Ethereum

Birkaç kriptoekonomi analistine göre, Ethereum, birden fazla farklı cadde aracılığıyla ana akıma önemli adımlar atmanın eşiğinde. Platform vaat edilen topraklara devam edebilir mi??

Bu görülmeye devam ediyor, ancak hüküm süren akıllı sözleşmeler platformunun benzeri görülmemiş benimseme yüksekliklerine ulaşabileceği konusunda iyimserlik artıyor. Vizyonu gerçeğe dönüştürmek için, Ethereum ekosisteminin önce çok yüksek gaz fiyatları ile başa çıkması gerekecek.

Gaz, bir kullanıcının işlemlerini bir Ethereum bloğuna dahil etmek için ödediği ETH miktarıdır. Ethereum blok alanı için yüksek talebin olduğu dönemlerde, işlem tıkanıklığı ortaya çıkıyor ve gaz fiyatları yükseliyor.

Son haftalarda, Ethereum’un DeFi ve NFT sektörleri büyümeye devam ederken gaz fiyatları yükseldi. Bir yandan, bu harika bir haber: Ethereum’un burada ve şimdi yararlı olduğunu ve insanların onu kullanmak için can attığını gösteriyor. Öte yandan, yüksek gaz fiyatları kullanıcılar için bir sıkıntı noktasıdır ve uzun vadede sürdürülürse yaygın olarak benimsenmeyi engelleyebilir..

Neyse ki Ethereum için, ikinci katman ölçekleme çözümleri ekosistemi de şişiyor ve olgunluğa doğru ilerliyor. Bu araçlar, işlem hacmi yeteneklerini büyük ölçüde artıracak ve aynı şekilde gaz fiyatlarını önemli ölçüde düşürecektir. Diğer bir deyişle, bu yenilikler, Ethereum’un ana akım kitleler tarafından benimsenmesinin en büyük anahtarlarından bazılarıdır..

Daha derine inelim ve bu yükselen ölçeklendirme çözümleri kümesini inceleyelim.

İkinci Katman Ölçeklendirme Matrisi

Son yıllarda, Ethereum katman-iki ölçekleme araştırması 4 ana alanda bir araya geldi. En eskiden en yeniye sırayla, bunlar Plazma, zkRollups, İyimser Toplamalar ve Validium’dur..

Tüm bu çözümlerin nasıl daha büyük resme sığdığını görsel olarak karşılaştırmak istiyorsanız, Ben DiFrancesco’nun 99. sayı Build Blockchain Tech bülteni. Burada DiFrancesco, Ethereum’un aşağıdaki gibi görünen “Katman 2 İkiye İkiye” matrisini yayınladı:

Build Blockchain Tech ile görüntü

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Basitçe söylemek gerekirse, Ethereum gibi bir temel katman blok zinciri, tüm verilerini ana ağda depolar ve tüm hesaplamalarını orada yürütür. Veri depolamayı ve / veya hesaplamayı ana ağdan farklı bir şekilde ele alarak, ikinci katman ölçekleme çözümleri Ethereum için kapsamlı iş hacmi geliştirmeleri sağlayabilir..

İyimser Toplamalar

İyimser Toplamalar veya ORU’lar, son derece ölçeklenebilir yan zincirler olarak anlaşılabilir. DiFrancesco’nun yukarıda belirtilen matrisinde bulundukları yere uyuyorlar çünkü hesaplamayı zincir dışı işlerken verileri zincir üzerinde (Ethereum ana ağında) depoluyorlar..

Bu zincir dışı hesaplamanın doğru olmasını sağlamak için ORU’lar dolandırıcılık kanıtları kullanır. Bu, biri dolandırıcılık faaliyetinde bulunmaya çalışırsa, kullanıcılar sahtekarlığa itiraz edebilir ve kötü oyuncunun sahip olduğu bir depozitoyu kesebilir..

ZkRollups, Plasma ve Validium ile karşılaştırıldığında, ORU’lar iş hacmi geliştirme söz konusu olduğunda çok fazla şey sunmaz. Bununla birlikte, ORU’ların gerçekten parladığı yerde, esasen burada ve şimdi yaygın bir şekilde konuşlandırılmaya hazır olmalarıdır. Bu anlamda, ORU’lar yalnızca çok yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer ölçeklendirme araçlarının olgunlaşması için zaman kazanabilirler..

zkRollups

ORU’lar gibi, zkRollups verileri zincir üzerinde depolar. Ancak zkRollups, zincir dışı hesaplamalarının doğruluk için dolandırıcılık kanıtları yerine sıfır bilgi geçerliliği kanıtlarına dayanması bakımından farklılık gösterir..

Bu dinamik, zkRollups’u güçlü kılar, ancak sınırlamaları olmadan yapmaz. Şimdilik, belirli uygulamalara göre uyarlanmaları gerekiyor çünkü genelleştirilmiş bir zkRollup verimli olmayacak.

İşin iyi yanı, çeşitli zkRollups çözümleri son aylarda Ethereum ekosisteminde büyük adımlar attı. Bu gerçek, bu toplamaların Ethereum projesi etrafında daha somut bir çekiş kazanmasının çok uzun sürmeyeceğini gösteriyor..

Plazma

Plazma, tartışılan 4 katmanlı iki ölçekleme çözümlerinin en eskisidir ve hem hesaplamayı hem de veri depolamayı zincir dışı halletmek için dikkate alınmıştır. ORU’lar gibi, Plazma uygulamaları da sıfır bilgi kanıtları yerine sahtekarlık kanıtlarına dayanır.

2019’da, Plazma tabanlı sistemler etrafında geliştirme çabalarının ürpermeye başladığı görülüyordu, ancak bu yıl çözümün OmiseGo’nun hemen arkasındaki ilgi odağı haline gelmesiyle bu durum tersine döndü. Daha Canlı Plazma (MoreVP) bu ayın başlarında spesifikasyon.

Validium

Validium, Ethereum’un sahneye çıkacak en üst katman-iki ölçekleme çözümlerinin en yenisidir. Veri depolamayı zincir dışında tutar ve sıfır bilgi kanıtlarını kullanarak hesaplama ile ilgilenir

Validium’un ilk kullanım örneği, merkezi olmayan borsalara büyük bir verimlilikle güç sağlamak için tasarlanan StarkWare’in StarkEx motorudur. Buna göre, gelecekte birçok DEX, Validium teknolojisine güvenebilir..

ETH 2.0’a ortogonal

Yukarıda bahsedilen ölçeklendirme çözümleriyle ilgili ilginç olan şey, platformun kullanım ömrü boyunca nerede olursa olsun, Ethereum için büyük iş hacmi geliştirmelerine güç sağlayabilmeleridir..

Örneğin, geliştiriciler şu anda “Ethereum 1.0” ı, yani şu anda bildiğimiz platformu, kapsamlı optimizasyonlarla tamamen yeni bir blok zinciri olacak “Ethereum 2.0” a dönüştürme sürecindedir. Bu optimizasyonlardan biri, parçalamanın kullanıma sunulması olacak.

Parçalama hala birkaç yıl uzakta, ancak bir kez hayata geçtiğinde, Ethereum’u tüm dünyadaki insanlar için kamu altyapısı olmaya gerçekten hazır hale getirecek. Yine de harika olan şey, ORU’lar, zkRollups, Plasma ve Validium gibi çözümlerin, parçalama etkinleştirildikten sonra hala kullanılabilir ve yararlı olmasıdır. Tamamen ele alındığında, artan istikrarlı katman-iki yenilikle birleştirilen parçalama, Ethereum’u on yıllar boyunca bir tur gücü haline getirebilir..

İlerleme Montajı

Son haftalarda, kriptoekonomi, kayda değer adımlar atan çok katmanlı iki Ethereum ölçeklendirme uygulamalarını gördü..

OmiseGo’nun yeni kullanıma sunulan Plazma aracından daha önce bahsetmiştik. ZkRollups söz konusu olduğunda, kullanıcılar zaten aşağıdaki gibi araçları alabilir: Loopring Pay ve zkSync bir tur için de. Ve geçen ay, Yakıt Laboratuvarlarındaki ORU uzmanları, Reddit Cash, BRICKS ve MOONS gibi Reddit topluluğu belirteçlerinin Fuel’in teknolojisi kullanılarak nasıl kolayca ölçeklenebileceğini gösteren bir ORU sistemi.

Reddit’ten bahsetmişken, sosyal toplayıcı devi bu hafta “Harika Reddit Ölçekleme Fırsatı,”Ethereum topluluğu üyeleri için, web sitesinin yeni topluluk belirteç sistemi için en iyi ikinci katman ölçekleme çözümünü veya çözümlerini önerme yarışması.

Reddit, “Amacımız, bugün ana ağdaki yüz binlerce Community Points kullanıcısını destekleyecek ve sonunda tüm Reddit’e (430 milyon aylık kullanıcı) ölçeklenebilecek bir çözüm bulmaktır” dedi..

Daha Geniş Kabul Edilinceye Kadar Ücretler Yüksek Olabilir

Bu yazıda tartışılan tüm katman-iki ölçekleme çözümleri, Ethereum topluluğunda yaygın olarak benimsenmeye yaklaşıyor. Yine de bu benimseme ulaşılana kadar, Ethereum kullanıcılarının şu anda karşı karşıya kaldığı son derece yüksek gaz ücretleri yerinde kalabilir..

Bunun nedeni, Ethereum kullanma talebinin yüksek olmasıdır ve bu talep, DeFi ve NFT sektörleri ısınmaya devam eder etmez herhangi bir zamanda yavaşlamaya hazır görünmüyor. Dolayısıyla gaz fiyatları, günü kurtarmak için ikinci katman uygulamaları yürürlüğe girene kadar büyük olasılıkla bir sorun noktası olarak kalacaktır..

Sonuç

Ethereum’daki işlemler, birçok ana ödeme rayına kıyasla zaten ucuz ve hızlı. Bu işlemler, ORU’lar ve zkRollups gibi yenilikler sayesinde çok daha ucuz ve çok daha hızlı hale gelecektir..

Bununla birlikte, Ethereum, yalnızca kripto ekonomisinde değil, daha geniş uluslararası ödemeler arenasında bir oyun değiştirici olma eşiğinde olabilir..

Etkili ölçeklendirme yollarına sahip bir Ethereum, dünyanın PayPals, Venmos ve Square’leriyle ciddi şekilde rekabet etmeye başlayabilen bir Ethereum’dur..

Ethereum gelecekte onu büyütürse, platformun yeteneklerini ilk yıllarında genişleten ölçeklendirme çözümlerinin kısmen arkasında olacağından emin olabilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me