgili olabilir. Alternatif olarak, finansal katılımın genişletilmesiyle veya göçmen işçi dövizlerinin sınır ötesi aktarımını dönüştürmek gibi belirli bir amaç için ilişkilendirilebilir. “

Bitcoin Gibi Özel Para Birimlerinde Büyük Değil

IBM ve OMFIF raporunda, iki katılımcı kuruluş, bitcoin ve ötesi gibi özel para birimlerinin gelecekte CBDC’lerin yapabileceği gibi ana akıma benzer bir piste sahip olmayacağını tahmin ederek şunları söyledi:

“Özel olarak çıkarılan dijital para birimlerinin, faaliyet gösterdikleri kapalı özel ağlar olsa da, evrensel bir bağlamda önemli bir çekiş veya kabul kazanacağını öngörmüyoruz. Ulusal hükümetlerin itibari paranın sahip olduğu tekeli koruma kararlılığı … bize göre, varlık desteği ne kadar yaldızlı olursa olsun, önemli bir takas aracı olarak özel bir dijital para biriminin kurulmasına karşı aşılmaz engeller çıkaracaktır. “

Bitcoin ve en üst düzey meslektaşları için bir başka soğuk suda, kuruluşlar ayrıca bu varlıkların büyük ölçüde spekülatif ve yasadışı kullanım durumlarına karşı izole kalacağını öngördü..

Yazarlar, “Bitcoin gibi saf, desteksiz kripto para birimleri, karanlık ağın spekülatörlerinin ve sakinlerinin azınlık arayışı olmaya devam edecek” diye savundu..

Son zamanlarda CBDC Chatter Sıkıntısı Yok

Çin Merkez Bankası’nın şirket içi dijital yuan üretimini canlandırdığına dair haberlerle, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, blockchain ve ilgili yeniliklerin Çin’de “çekirdek teknoloji” haline geleceğini duyurmak için 4 Ekim’de blockchain ve kripto para ekosistemi aracılığıyla şok dalgaları gönderdi. ileriye gidiyor.

Çin Halk Bankası ödemeler bölümü eski müdür yardımcısı Mu Changchun, Eylül ayında Çin hükümetinin dijital para planlarının ülkeye kendi para arzı üzerinde daha fazla yerel egemenlik vermek olduğunu belirtti..

Changchun, “Parasal egemenliğimizi ve yasal para birimi statümüzü korumaktır” dedi..

Tüm dünyada Amerikalı yetkililer, ülkenin Federal Rezervi tarafından desteklenen dijital bir ABD dolarının nasıl işleyebileceğiyle boğuşuyor..

Bu ayın başlarında, ABD yasa koyucuları Temsilci Bill Foster ve Temsilci French Hill, Fed Başkanı Jerome Powell’a Amerika’nın merkezi bankacılık sisteminin parayla ilgili hızlanan dijital yenilikleri nasıl kucaklayabileceğini sordu.

Milletvekilleri, “Bazı Amerikalılar şu anda spekülatif amaçlar için kripto para birimini kullanırken, dijital varlıkların kullanımı gelecekte kağıt paranınkiyle giderek daha fazla uyumlu olabilir” dedi..

Özellikle, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski Başkanı Christopher Giancarlo, ABD dolarının bu ay da blok zincirine kaydırılması çağrısında bulundu..

[T] sistemi, ABD dolarının küresel finanstaki merkezi rolünü genişletecek ve yeni dijital çağda kendinden emin bir şekilde rekabet etmesine izin verecek, “diyor Giancarlo ve bir meslektaşı WSJ’de bir köşe yazısında.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me