Chainlink Kılavuzu

Chainlink ademi merkeziyetçi oracle projesinin arkasındaki ekip olan SmartContract üyeleri ve meslektaşları, bu hafta gizliliği artıran yeni bir DeFi aracı ile ilgili araştırmayı açıkladı. Mixicles.

SmartContract araştırmacıları Sergey Nazarov, Alex Coventry, Steve Ellis, Brendan Magauran ve teknik danışmanlar Ari Juels ve Lorenz Breidenbach tarafından yayınlanan bir makalede, Mixicles, geleneksel kripto para birimi mikserlerinde olduğu gibi rastgele karıştırma yerine, girilen ödemelerin ödemelerini “raporlamak” için oracle’lara güveniyor.

Chainlink Kılavuzu

Öyleyse neden bir Mixicle değil de bir karıştırıcı?

Yazarlar, “Mixicles, kripto para birimi hareketlerinin gizlenmesi değil, finansal araçların mahremiyetini korumak amacıyla tasarlandı” dedi..

Başka bir deyişle, belirtildiği gibi bir Mixicle, operasyonel denetlenebilirliğe sahip olmak ve aynı zamanda blok zinciri işlemlerinin gizliliğini sağlamak isteyen işletmeler için ideal olacaktır. Araştırmacılar bu amaçla şunları kaydetti:

“Günümüzün karmaşık sermaye ve türev piyasalarında, gizlilik çoğu sözleşmede hem verili hem de yasal bir gerekliliktir. Mahremiyetin nedenleri çeşitlidir, ancak genellikle, belirli sözleşme koşullarının kamuya açık hale gelmesinden kaynaklanan çekişmeli ticarete veya istenmeyen piyasa olaylarına karşı korumayı içerir. Zincir üzerindeki finansal araçlarda anlamlı gizlilik, işlemleri, oracle sorgularını ve oracle raporlarını da kapsamalıdır. “

Mixicles’ın amacı tam da budur: gizlilik ve yasal uyumluluğa doğru. Dahası, Mixicles ayrıca “pahalı kriptografiden ve karmaşık sözleşme yapılarından kaçındıkları” için ilgi çekicidir, yani yoğun kaynak gerektirmeden verimli bir şekilde çalışabilirler..

Özellikle, bu yeni DeFi gizlilik aracı yalnızca gizlilik içinde verimlilik göz önünde bulundurularak tasarlanmadı, aynı zamanda Chainlink merkezi olmayan oracle ağıyla uyumlu olacak şekilde özel olarak yapılandırıldı.

Her Şeyi Yakalayan Bir Çözüm Değildir ve Daha Fazla Çalışmaya Gereklidir

Yine de, enstrümanların kendi sınırlamaları olduğu için Mixicles, daha geniş bir gizlilik yaklaşımının yalnızca önerilen bir parçasıdır..

Birincisi, Mixicles, bir giriş adresinin önceki etkinlikleri veya bir çıktı adresinin sonraki etkinlikleri için gizlilik sağlamaz. Ayrıca Mixicles, kullanıcıların “oracle kötüye kullanımını” bildirmesine izin verebilir ancak bu tür bir kötüye kullanımın ilk etapta meydana gelmesini engellemez.

Yine de, teknoloji işe yararsa, muhtemelen blockchain ekosisteminin büyüyen gizlilik seçeneklerine olumlu bir katkı olacaktır. Örneğin, teknolojinin araştırmacıları bunu nispeten agnostik uygulama açısından ve Ethereum için Zether gizlilik protokolü (JP Morgan’ın kendi versiyonunu, Anonymous Zether’i geliştirdiği) gibi tamamlayıcı çözümlerle entegre edilebilen olarak tanımladılar..

Ne olursa olsun, yazarlar yapılacak daha çok iş olduğunu belirttiler:

“Akıllı sözleşmelerin güvenlik ve gizlilik özellikleri hakkında oracle’larla birleştirilen bugüne kadar çok az çalışma var. Bu ilk makalede, Mixicles’ı bu tür kombinasyonlar için basit bir şablon ve bir dizi gizliliği koruyan DeFi enstrümanı oluşturmak için kullanışlı bir sıçrama tahtası olarak tanıttık. “

Başka bir Ethereum Gizlilik Gelişimi: Semafor

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) 2019’da Ethereum topluluğunda bir geri dönüş yaptığından, örgütsel oylamalar sırasında ve ötesinde DAO üyelerinin gizliliğinin nasıl korunacağı, giderek büyüyen bir tartışma konusu oldu..

Yeni bir potansiyel seçenek mi? Sempahore, üç geliştirici tarafından Ethereum kullanıcılarının rastgele veri dizileriyle gizli bir şekilde etkileşime girmesine izin vermek için tasarlanmış bir “sıfır bilgi sinyal aracı”. Böyle bir sistem DAO kullanıcılarına son zamanlarda aradıkları gizliliği sağlayacaktır, ancak Semaphore’un olanakları sadece sinyal vermenin ötesine geçmektedir..

Ethereum geliştiricisi Koh Wei Jie, projeyi 2 Eylül’de açıkladı: “Yakın gelecekte, anonim oturum açma, anonim DAO’lar, anonim oylama ve gazetecilik gibi diğer gizliliği artırıcı uygulamalar için kullanılabilir.”.

Ethereum üzerine inşa edilmiş sıfır bilgili bir sinyal aracı olan Semaphore’u sunuyor.https://t.co/YhHMeGoPns

– Wei Jie (@catallacticised) 3 Eylül 2019

Bu nedenle “gadget”, Ethereum topluluğunun gizlilik optimizasyonlarına yönelik yarışında düşecek bir başka domino taşıyor – son zamanlarda kızışan bir yarış.

Örneğin, Ethereum için yaklaşan İstanbul yükseltmesi, platformda şifreli işlemlerin yapılmasını daha ekonomik hale getirecek bazı optimizasyonlar içeriyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me