Hapis

Bir federal büyük jüri, New Jersey sakini William Green’i, federal yasaya aykırı olarak Bitcoin aracılığıyla kayıtsız para ileten işletmeyi işletmekle suçladı..

Göre basın bülteni ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) tarafından 25 Temmuz 2017 Çarşamba günü William Green, sanığın müşterinin fiat’ını bitcoin’e dönüştürmesine yardımcı olmak için kullandığı bir web sitesi işletti. Dava hala yargılanıyor olsa da Green ağır bir para cezası ödeyebilir ve suçlu bulunursa hapse atılabilir..

Hapis

Yasadışı Bitcoin Borsası Çalıştırmak İçin Amerikan Yerleştirildi

Internal Revenue Service (IRS) IRS’nin özel temsilcilerinin ve ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza İç Güvenlik Soruşturmalarının özel temsilcilerinin ortak soruşturma çabalarına dayanarak, William Green’in, ” Hedef Bitcoin ”.

New Jersey, Monmouth County’den 46 yaşındaki bitcoin tüccarı, federal yasaya aykırı bir iş yaptı. Federal yasaya göre, para aktarım hizmetlerinin operatörleri, işleri Amerika Birleşik Devletleri Hazine Müsteşarlığı’na kaydettirmekle yükümlüdür..

Green, iddianameden önce web sitesi aracılığıyla müşterilerden para aldı, parayı hesaplarına yatırdı ve daha sonra müşterinin direktifine göre fiatı bitcoin’e çevirdi..

Sürüm, Green’in lisanssız para iletme işini başlattığı kesin dönemi belirtmese de, işletme sahibi 2 milyon dolardan fazla nakit parayı bir ücret karşılığında bitcoin’e dönüştürmeye yardımcı oldu..

Green şu anda lisanssız para ileten bir girişimi işletmekle ilgili bir kerelik bir ücretle karşı karşıya. Sanık daha sonraki bir tarihte mahkemeye çıkarılacak.

Ancak, Bitcoin tüccarı Şubat 2019’da yasa dışı bir para aktarım işi yürütmekle suçlandığı için Green ilk kez suçlu değil..

Green için suçlu bulunursa işler daha da kötüye gidebilir, çünkü lisanssız para ileten bir girişimde bulunmak, maksimum 5 yıllık hapis cezası ve 250.000 $ ‘lık ağır para cezası ile gelir..

Green, yasadışı para aktarım işi yapan ilk bitcoin tüccarı değil.

Mayıs 2019’da bir Blockonomi raporuna göre, bir LocalBitcoins tüccarı, lisanssız bir para aktarım işi yürütmemenin yanı sıra yasa dışı ve hileli faaliyetler gerçekleştirdi. Tüccar daha sonra federal hapishanede 21 ay hapis cezasına çarptırıldı ve yasadışı iş için kârını iade etmesi emredildi.

2018’de, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başka bir LocalBitcoins tüccarı da yasa dışı bir para aktarım girişimi yürüttü. Raporun hazırlandığı sırada, tüccar suçunu kabul etti ve muhtemelen beş yıl hapis cezasına çarptırılacaktı..

ABD’de para aktarım yasaları

Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto para birimi için tek tip bir düzenleme yoktur. Bu nedenle, farklı eyaletler kendi kripto ve blok zinciri yasalarını geliştirmeye başvurur. ABD’de yaygın olan düzenleyici tutarsızlıkla, sanal para girişimleri her eyalete özgü kurallara uymak zorundadır..

Kripto para birimi ticaretinin para aktarım yasalarına girip girmeyeceğini belirlemeye çalışmak şu anda oldukça imkansız, eyaletler ve ABD’deki büyük düzenleyici kurumlar arasında bir fikir birliği yok..

İki Amerika Birleşik Devletleri Kongre Üyesi, Ocak 2019’da gözetim dışı, kripto tabanlı hizmetleri para aktarım yasalarından muaf tutmaya çalışan bir tasarının sponsorluğunu yaptı. Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), gözetim dışı cüzdanları, dApps ve DEX geliştiricilerini para aktarım yasalarından muaf tutan kripto para birimleri için yeni bir kılavuz sunmuştur..

Mart 2019’da, Utah Senatosu’ndan Daniel Hemmert bir fatura “Blockchain Teknolojisi Yasası” olarak bilinir. Tasarı, blok zinciri ve kripto para birimi işini Utah’ın para aktarım yasalarının dışında tutmayı önerdi.

Ayrıca, Pennsylvania Bankacılık ve Menkul Kıymetler Departmanı (DoBS) yayınlandı onun “Sanal Para İşletmeleri için Para Transferi Yasası Rehberi”. Pennsylvania, ABD hükümeti tarafından verilen yalnızca itibari para veya para birimini “para” olarak kabul ederken, kripto para birimi Para Transferi Yasası (MAT) kapsamında para olarak kabul edilmez..

Bununla birlikte, New York gibi yargı bölgeleri, kripto para birimi işletmelerini para ileticileri olarak görüyor ve sanal para platformlarının eyalette çalışmak için bir BitLicense almasını şart koşuyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me