Ethereum

Hem Bitcoin hem de Ethereum, 2017’deki son boğa koşusundan bu yana güçlü teknik iyileştirmeler görmüş olsa da, bu blok zincirlerinin işlem hacmi, ücretler hızla artmadan çok fazla stresi kaldıramaz.

Bu, son birkaç gün içinde, hem Bitcoin hem de Ethereum’daki ortalama işlem ücretlerinin hızla arttığını belirttiği için netleşti..

Ethereum İşlem Ücretleri Yükseliyor

Pazar analisti “Ceteris Paribus” tarafından gözlemlendiği üzere Ethereum’daki gazın maliyeti Nisan sonundan bu yana yaklaşık% 300 artarak 41 Gwei’ye ulaştı. Çoğu zaman, Gwei’nin gaz maliyeti 10 civarındadır, ancak genellikle 4-6’ya daha da düşmektedir..

Buna neyin sebep olduğunu tam olarak söylemek zor olsa da, iki olası neden vardır:

  • Geçen ay 661 ETH’den fazla işlem ücreti harcayan “MMM” adı verilen bir dolandırıcılığın popülaritesindeki patlama. Dolandırıcılıkla bağlantılı akıllı sözleşme, geçen ay ücretlere göre en çok kullanılan ikinci sözleşmedir.
  • Tether’in USDT’si Ethereum’da kitlesel olarak benimsenmeye devam etti ve stabilcoin’in arzının büyük bir kısmı blok zincirinde mevcut. Artan piyasa oynaklığı nedeniyle, USDT muhtemelen bir ay öncesine göre çok daha fazla kullanılıyor..

Ethereum’daki gaz fiyatları geçtiğimiz ay hızla yükseldi. Ortalama gaz fiyatı Nisan sonundan bu yana 4 kat artarak 41 Gwei oldu.

Yüksek stres dönemlerinin dışında 10-15 arasında salınımlar kullanır (yani Kara Perşembe). pic.twitter.com/RJmdquQNdC

– Ceteris Paribus (@ ceterispar1bus) 15 Mayıs 2020

İlgili bir yan not olarak, Bitcoin ağındaki işlem ücretleri de, daha yavaş blok süreleri ve ortalama işlem ücretini 5.161 $ ‘a zorlayan işlem talebindeki artışla birlikte, geçtiğimiz birkaç hafta içinde arttı., Bitinfocharts.com’a göre.

Bu, Nisan ayı sonuna göre yaklaşık on kat daha yüksek.

Bitcoin blok zincirinde işlemlerin yavaş olması, piyasayı oynamak için borsalar arasında değer aktarımı yapmak isteyenlerin BTC’leri ile ETH veya USDT satın almaları, bunu diğer döviz hesaplarına işlemesi, dolayısıyla Ethereum’da tıkanma yaratması olabilir..

Reddit’in Topluluk Puanlarının Tanıtımı Sorunu Şiddetlendirebilir

Bu tıkanmanın 2020 geçtikçe devam edip etmeyeceğini söylemenin bir yolu olmasa da, Reddit’in tokenleri bu yılın Q3 veya Q4’ü geldiğinde Ethereum ana ağına atması bekleniyor, bu da blok zincirini bir kez daha tıkayabilir..

Notu kaçıranlar için bu hafta yüz milyonlarca aktif kullanıcısı ile dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan internet forumu Reddit, “Topluluk Puanları” adlı yeni bir projenin başlatıldığını doğruladı.

Topluluk Puanları, ödülleri kullanmak ve jeton sahiplerinin erişemeyeceği belirli özelliklere erişim sağlamak için kullanılabilen, Reddit’teki belirli alt forumlar için jetonlardır..

Şimdilik tokenlar, Ethereum’un her biri yaklaşık bir milyon kullanıcısı olan CryptoCurrency ve FortniteBR forumları için yalnızca Ethereum’un Rinkeby test ağında verilecektir..

Ancak bu betanın iyi gitmesi durumunda Reddit, bu tokenleri Ethereum ana ağına taşımayı, ardından diğer forumlar için diğer tokenları da serbest bırakmayı ve milyonlarca kullanıcı arasında büyük bir kullanıcı akışı yaratmayı planlıyor..

Bu, elbette, Ethereum’un gördüğü her şeyden daha büyük olabilecek muazzam bir blok zinciri tıkanıklığı yaratabilir. Ethereum startup’ı Rabbit Hole’dan Brian Flynn olarak diye sordu CryptoKitties’in 2017’de Ethereum’u dramatik bir şekilde yavaşlatmasına referans olarak:

Bu Rinkeby’de oluyorsa, Reddit bunu ana ağda başlattığında gaz fiyatına ve bloklara ne olacak? Başka bir CryptoKitties anımız olmayacak mı??

Bu Rinkeby’de oluyorsa, Reddit bunu ana ağda başlattığında gaz fiyatına ve bloklara ne olacak??

Başka bir CryptoKitties anımız olmayacak mı?? https://t.co/XgPFETtSjw

– Brian Flynn (@Flynnjamm) 14 Mayıs 2020

Çözümler Var

Alandaki yenilikçiler, Ethereum’un ağ tıkanıklığı için çözümler üretiyor.

Merkezi olmayan finans protokolü Synthetix ve Optimism, İyimser Toplamalar adlı bir ölçeklendirme sisteminin beta testini yapmaya başladı. Sistem temel olarak blok zinciri verilerini sıkıştırır ve işlem doğrulama sorumluluğunu zincir dışı olarak taşır, ücretleri düşürür ve potansiyel işlem verimini artırır..

Ethereum ölçeğine benzer şekilde yardımcı olabilecek üzerinde çalışılan başka toplama projeleri var, ancak İyimser Toplamalar, ilerideki en uzaklardan biri gibi görünüyor.

Ayrıca ölçekleme sorunlarını çözebilecek, bu yıl başlaması planlanan Ethereum 2.0’ın tanıtımı da var. Ancak yükseltmenin ilk aşaması yalnızca Proof of Stake’i uyguladığından, Ethereum’un blok parçalama gibi teknolojilerin ölçeklendirme iyileştirmelerinden faydalanması aylar hatta belki bir yıldan fazla sürebilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me