Ethereum

Ethereum’un ataleti ve bunun sonucu olarak kripto ekonominin en popüler merkezi olmayan finans uygulamalarının çoğunun tahakkuk etmesi onu “uygulanamaz” hale getirdi, yani Ethereum ve Ethereum Classic bölünmesi gibi siyasi gerekçelerle bölünme olasılığı düşük?

İki araştırmacı bunun mümkün olduğunu düşünüyor.

Bu, Dragonfly Capital bayrağı altında bir yayın yapan Leland Lee ve Haseeb Qureshi için. yeni düşünce parçası bu hafta “DeFi Sayesinde Ethereum Artık Unforkable” olarak adlandırıldı.

Ethereum

İçinde Lee ve Qureshi, Ethereum’un “DeFi’nin doğasında bulunan kırılganlığı” olarak selamladıkları için “bir daha asla anlamlı bir azınlık çatalına sahip olmayacağını” savundu.

Yazarlar, iddialarını ortaya koymak için, Ethereum’da ASIC madenciliğini bozmaya çalışan ve bugüne kadar tartışmalı olduğu kanıtlanan ProgPoW’un varsayımsal senaryosunu akıllı sözleşmeler platformuna uyguladı..

Büyük DeFi “What If”

Lee ve Qureshi, siyasi ve zincirsel bir bölünmenin ortaya çıkması durumunda, USDC stabilcoin’in destekçileri olan CENTER gibi grupları, hangi fraksiyonun destekleneceği konusunda “kral yapanlar” konumuna getirebileceğini savunuyor..

Neden? Çünkü USDC ve Tether gibi projeler fiat rezervleri ile destekleniyor. Elbette, Ethereum çekişmeli bir şekilde bölünürse bu rezervler iki katına çıkmaz, bu nedenle yöneticilerin tek bir zincir seçip ona bağlı kalması gerekir. Ve yazarlar, pek çok DeFi projesi birbiriyle yakından bağlantılı olduğundan, diğerleri muhtemelen kendi bağlantılı uygulamalarını korumak için büyük perukların liderliğini takip edecekler, diyorlar:

“DeFi operatörleri adım adım ilerlemeseydi, merkezi olmayan finans ekosistemi büyük bir pandemonya atılacaktı. Bu klasik bir oyun teorisi durumudur: Teşvikler büyük ölçüde koordinasyon lehinedir, bu nedenle tüm DeFi birlikte hareket etmeye zorlanır. “

Buna göre Lee ve Qureshi, tartışmalı bir bölünme olursa, azınlık zincirinin fiili bir hayalet kasaba olarak kötü durumda olacağını iddia ediyor:

“Bu destanın film versiyonunu hayal ederseniz, azınlık zinciri terk edilmiş bir metropole benziyor. Boş duran yüksek binalar, kimsenin yanıt veremeyeceği alarmlar çalıyor, uzaktan dumanlar yükseliyor. Yeniden inşa etme zahmetine bile girecek kimse yok. “

Bu nedenle, yazarlar, paydaşların artık bir bölünmeyi destekleme konusunda güçlü bir şekilde cesaretlerinin kırıldığını ve bunun sonucunda Ethereum’un siyasi bir çatalının artık savunulamaz olduğunu savunuyorlar..

“Çatallanabilir sonrası döneme hoş geldiniz,” diye bitirdiler.

Herkes Kabul Etmiyor

Lee ve Qureshi’nin makalesi, Ethereum topluluğunda hızlı bir şekilde akut bir tartışma turunu başlattı ve taraftarların argümanlarını iyi gerekçelendirerek selamladılar..

Yine de Ethereum Vakfı araştırmacısı Vlad Zamfir de dahil olmak üzere diğerleri gönderinin özüne katılmıyordu. Casper mucidi, “değişimlerin … her zaman bu tür bir role sahip olduğunu ve hiç kimse inandırıcı bir şekilde zincir siyasetinin kontrolünde olduklarını [onların] iddia etmediğini” savunarak “DeFi kral yapıcıları” hamlesini hedef aldığını belirtti.

Bu görüşe ne kadar katılmadığımı söyleyemem, borsalar (örneğin) her zaman bu tür bir role sahip olmuştur ve hiç kimse inandırıcı bir şekilde zincir siyasetinin kontrolü olduğunu söylememiştir. https://t.co/nFGRDzmNMt

– Vlad (–support-dao-fork) Zamfir (@VladZamfir) 1 Kasım 2019

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Zamfir’in açıklamalarına yanıt verdi ve Lee ve Qureshi’nin makalesinden aldığı paketin Ethereum’un artık tamamen uygulanamaz olduğu değil, “meşruiyet seviyesi çıtasının yükseltildiği” olduğunu söyledi.

Zamfir, tartışmalı çatalların Ethereum için “tamamen masada” kaldığını ve eğer biri olursa DeFi projelerinin “herkes gibi” hangi zinciri destekleyeceğine karar vermesi gerektiğini savunarak yine de aynı fikirde değildi. herşey.

Kesinlikle katılmıyorum, tartışmalı sert çatallar tamamen masada ve hangi zincirin Ethereum post çekişmeli çatal olduğunu bulmak DeFi’ye (herkes gibi) bağlı, böylece kullanıcılarına en az zarar verebilsinler

– Vlad (–support-dao-fork) Zamfir (@VladZamfir) 1 Kasım 2019

Buna ek olarak ve ilişkili olarak Zamfir, önceki bir tweet’te, araştırmacıların argümanının “bir DeFi hatasının başka bir çatala yol açacağını” iddia etmesi halinde daha iyi çerçeveleneceğini düşündüğünü söyledi.

Daha iyi bir hipotez, bir DeFi hatasının başka bir çatala yol açacağıdır. https://t.co/nFGRDzmNMt

– Vlad (–support-dao-fork) Zamfir (@VladZamfir) 1 Kasım 2019

Tüm söylenenlerle birlikte, başka bir çekişmeli Ethereum bölünmesi sırasında ne olacağını gerçekten bilmenin tek yolu, başka birinin olmasıydı. Ethereum ekosistemindeki birçok paydaşın bu olasılığı önlemek için çalışacağı açık olsa da.