Barındırma Sorunu

Amazon’un popüler AWS bulut bilişim ağının Asya Pasifik bölgesinde Tokyo merkezli bir kesinti, 23 Ağustos’ta bazı kripto para birimi borsalarının işlemlerinde büyük hasara yol açtı. Ortaya çıkan kaos, birkaç tüccarın haydutlar gibi çıkmasına izin verdi.

Bölümden etkilenen borsalardan bazıları Kore borsası KuCoin, Singapurlu borsa BitMax ve Binance idi. Bu tür birçok şirket web sunucuları ve diğer ilgili altyapılar için AWS’ye güvendiğinden, bu platformlar yerelleştirilmiş kesintinin etkilerini hızla hissettiler..

Barındırma Sorunu

KuCoin bir topluluk duyurusunda “AWS, Tokyo’da dağıttığımız makine odasındaki kasamızın bir kısmının aşırı ısınması nedeniyle hizmetlerimizin bir kısmı kullanılamayabilir” dedi..

API’lerde yaklaşık 500 hata mesajına neden oluyor ve bazı para çekme işlemlerini etkiliyor

– CZ Binance (@cz_binance) 23 Ağustos 2019

Bu sorun, borsaların tüccarlarının yanlış pazar verileriyle yüzleşmesine neden olarak mekanları yanıt vermeye zorladı. BitMax, buna göre kendi platformunda ticareti geçici olarak askıya aldı. Binance, ticaretin devam etmesine izin verdi, ancak para yatırma ve çekme işlemlerini şiddetli bir şekilde durdurdu. KuCoin, bir düzeltme yapılırken “bazı hizmetlerin” etkilenebileceğini söyledi.

1 ABD Dolarının Altında Bitcoin? Şaka yapmıyorum

Bazı kripto para birimi tüccarları, son derece düşük fiyatlarla limit emirleri koydular; fikir, bir tür kara kuğu olayının meydana gelmesi ve bir ani çöküşün meydana gelmesi ihtimaline karşı son derece ucuz kripto kapma fikriydi..

AWS kesintisi, platform işlemleri duraklatmadan önce hatalı veriler nedeniyle BitMax’ta bir sipariş defteri ani çökmesine neden olduğu için, birkaç tüccar Cuma günü bu şansı yakaladı. Bu dinamik, bir avuç kullanıcının 1 doların altındaki fiyatlar için bitcoin almasına izin verdi..

Primitive Ventures kripto varlık fonu ortağı Dovey Wan, kesinti sonrasında Twitter’da da çok şey kaydetti.

Birçok Asya borsası fiyat istikrarsızlığını görüyor (ve alım satımlar gerçekleştirebildi, evet, orada limit emirleriniz varsa son derece ucuz Bitcoin satın alabilirsiniz) pic.twitter.com/SZ30iqBjX3

– Dovey 以德服人 Wan &# 128477; &# 129430; (@Doveywan) 23 Ağustos 2019

Wan, böylesine inanılmaz derecede ucuz bitcoin’i yakalayan bazı tüccarların, takas işlemleri duraklatılmadan önce “başarılı bir şekilde geri çekildiğini”, yani platformların artık bu fonları talep etmekte daha zorlanacağını sözlerine ekledi..

Bu para çekme işlemlerinin kapsamı şu anda bilinmemektedir, ancak etkilenen platformlar sorumlu tüccarlar hakkında doğru Müşterinizi Tanıyın (KYC) verilerine sahipse, bu şirketler en azından ucuz kripto para biriminin nereye aktığını belirleyebilirler..

Tüccarları belirlerken bile, söz konusu kullanıcılar sadece borsa altyapısına uygun olarak limit emir alım satımlarını doldurdukları için bu platformların ne tür bir başvuruya sahip olacağı net değil. Belki şirketler bu kullanıcılardan fonların bir kısmını iade etmelerini isteyebilirler, ancak bunun dışında çok az doğrudan başvuru olabilir..

Tarihsel verilere göre, açık piyasada 1 doların altında bitcoin satın almanın en son mümkün olduğu 2011 baharı, BTC fiyatı sekiz yıl önce bir dolarlık fiyatla ilk kez pariteye ulaştığında oldu..

Elbette, bazıları yıllarca geriye gitmeyi ve çok daha ucuzken Bitcoin satın almayı hayal ediyor. AWS kesintisinin yardımcı olduğu tüccarlar, hemen hemen şu anda bunu yanlışlıkla yapabildiler..

Birçok Kripto Projesi, Daha İyi veya Daha Kötü Durumda AWS’ye Güveniyor

Kripto ekonomisindeki şirketler ve projeler altyapı için AWS’ye güveniyor. Bu dinamiğin iyi tarafı, bu kullanıcılar için operasyonel olarak birçok şeyi kolaylaştırmasıdır. Olumsuz yanı, AWS’nin işler ters gittiğinde tek bir hata noktası sağlayabilmesidir..

Wan, daha sonra Twitter’da Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’a ve EOS blok üreticilerinin hakim olduğu kripto para sohbetine atıfta bulunarak, “Belki de kripto ekosisteminin […] Çin merkezileşmesi yerine büyük ölçüde BezosChain’e nasıl bağlı olduğu konusunda endişelenmeliyiz” dedi. Çinli gruplar tarafından.

Google Cloud veya Microsoft Azure gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz büyük AWS alternatifleri var. Ancak bu hizmetler kesintilere karşı da bağışık değildir: Kullanıcılar bu platformların çalışma süresine güvenmek zorundadır. Ödünleşimler arasında seçim yapmak, gerçekliğin kaçınılmaz bir parçasıdır ve bu değiş tokuşların sonuçları, sorunlar ortaya çıktığında yüzümüze çarpar..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me