Cryptocurrency ve Altın

Bitcoin yıllar boyunca birçok şey olarak adlandırıldı. En son oyunlarından biri “altın katili” dir.

Grayscale Investments, bu yılın başlarında, yatırımcıları, değerli metalin bugünün modern ekonomisinde ne kadar verimsiz ve modası geçmiş olduğunu göstermeye odaklanan “altını bırakıp Bitcoin satın almaya” teşvik eden bir reklam kampanyasını açıkladı..

Cryptocurrency ve Altın

Elbette pek çok altın böcek, bu duyguyu saf bir delilik olarak alay etti. Ancak, raporlar altın piyasasının bazı sorunlarla dolu olduğunu ortaya çıkardığında, “Bitcoin altını yener” anlatısı son zamanlarda ilgi kazandı..

Bitcoin Temelde Altından Daha Güçlü?

Altın külçeleri yeterince basit görünüyor. Boyutlarına göre bir ton ağırlığında büyük, turuncu renkli ve damgalı metal levhalar..

Buna rağmen sahte olabilirler. Tanınmış kripto para birimi analisti “PlanB” son zamanlarda dikkat çekti büyük rafinerilerin ve darphanelerin “resmi” markaları ile süslenmiş sahte altın külçelerin dünya çapında piyasalarda dolaştığını ortaya koyan bir hikayeye.

#bitcoin bunu düzeltirhttps://t.co/I7cH6tYPG2

– PlanB (@ 100 trilyonUSD) 21 Ekim 2019

Elbette altının kendisi sahte değildir (bu “sahte” çubuklardaki altın hala atom numarası 79 olan atomlardan oluşmaktadır), ancak bu hikayeler hala külçe metalde doğrulama açısından delikler olduğunu göstermeye devam etmektedir. ne meşru, ne değil.

Bu, Bitcoin’in altından daha iyi olabileceği fikrini doğrulayan son haberler değil. Blockonomi’nin önceki raporlarına göre, NASA bu yılın başlarında “Pysche 16” adlı bir asteroidin ağzına kadar altın, platin, demir ve nikel ile doldurulduğunu buldu..

EuroSun Mining’den Scott Moore gibi şahıslar, asteroid üzerindeki çeşitli metallerin tamamı çıkarılırsa 8.000 katrilyon $ ‘ın üzerinde bir değere sahip olacağı tahmin edilmektedir; bu, toplamda dünya sermayesinin değerinden daha fazla bir metal değeridir. Çılgın, biliyorum.

Kısaca söylemek gerekirse, altın sandığımız kadar kıt değil.

Öte yandan Bitcoin, algoritmik olarak azdır. Aslında kripto para biriminin 21 milyonluk bir arz sınırı var ve mevcut tahminlere göre 2140 yılına kadar ulaşılacak..

Dahası, altından farklı olarak, Bitcoin’in arzı, tabiri caizse, yıllar öncesinden bir tee için tahmin edilebilir ve tamamen şeffaftır – altın böceklerinin, varlığın arzını tahmin etmek veya ne kadar dolaşımda olduğunu bilmek gibi yapabileceklerini iddia edemeyecekleri bir şey. kesin doğruluk neredeyse imkansızdır.

Altını Yenmiyor… Henüz

Elbette, Bitcoin temel düzeyde altının değer deposuna alternatif olarak iyi olabilir, ancak aslında bir hedge görevi görüyor mu??

Şu anda, gerçekten değil.

Ağustos ayının başlarında, hem ABD hem de Çin, ticaret sıçramasıyla ilgili olarak büyük ticaret ve gümrük vergileri alırken, tuhaf bir piyasa eğilimi ortaya çıktı.. Huobi’nin verileri Öncelikle anakara Çinli yatırımcılar tarafından yaygın olarak kullanıldığı bilinen tezgah üstü işlem masası, Tether’in (USDT) yaklaşık% 1,3 indirimle işlem gördüğünü gösterdi..

Çinli kripto para girişimci kapitalisti Dovey Wan’a göre Bitcoin, aynı zamanda Çin’de de indirimli işlem görüyordu..

Tether şu anda Çin anakarasında Bitcoin ile aynı şekilde oldukça geniş bir negatif primle işlem görüyor.

“Bitcoin, Çin teorisi için güvenli bir cennettir”

&# 128064;&# 128064;&# 128064;

– Dovey 以德服人 Wan &# 128477; &# 129430; (@Hayalhanem) 9 Ağustos 2019

Elbette, Bitcoin’in o zamanki 11.800 $ olan fiyatında yaklaşık 150 $ ‘a karşılık gelen% 1.3’lük bir indirim, her şeyin büyük planında pek bir şey değildi. Ancak sık sık bahsedilen güvenli bölge anlatısı nedeniyle ağır bir prime sahip olması beklenen bir pazarda, herhangi bir indirim oldukça şok edici olarak görülmelidir..

The Block’un araştırma başkanı Larry Cermak’ın belirttiği gibi, “[bu kanıttır] geçen hafta Çin yuan devalüasyonundan etkilenen Çinli yatırımcıların [ticaret savaşındaki tırmanmanın bir sonucu olarak] Bitcoin satın alanlar. “

Bazı bağlamlarda, altın bu süre zarfında toparlandı – ve sert bir şekilde yükseldi – kısmen de Çin Halk Bankası dahil dünyanın merkez bankalarının külçe biriktirmeye başladığı haberleri nedeniyle Eylül ayı başlarında çok yılın en yüksek seviyesi olan 1.555 $ ‘a ulaştı. ABD dolarının zayıflaması beklentisiyle.

Tüm bunlar düşünüldüğünde, Bitcoin’i altından daha iyi bir güvenli liman oyunu olarak adlandırmak biraz dar görüşlü olabilir … en azından şimdilik.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me