BANKEX Akıllı Adalet

BANKEX yeni ürününü piyasaya sürdü. Akıllı Adalet Ethereum ana ağında. Akıllı sözleşmelerin uyuşmazlık çözümünü ve tahkimi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir platformdur. Oy jetonuna sahip olan herkes yargıç olabilir ve davalar üzerinde oy kullanabilir. Böyle bir sistem için çıkarımlar oldukça ikna edicidir. Bununla birlikte, hizmetin dikkate alınması gereken birkaç potansiyel olarak uğursuz noktası vardır.

BANKEX Akıllı Adalet

BANKEX Değişim Yapıyor

BANKEX, geçen yıl ICO’sunu başlatan Ethereum tabanlı bir hizmettir. Projenin amacı, daha sonra yatırımcılar tarafından alınıp satılabilecek veya tutulabilecek gerçek dünya varlıklarının tokenize edilmesine izin vermekti. Ana örnek emlaktı. Platformun nasıl çalışması gerektiği, örneğin, bir binanın sahibinin sahipliğini belirteç haline getirebilmesi ve böylece her bir jetonun binadaki bir payı temsil etmesidir. Bu tokenler daha sonra tıpkı hisse senetleri gibi alınıp satılabilir ve mülkiyeti daha sonra blockchain varlıkları tarafından temsil edilir. Bir bina için bir jeton tutmak, örneğin süpürge dolabının içinde kestirmenize izin vermez. Sadece finansal sahipliğin bir yüzdesini verir ve daha fazlasını vermez.

BANKEX’e göre, gerçek dünya varlığı olarak görülebilecek hemen hemen her şey tokenize edilebilir. Dolayısıyla, arabalar, ekipmanlar, makineler veya başka herhangi bir şey potansiyel olarak bu sürece girebilir..

BANKEX, tokenize edilen varlıkların gerçekliğini sağlamak ve mülkiyeti doğrulamak için gerçek dünya doğrulayıcıları olarak hareket edecek doğrudan çalışanlardan veya yüklenicilerden oluşan ekipleri işe almayı planlıyor..

Bunu akılda tutarak, yeni Akıllı Adalet platformunun piyasaya sürülmesi biraz şaşırtıcı görünüyor.

Akıllı Adalet nedir?

Saha BANKEX’e göre bunun gibi bir şey gider. Akıllı sözleşmeler kendi kendine yürütülür ve her zaman kurallara uyar. Ne yazık ki, insanlar dahil olur olmaz sorunlar çıkacak.

Akıllı Adalet Uygulaması

BANKEX’in hizmeti açıklayan yakın tarihli bir blog yazısı, serbest çalışan bir müteahhit ve ikisi arasındaki bir işlemi kolaylaştırmak için BANKEX hizmetini kullanan bir işveren örneğini veriyor. Örneğin, işveren müteahhidi bir tür iş yapması için tutar. İşverenin yüklenicinin işinden memnun olmaması veya yüklenicinin işi hiç yapmaması durumunda, işveren müteahhide etkili bir şekilde dava açmak için teorik olarak BANKEX Akıllı Adalet sistemini kullanabilir..

Bu noktada, sistem, oy jetonlarına sahip potansiyel aday havuzundan rastgele 51 yargıç seçecektir..

İşte bu noktada işler biraz tuhaflaşmaya başlıyor.

Yargılayıcı Olmak

Merak ettiğiniz ilk soru, neden birisi yargıç olmak ister? Neden yalnızca kendi pahasına oy jetonları satın almakla kalmayıp, daha sonra vakanın ayrıntılarını incelemek için zaman ve çaba harcamak isteyesiniz??

Cevap oldukça basit. Bir yargıç olarak oy kullanırsanız ve bu oy daha sonra seçmenlerin çoğunluğuna göre doğru oy olarak kabul edilirse, bir kripto para birimi ödülü alacaksınız. Hatalıysanız veya diğerleri sizinle aynı fikirde değilse, oy jetonunuzu kaybedersiniz ve hiçbir ödül almazsınız.

Bunun arkasındaki mantık, yargıçların doğası gereği daha doğru olan tarafa oy vermeye teşvik edilmesidir. İddia, bunun, hakikatin sonucunun kaçınılmaz olarak çoğunluğa yansıyacağı büyük sayılar yasasını takip ettiği yönündedir. Ama burada da bariz bir sorun var.

Örnek Vaka

Örnek bir durum, Image from BANKEX Akıllı Adalet

Gerçeğe oy vermeye teşvik edilmek yerine, bir yargıcın her iki tarafa da bakıp kendi kendine düşünebileceği bazı durumlar olabilir, A tarafı açıkça kazanacak, ancak B tarafının doğru olduğunu düşünüyorum. Jetonları almak için A tarafına mı oy vermeliyim yoksa vicdanımla oy vermeli ve B tarafına mı gitmeliyim?

Dikkate alınması gereken ikinci nokta biraz daha az olasıdır, ancak kesinlikle düşünülebilir. Platforma çok yüksek riskli, yüksek değerli bir davanın konulduğunu hayal edelim. Sırada milyonlarca dolar var ve bu 51’e kadar rastgele jüri olacak. Diyelim ki platformun yalnızca 2000 jüri üyesi var. Bu nedenle, yeterince para söz konusuysa, söz konusu davaya bağlı olanlar, davada kendi insanlarının bulunma olasılığını artırmak için yargıç havuzuna mümkün olduğunca çok sayıda yargıç yerleştirmek için mali olarak teşvik edilecektir. Bir oy jetonunun maliyeti sadece birkaç dolara mal oluyorsa, yeterli para söz konusu olduğunda havuzun ezilmesi oldukça önemsiz olabilir. Pek çok yönden,% 51’lik bir saldırı gibi olurdu.

Tek Oyuncu Değil

BANKEX’in Akıllı Adalet sistemiyle sahip olduğu şey, merkezi olmayan tahkim sunan diğer platformlarla birçok benzerliğe sahiptir. Dikkate değer bir örnek, merkezi bir kavram olarak anonim jüri tarafından bu tahkim fikrine oldukça dayanan Aragon Network olabilir..

Oylama

BANKEX’in, gerçek dünya varlıklarını tokenleştirmeye yönelik orijinal temel teklifleriyle doğrudan bağlantısı olmayan bu alana girmeyi seçmesi de oldukça tuhaf..

Platform, etkili ve düşük maliyetli (veya en azından diğer alternatiflerle rekabet halinde) olduğunu gösteriyorsa, yukarıdaki çalışma yapan bir serbest meslek sahibi örneği gibi küçük durumlar için yararlı olabilir..

Bu tür bir hizmet için önemli bir büyüme alanı da ev yenileme müteahhitleri olabilir. Bu çalışma alanı dolandırıcılık ve şikayetlerle doludur, aşırı ücretlendirme ve kalitesiz çalışma normdur..

Gelecekte kripto para bazlı işlemler normal hale gelirse, bir yükleniciden potansiyel olarak tahkimle karşı karşıya kalabilecek akıllı bir sözleşme yoluyla bir hizmet sağlamasını istemek, söz konusu yüklenicinin ilk seferinde iyi bir iş yapma olasılığını artıracaktır. Buna bağlanabilecek bir itibar yönetimi de var. Özellikle, bir yüklenici düzenli olarak aynı blok zinciri tabanlı hizmeti kullanıyorsa, herhangi bir potansiyel müşteri, önceki iş vakaları için doğrulanabilir işlem kayıtlarını hızlı ve kolay bir şekilde inceleyebilir ve bunlardan herhangi birinin tahkime götürülüp alınmadığını görebilir. Ve tahkime götürülürlerse, müteahhidin iyi bir iş çıkardığı ve maaş almaya hak kazanması durumunda sonucu görebilirler..

Bu tür bir hizmet söz konusu olduğunda hala çok fazla gri alan var ve eğer varsa, blok zinciri temelli tahkim normalleşene kadar muhtemelen onlarca yıl sürecek..

Teoride bu ilginç bir fikir, ancak yüksek riskli vakalarda kullanılmadan önce sistemin gerçekten stres testine tabi tutulması gerekiyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me